Nielen módne farby alebo dizajnové prvky. Ak riešite otázku, ako vybrať detskú prilbu na bicykel, viete, že to nie sú jediné parametre.

Ako vybrať detskú prilbu na bicykel?

Okrem vhodných farieb by mala detská cyklistická prilba mať aj vhodné zapínanie, ale najmä by mala dieťaťu na hlave dokonale sedieť. “Určite by som odporúčal pri kúpe prilby, aby si ju dieťa prišlo vyskúšať," hovorí Peter Vítek z cykloservisu Vitek bikes v Bratislave.

Napokon takto sa aspoň spoločne dopátrate aj dizajnu, ktorý sa vášmu dieťaťu bude páčiť najviac. Čo si budeme hovoriť, tiež je dôležitý. Mať úžasne bezpečnú prilbu, ktoré sa vášmu dieťaťu nebude páčiť a zostane v skrini, nedáva nijaký zmysel. Najmä ide o vhodný dizajn v správnom veku dieťaťa.

Rovnako sa môže stať, že detská hlavička je špecificky tvarovaná a helma jednoducho nebude sedieť správne a v kritickom momente nesplní funkciu. Či dieťaťu sedí, zistíte ako už spomíname vyššie, najlepšie práve osobne v predajni.

Deti však rýchlo rastú a vhodná veľkosť môže byť každý rok iná. Ak teda chcete vybrať model, ktorý s dieťaťom strávi pár sezón, nastaviteľné veľkosti prilieb sú jednoduché riešenie. Okrem tých pre najmenšie deti, to nie je nijaký problém.

“Klasické prilby majú nastaviteľný zámok a dajú sa tak spoločne s rastom dieťaťa zväčšovať. Prilba vám tak vydrží viac sezón, hoci dieťa medzičasom narástlo,” hovorí Peter Vítek.

Prilbu pokojne môžete zakúpiť v čase, keď dieťaťu sedí na hlave v tom najmenšom rozmere a postupne s rastom dieťaťa ju zväčšovať. Vydrží mu tak aj tri roky. Najlepšie je začať s prilbou už na odrážadle či v detskej sedačke a potom sa s ňou presunúť na bicykel.

 

Ako vybrať detskú prilbu na bicykel. Foto - Urban Iki

Čo ponúkajú detské prilby?

Ďalším dôležitým prvkom je pri detskej prilbe určite zapínanie. “Kvalitnejšie helmy už dnes ponúkajú napríklad jednoduchý magnetický zámok a nemusíte nijako pracne riešiť, či sa dieťa správne zaplo,” približuje Vítek. Ide podľa neho o veľmi šikovnú vec. “Najmenšie deti si zámok sami nedokážu rozopnúť a zároveň to rodičom ide veľmi jednoducho,” približuje novinku Peter Vítek.

Niektoré prilby ponúkajú okrem iného aj vymeniteľné vnútro. “Dokážete k nim zakúpiť aj zimnú sadu a využívať prilbu napríklad na lyžovanie,” vysvetľuje.

Ceny pri detských prilbách začínajú od ceny 20 eur. “Za vyššiu cenu kúpite naozaj kvalitnú prilbu. Predsalen chráni hlavu a dáva zmysel do nej trošku investovať," vysvetľuje Vítek. Kvalitnejšie helmy okrem nápaditejšieho dizajnu aj lepšie odvádzajú pot, ponúkajú viaceré možnosti zapínania, prípadne sú použiteľné v rôznych ročných obdobiach. Na výber je veľké množstvo modelov, tak do toho.

Základné zásady pri kúpe detskej prilby

  • Vhodné rozmery na hlave
  • Vek dieťaťa
  • Skontrolujte bezpečnostný certifikát daného modelu
  • Spôsob zapínania
  • Dostatočná ventilácia
  • Možnosť použitia v lete aj zime
  • Dizajnové prevedenie