Práca z domu bez rozptyľovania je náročná – človeka vyrušujú neustále aktualizácie správ o dianí doma a vo svete, notifikácie zo sociálnych médií, do panelu vŕtajúci sused alebo rodina.

A ak máte doma malé deti alebo dokonca batoľa, môže byť veľmi náročné napísať aj jednoduchý email kolegom, či odpísať na správu v chate.

Jednou z najčastejších rád učiteľov aj odborníkov na vývoj detí (dokonca aj expertov na prácu z domu) je vytvorenie si denného programu a zachovanie pravidelných opakujúcich sa činností. Platí to rovnako pre dospelých ako aj pre deti, výsledok je menej stresu pre všetkých zúčastnených.

Aktivity pre najmenších: Textilné knihy

Udržať pozornosť batoľata čo i len na pár minút je neľahká úloha. Odborníci napríklad odporúčajú aktivity zamerané na rozvíjanie jemných motorických zručností a ako pomôcky na toto slúžia napríklad knihy s otáčacími šuštiacimi stránkami.

Kniha pre hru na brušku obsahuje kontrastne farebné strany (malé dieťa ešte len začína rozvíjať zrak) s rôznorodými textúrami, bezpečným zrkadielkom, hryzadlom a ďalšími. Je ideálna pre postavenie pred dieťa pri hre na brušku.

🛒 Leporelo pre deti od 6 - 12 mesiacov 

Aktivity pre najmenších: Senzorické hračky alebo maznáčik

V ranných mesiacoch detstva si deti rozvíjajú rôzne senzorické (zmyslové) schopnosti od zrakových po motorické a je dôležité, aby im rodičia poskytovali dostatok vnemov na ich rozvíjanie.

Ideálnym spôsobom je zaobstaranie hračiek, ktoré toto napĺňajú – jedným z príkladov sú menšie plyšové hračky v podobe zvieratiek, alebo ak chce niekto siahnuť po niečom ekologickejšom, existujú aj háčkované zvieratká z biobavlny naplnené ryžou (prípadne si ich môžete sami vyrobiť).

Ďalšou pomôckou môže byť menšia plyšová hračka, ktorá sa postupne stane detským maznáčikom.

🛒  [Vibrujúca sovička s mávajúcimi krídelkami -  kliknite tu]

 

Ďašie alternatívy:

  • uháčkujte pre svoje deti zajačika – tu je dvojdielny návod na YouTube – 1. diel2. diel

Spoločné čítanie pred spaním

Ideálnou aktivitou na večer je spoločné čítanie si rozprávok. Vezmite si niektorú z rozprávkových kníh, ktoré máte doma (alebo si nejakú rýchlo objednajte) a začnite si pravidelne čítať.

Najvhodnejšie je, ak sa rodičia pri tejto aktivite striedajú a nečíta každý večer len jeden rodič. Samozrejme, do rozprávania príbehu sa musíte vložiť.

Pre malé deti: Zahrajte sa na prácu

Autorka knihy ‘Porozprávajme sa o batoľatách: Praktický sprievodca kvalitným vyučovaním’ Marie L. Masterson tvrdí, že pri práci z domu je dobre, ak je to možné a pracovný harmonogram to dovolí, zapojiť dieťa do pracovného procesu. 

Začať by mal rodič tým, že dá dieťaťu vlastný pracovný kufrík, ktorý bude obsahovať kalkulačku, perá a nejaké papiere, prípadne poznámkový blok, denníky a zápisníky..

Samozrejme, treba vyberať pomôcky vhodné veku dieťaťa, a potom už len záleží na rodičovi, na ako dlho vie túto zábavu natiahnuť. Už aj príprava potrieb do kufríka môže byť dostatočne zábavná aktivita pre dieťa.

Logické hračky s aktivitami

Obľúbenými medzi deťmi aj rodičmi sú triediace kocky, do ktorých sa cez rôzne tvarované otvory vhadzujú menšie predmety rozličných tvarov

🛒  [Skladacie hračky zlepšujú detskú motoriku a stimulujú logické myslenie  -  kliknite tu]

Okrem hmatových i vizuálnych podnetov hra a kontakt s ňou zaručene potrénuje jemnú detskú motoriku, úchop, koordináciu oko-ruka, trpezlivosť, sústredenosť, ale aj predstavivosť a kreativitu.

Hravé Upratovanie

Určite aj vaše deti majú veľa hračiek a mnohé z nich len zbierajú prach a nikto sa s nimi nehrá. Jednou z aktivít pre deti môže byť, že ich necháte vyčistiť si vlastné hračky.

