WASHINGTON. Národné české a slovenské múzeum a knižnica, ktoré sa nachádzajú v meste Cedar Rapids v americkom štáte Iowa, prebúdzajú v návštevníkoch hrdosť na české a slovenské korene. Pre TASR to povedala riaditeľka múzea Gail Naughtonová pri príležitosti ukončenia svojho pôsobenia.  Národné české a slovenské múzeum a knižnica v Cedar Rapids sú najväčšími svojho druhu v USA. Naughtonová, hoci nie je pôvodom ani Češka ani Slovenka, ho viedla dlhých 16 rokov, počas ktorých sa múzeum posunulo o veľký krok vpred.

 

Národné české a slovenské múzeum a knižnica v Cedar Rapids.  Foto - wikipedia.org

 

Zvýšila návštevnosť i finančnú pomoc

Keď v roku 2002 nastúpila do funkcie, múzeum malo 12 zamestnancov, jednu galériu a jednu malú zasadačku. Dnes má 31 zamestnancov, jednu stálu expozíciu, tri galérie na meniace sa výstavy, priestory pre študentov a výskumníkov, ponúka vzdelávacie programy a je známe po celých Spojených štátoch. V roku 2013 získalo priamo z rúk prvej dámy Michelle Obamovej ocenenie za najlepšiu prácu pre verejnosť. Návštevnosť múzea sa zvýšila o 40 percent, výška príspevkov od darcov a podporovateľov dvojnásobne a trhová hodnota fondu múzea zo 600.000 na 11,5 milióna dolárov.

"Najviac si pamätám ľudí. Ľudí, pre ktorých bolo toto dedičstvo všetkým. Ľudí, ktorí začínali z ničoho, budovali to a dali tomu všetku svoju oddanosť a lásku. Títo ľudia majú veľký význam pre múzeum a jeho vývoj. Niektorí tu už nie sú a dúfam, že sú na dnešné múzeum hrdí, že veria, že múzeum bude ďalej uchovávať a oslavovať ich dedičstvo," odpovedala Nauhghtonová na otázku, čo vidí, keď sa spätne pozrie na 16 rokov svojho pôsobenia.

Jej cieľom vo funkcii riaditeľky bolo pokračovať v rozvoji múzea a knižnice – čo do veľkosti aj vplyvu. Chcela, aby o múzeu vedeli nielen obyvatelia okolia mesta Cedar Rapids, ale aj Slováci, Česi i Američania z celých Spojených štátov. Mnohí si podľa nej udržiavajú napojenie na svoje korene a tradície a vďaka múzeu si ho môžu posilniť. Sú však aj takí, ktorí vedia len to, že ich stará alebo prastará mama pochádzala z Československa. Vďaka múzeu sa môžu dozvedieť viac. 

 

 

Adoptovaná Slovenka a Češka

Gail Naugtonová nemá český ani slovenský pôvod, považuje sa však za "adoptovanú" Slovenku či Češku. V roku 1993 si totiž s manželom otvorili v Prahe reštauráciu. "Takže sme na Slovensku a v Česku strávili dosť času. Mali sme veľmi radi Bratislavu. V oboch krajinách sme mali kamarátov, poznali sme obe krajiny a vedeli sme, akí srdeční a skvelí ľudia tam sú. Keď sa otvorila táto pracovná pozícia, bolo tam už spojenie s touto časťou nášho života a to ju urobilo pre mňa veľmi príťažlivou," vysvetlila Naughtonová, ktorá mala v čase nástupu do funkcie aj skúsenosti ako manažérka neziskových organizácií. 

Počas jej riaditeľského pôsobenia jej mnohí povedali, že bolo dobré, že múzeum zamestnalo niekoho, kto nemá český alebo slovenský pôvod, vďaka čomu do problematiky prináša širšiu, nielen osobnú perspektívu. Niečo na tom podľa nej je, i keď osobnú skúsenosť považuje za veľkú výhodu. 

 

Foto - Homegrown Iowan

 

Záplavy v roku 2008

Naughtonová musela počas svojho pôsobenia zvládnuť aj jednu pre múzeum nie bežnú situáciu. V roku 2008 postihli tamojšiu oblasť záplavy a múzeum s knižnicou sa ocitli pod vodou. Ak by vtedy už nemali celkom slušnú podporu od mesta a štátu, tak by to podľa nej nezvládli. Ocenila aj podporu Čechov a Slovákov z celej krajiny a predovšetkým tvrdú prácu zamestnancov múzea. Riaditeľke sa podarilo vyzbierať na záchranu múzea 28 miliónov dolárov. Pôvodnú budovu zdvihli na vyššie základy a navyše ju rozšírili o ďalšie priestory. Na otvorení zrenovovaného múzea sa zúčastnilo 10.000 ľudí.  

"Som hrdá na to, ako sme to zvládli. Bolo to veľa ťažkej práce, ale každá minúta stála za to," povedala Naughtonová.  Múzeum v súčasnosti podľa nej ponúka špičkové vzdelávacie programy, má vynikajúci tím ľudí a ponúka neočakávané zážitky. Podľa Naughtonovej si všetci návštevníci múzeum pochvaľujú. Na tých, ktorí sa tam chystajú v najbližšom čase, čakajú výstavy s názvami Dom imigrantov, Pražská jar, Tváre slobody či Odvaha a sláva: Vojnový vlak, ktorý tvaroval národ. Do 17. septembra je v ponuke aj výstava spájajúca dva rozdielne svety – Českú republiku a Južnú Afriku. Ide o výstavu obrazov ručne vytvorených ženami z kmeňa Ubuhle z korálok vyrobených z českého skla. 

 

 

"Je tu viac než si ľudia uvedomujú a ak ste Čech alebo Slovák, urobí vás to hrdými na svoje dedičstvo, na boj a cestu za slobodou, ktorou Česi a Slováci po stáročia kráčali. My tieto príbehy rozprávame. Z histórie týchto krajín sa dá veľa naučiť a keď sa ľudia o tej histórii dozvedia, tak začnú byť hrdými na to, že majú český alebo slovenský pôvod," uviedla Naughtonová. 

Odchádzajúca riaditeľka je hrdá na to, čo odovzdáva svojej nástupkyni a verí, že ona môže urobiť ešte viac. Praje jej, aby sa jej podarilo dosiahnuť jej víziu múzea a jeho vývoja, posunúť ho ďalej, nájsť viac možností na partnerstvá a prilákať viac ľudí, nielen Čechov a Slovákov, ale aj Američanov.  "Pretože toto je americký príbeh ľudí, ktorí sa sem prisťahovali. Predkovia nás všetkých to urobili. Prajem jej všetok úspech sveta, pretože toto miesto bude vždy v mojom srdci," povedala Naughtonová.

Riaditeľkou múzea a knižnice je od septembra Cecilia Rokousek, doterajšia slovenská honorárna konzulka v štáte Florida.