TOLOCHENAZ. Audrey Hepburnová priniesla do sveta filmu nový typ krehkej a takmer detsky nevinnej krásy. Bola jednou z najznámejších tvárí filmového plátna druhej polovice 20. storočia a nositeľkou cien Oscar, Emmy a Grammy. Od úmrtia legendárnej herečky a módnej ikony uplynulo 20. januára 25 rokov.

 

Návštevníčka stojí pred fotografiami Audrey Hepburnovej od Boba Willougha počas výstavy fotografií  v nemeckom meste Apolda.  Foto - TASR/AP

 

Dcéra bankára a barónky

Audrey Kathleen Rustonová - Hepburnová sa narodila 4. mája 1929 v belgickej obci Ixelles. Pochádzala zo vznešenej rodiny, otec bol svetoznámym bankárom a matka sa mohla pýšiť titulom flámskej barónky. Po rozchode svojich rodičov začala navštevovať súkromnú dievčenskú školu v Londýne v Spojenom kráľovstve, kam sa spolu s matkou presťahovali. O niekoľko rokov neskôr sa presunuli do Holandska, kde počas nemeckej okupácie trpela depresiami a podvýživou. Po oslobodení získala štipendium baletnej školy v Londýne, kde však skoro zistila, že jej výška je priveľkou prekážkou v naplnení jej sna. Začala si teda budovať kariéru modelky. Po účinkovaní v reklamnom spote ju oslovil producent, ktorý ju v roku 1948 obsadil do dokumentárneho filmu Nederlands in 7 lessen. V roku 1951 prijala rolu v anglickom filme The Lavender Hill Mob (Zlaté veže) ako aj vo francúzskom filme Monte Carlo Baby.

 

 

Herečka bola nadšená prácou vo filmovom priemysle a rovnako tak aj producenti. V roku 1953 sa presťahovala do Spojených štátov amerických (USA). Svoju prvú hlavnú hereckú úlohu v nezabudnuteľnom filme Roman Holiday (Prázdniny v Ríme, 1953), kde si zahrala po boku Gregoryho Pecka, premenila hneď na Oscara (1954). Celosvetovú slávu a uznanie získala filmová diva z jedného dňa na druhý.

 

 Na snímke z 21. mája 1959 herečka Audrey Hepburnová štrikuje vedľa svojho manžela Mela Ferrera počas filmovania snímky "The Unforgiven" v mexickom Durangu.  Foto - TASR/AP

 

Hovorila plynule piatimi jazykmi

Nemenej úspešné boli aj filmy Sabrina (1954), War and Peace (Vojna a mier, 1956), Funny Face (Usmievavá tvár, 1957) a ďalšie. Za vrchol jej hereckej kariéry sa považuje rok 1961, keď stvárnila postavu Holly Golightlyovej vo filme Breakfast at Tiffany's (Raňajky u Tiffanyho). Film bol nakrútený podľa krátkej novely Trumana Capota, rozprávajúcej príbeh nevšednej mladej ženy, utešenej Holly Golightly, pestrej figúrky kaviarní, podsvetia a newyorskej smotánky.

Osobnosť Audrey Hepburnovej pohltila USA natoľko, že neustále dostávala nové herecké ponuky. Zahrala si v takisto nezabudnuteľnom projekte My Fair Lady (1964) a vo filme How to Steal a Million (Ako ukradnúť Venušu, 1966). Nakrúcať prestala v roku 1968 a na plátno sa vrátila až vo filme s hercom Seanom Connerym Robin a Marian (1976). Jej posledným filmovým projektom bola snímka Always (Navždy, 1989).

 

 

 Audrey Hepburnová bola hereckým "klenotom" v mnohých filmových projektoch, plynule hovorila anglicky, francúzsky, španielsky, taliansky a flámsky. Jej prirodzená krása, bezprostrednosť, povaha, elegancia a štýl očarili filmový svet.

Po rozchode s Melom Ferrerom sa rozhodla usadiť - práve, keď bola na vrchole kariéry. V roku 1969 sa vydala za doktora Andreu Dottiho, no aj tento zväzok napokon o 13 rokov neskôr stroskotal. Z manželstiev mala dvoch synov, Seana Hepburna Ferrera a Luca Dottiho.

 

 Na snímke šaty, ktoré mala na sebe oblečené AudreyHepburnová, v Paríži. Foto - TASR/AP

 

Nadčasový štýl

Vyslankyňou Detského fondu OSN (UNICEF) sa herečka stala v roku 1988 a v tejto funkcii zotrvala až do poslednej chvíle. Šarmantná herečka, ktorá má dodnes na Hollywoodskom chodníku slávy svoju hviezdu, zomrela 20. januára 1993 vo švajčiarskom meste Tolochenaz vo veku 63 rokov.

Olivovozelený klobúčik hollywoodskej herečky Audrey Hepburnovej vydražili v máji 2014 v Los Angeles za viac ako 45-tisíc dolárov (zhruba 32-tisíc eur). Predmety z osobného vlastníctva pôvabnej filmovej hviezdy išli v septembri 2017 opäť do dražby, ktorú v Londýne usporiadal aukčný dom Christie's. Medzi ponúkanými predmetmi bola listová korešpondencia, portréty, nepremokavý plášť, kolekcia bezopätkových topánok, zapaľovač s venovaním či filmový scenár k filmu Raňajky u Tiffanyho, obsahujúci jej pracovné poznámky.

"Aukcia bola poctou nadčasovému štýlu tejto legendárnej herečky," uviedol Adrian Hume-Sayer z oddelenia osobných zbierok Christie's.

 

Audrey Hepburnová navštívila v októbri 1989  Bangkok (Thajsko) ako "vyslankyňa dobrej vôle" Detského fondu OSN.  Foto - Archív TASR