Stačí zobrať väčší úložný plastový box s pevným dnom, napustiť do neho vlažnú až teplú vodu, pridať trochu tekutého mydla a kefy, a zábava môže začať. Odporúčame pridať ešte menší box na preplachovanie a ideálne rozprestrieť pod boxy a deti uteráky.

Spoločné varenie a práce v kuchyni

Jednou z ďalších obľúbených aktivít je stráviť spoločný čas v kuchyni pri príprave jedla. Dieťa nemusí v skutočnosti pomáhať, teda výsledok jeho činnosti nemusia byť napríklad načistené zemiaky, ide o spoločnú aktivitu a zmenu prostredia pre dieťa.

Ideálnou pomôckou je mať doma vyššie postavenú detskú stoličku, aby bolo dieťa vo výške kuchynského dresu a nesedelo samé za stolom.

Potom stačí dať dieťaťu urobiť hocičo s reálnymi potravinami – niektorí odborníci radia aktivitu, pri ktorej by dieťa napríklad pučilo uvarené zemiaky ako prípravu na zemiakovú kašu alebo miagalo uvarenú tekvicu či dyňu.

Ak je väčšie, určite ho poteší vlastná kuchynka. 

Hádanky s nalepovacích lístkov

Určite máte doma medzi kancelárskymi potrebami nalepovacie lístky. Ich využitie je mnohoúčelové aj v domácnosti, podobne ako v kancelárii.

Ak máte deti, ktoré už vedia písať a čítať, môžete im na stenu napísať vety, alebo celé odseky (vyberte nejakú stať rozprávky, ktorú nepoznajú), a potom odoberte niektoré písmenká. 

Odobraté písmenká dajte svojim deťom, aby ich doplnili do slov, kde chýbajú. Nezabudnite predtým písmenká zamiešať.

Obmedzený čas pre digitálne obrazovky

Bolo by veľmi ľahké posadiť deti pred televízor so zapnutými detskými rozprávkami na Netflixe, HBO GO alebo YouTube. Väčšina detí by s niečím takým dokonca ani problém nemala, ale ideálne pre ich vývoj to nie je.

Nájsť správnu mieru nie je jednoduché, ale nedá sa deťom, najmä čím sú staršie, úplne zakázať používať digitálne obrazovky. Niektorí experti dokonca hovoria, že tým dieťa obmedzujete, pretože internet ponúka nekonečno možností, medzi nimi aj užitočné. 

Preto experti odporúčajú každý deň si vyhradiť nejaký časový interval, ideálne vždy v rovnakom čase, pre digitálne obrazovky a zariadenia.

Samozrejme, ak môžete dieťa naviesť, aby v tom čase na svojom zariadení robilo niečo užitočné, tak pomôžete jemu aj sebe.

Pustite deťom niečo užitočné

Menšie deti milujú zvieratká a ZOO v San Diegu má naživo pripojené kamery pre takmer všetky zvieratká. Pozrite si živé vysielanie.

Google má virtuálne prehliadky múzeí a galérií po celom svete. Spravte si virtuálnu kultúrnu návštevu.

Samozrejme, nič nefascinuje ľudí aj malé deti tak, ako vesmír. A NASA má portál pre deti, na ktorom môžu objavovať celý kozmos. 

Puzzle, hry a skladačky

Deti milujú skladanie puzzle. Puzzle a skladačky napomáhajú rozvoju kognitívnych funkcií, jemnej motoriky, fantázie a predstavivosti.

Dnes si môžete vybrať u drevených hračiek – vláčikov, kociek alebo aj hudobných nástrojov.

🛒  [Puzzle, hry a skladačky  -  kliknite tu]

Kreatívna dieľňa

Vezmite zvyšky papierov – rolky od toaletného papiera, prázdne krabice, aj napríkald obaly od vajec a dajte deťom úlohu, ideálne tematickú – spojenú s počasím, prírodou alebo o zvieratkách, a povedzte im, aby zrecyklovali “papierový odpad” a vytvorili z neho niečo nové.

Výsledok môžete doma vystaviť, odfotiť a poslať starým rodičom, alebo znova zrecyklovať na ďalší deň pri novej kreatívnej dieľni.

Stolové hry

Stolové hry sú ideálnou aktivitou pre celú rodinu, ale musíte mať už trochu väčšie deti, prípadne im náročnosť stolovej hry prispôsobiť.

Najlepší výber stolových hier na Slovensku má ihrysko.sk. Určite si na ich webe vyberiete správnu hru pre celú vašu rodinu. Prípadne si prečítajte ich blog a nechajte sa inšpirovať.