PRAHA, BRATISLAVA. Často opakovala, že mohla byť ako Marlene Dietrichová, ktorá sa stala svetoznámou, keď sa ako prvá nemecká herečka dostala do Hollywoodu. Lída Baarová sa prvou československou hviezdou vo svete nestala, pretože ponuku filmového Hollywoodu v roku 1937 odmietla.

 

Herečka Lída Baarová.

 

Bola som opitá slávou

„Bola som pochabá, hlúpa a opitá slávou. Proti svojej vôli som sa vlastne škaredo zaplietla do dejín a strašne kruto som za to zaplatila", povedala niekoľko mesiacov pred smrťou v roku 2000. Kým Marlene Dietrichová odmietla ako slávna herečka nacistov podporovať a pridala sa na stranu Američanov, Lída Baarová si zvolila spoločnosť nacistického ministra propagandy a osvety Josepha Goebbelsa i samotného nacistického vodcu Adolfa Hitlera.

Výpravná historická dráma o vzťahu Lídy Baarovej s Josephom Goebbelsom má dnes v Bratislave slávnostnú premiéru, na ktorú príde aj predstaviteľka hlavnej úlohy, herečka Táňa Pauhofová. Do kín sa film dostane 21. januára. Príbeh podľa skutočného príbehu, ktorého sa ujal scenárista Ivan Hubač a režisér Filip Renč, si podľa českého denníka MF Dnes objednalo 180 českých kín, čo je viac ako v prípade bondovky Spectre. V marci film uvedú aj rakúske kiná, keďže úlohu Josepha Goeggelsa stvárnil populárny rakúsky herec Karl Markovics, známy ako Stockinger zo seriálu Komisár Rex.

 

Lídu Baarovú zahrala v rovnomennom filme herečka Táňa Pauhofová. 

 

Priveľa vplyvných mužov

Lída Baarová má pravdu, keď hovorí, že sa škaredo zaplietla do dejín. Jej krásu i talent si všimlo priveľa vplyvných mužov v ére nacizmu i komunizmu. Zničilo to ju, aj jej rodinu. Prišla o priazeň Hitlerovho Nemecka a sledovalo ju gestapo, neskôr je zavrhlo rodné Československa a po druhej svetovej vojne strávila rok a pol vo väzení na pražskom Pankráci. Vlastizradu, kolaboráciu s nacistami ani inú vinu jej súdy neodkázali, ale verejná mienka ju zatratila oveľa skôr.

 „Poviem vám niečo, čo sa mnohým ľuďom nebude páčiť: Joseph Goebbels, diablov námestník, nebol v roku 1935 nacistickým zločincom. To bola doba, keď Hitlera i Goebbelsa prijímali diplomati z rôznych európskych krajín. To ešte nebol Goebbels, ktorý v roku 1943 vyhlásil totálnu vojnu alebo kričal v rámci krištáľovej noci. Lída Baarová ublížila sebe i svojej rodine svojou naivitou a sebastrednosťou. Bola to žena, ktorá túžila po sláve za každú cenu,“ povedal pre Českú televíziu novinár Stanislav Motl, ktorý sa s Baarovou niekoľkokrát stretol v rakúskom Salzburgu, kde ku koncu života žila.

 

Lída Baarová.

 

Najkrajšia žena Európy

Film Lída Baarová zachytáva obdobie, keď úspešnú českú mladú herečku v roku 1934 pozvú do filmových ateliérov Babelsberg v Berlíne, ktoré sú považované za európsky Hollywood. Dostane úlohu exotickej krásky vo filme Barcarole a očarí nielen publikum. Noviny z nej urobia najkrajšiu ženu Európy a dostáva sa do najlepšej spoločnosti. Celý jej ďalší život ovplyvní vzťah s Goebbelsom, s ktorým sa zoznámila na olympiáde v Berlíne v roku 1936, keď mal vplyvný minister 38 rokov. Verejný vzťah ukončí samotný Adolf Hitler, ktorý na naliehanie Goebbelsovej manželky zakáže Baarovej natáčať v Nemecku. Nakoniec ju vyhostia aj z Nemecka. Neprijmú ju ani doma, kde ju berú ako zradkyňu.

 

 

Táňa Pauhofová ako Baarová a rakúsky herec Karl Markovics ako Goebbels.

 

Synovec komunistického ministra

Po vojne strávi slávna herečka rok a pol vo väzení na Pankráci. Vzťah s Goebbelsom zničil ju, aj jej rodinu. Mama v roku 1945 dostala pri výsluchu mŕtvicu, mladšia sestra Zorka Janů, tiež herečka neuniesla tlak na rodinu a spáchala samovraždu.

Z väzenia ju nakoniec dostal ďalší jej zamilovaný nápadník, bábkoherec Jan Kopecký, ktorý bol synovcom komunistického ministra informácií Václava Kopeckého. V roku 1947 sa za Kopeckého vydala a neskôr spolu emigrovali do Rakúska.

Baarová, ktorá ovládala niekoľko jazykov, ešte v cudzine dostala úlohy v divadle i vo filme. V roku 1953 si zahrala v Darmošľapoch režiséra Federica Felliniho, ale slávu predvojnových rokov už nikdy nezažila. Zomrela opustená v Salzburgu ako 86-ročná.

 

 

Prečítajte si aj Najviac nominácii na Oscara má film REVENANT Zmŕtvychvstanie s Leonardon DiCapriom