LONDÝN, BRATISLAVA. Začne v jeseni na jednej z najprestížnejších britských vysokých škôl London School of Economics. Americká herečka a držiteľka Oscara Angelina Jolie, ktorá sa angažuje v humanitárnych projektoch po celom svete, podľa agentúry AP verí, že sa ďalšie školy pridajú.

"Dúfam, že tento príklad budú nasledovať aj ďalšie akademické inštitúcie, pretože je nevyhnutné, aby sme rozšírili diskusiu ohľadne napredovania v oblasti ženských práv a ukončili beztrestnosť za zločiny, ktoré neúmerne postihujú ženy - ako napríklad sexuálne násilie počas konfliktov," povedala Jolieová.
 

V sýrskom utečeneckom tábore v libanonskom Zahlehu. 

 

S exministrom zahraničných vecí

"Teším sa na vyučovanie aj učenie sa od študentov a rovnako tiež na zdieľanie mojich skúseností s prácou po boku vlád a Organizácie Spojených národov," dodala.

Seminár otvoria v Centre pre ženy, mier a bezpečnosť, ktorú založili minulý rok Jolie a bývalý britský minister zahraničných vecí William Haque. Aj on bude na prestížnej univerzite učiť ako hosťujúci profesor.

 

S bývalým britským ministro zahraničných vecí Williamom Haqueom.

 

Začalo sa to filmom

Obaja sa spolu už roky angažujú proti sexuálnemu násiliu na ženách. U Jolie je táto téma spojená s jej režijným debutom filmu V krajine krvi a medu z roku 2011 o znásilňovaní tisícok žien v bosnianskej vojne v 90. rokoch minulého storočia. S Haqueom podľa agentúry Reuters založili v roku 2012 aj iniciatívu Preventing Sexual Violence in Conflict, ktorá má predchádzať sexuálnemu násiliu na ženách v ozbrojených konfliktoch, vinníkov dostať pred súd a viac chrániť obete.

V júni 2014 udelila britská kráľovná Alžbeta II. americkej herečke čestný rad Dame práve za prácu v boji proti sexuálnemu násiliu vo vojnových zónach.

 

 

Prečítajte si aj Týraným ženám pomôže bezplatná linka, ktorá funguje nepretržite