Keď mala osem rokov, nasadila si na hlavu tienidlo z lampy, akože sa pripravuje na let do vesmíru. V tom momente vedela, že chce byť astronautkou. A stala sa ňou – Sarah - hlavná hrdinka filmu Proxima, ktorý bude od 30. júla v slovenských kinách. Napriek vesmírnemu názvu, sci-fi nečakajte.

Čaká vás žena, odhodlaná odovzdať stopercentý výkon vo svojej misii na dlhej ceste na Mars a rovnako tak žena, ktorá nechce zlyhať ako matka. Žena v mužskom svete. Žena s dilemami, žena silná, ktorej nebudú v beztiažovom stave tiecť slzy po tvári. Žena ako každá tu, na zemi, ako žena bez skafandra.

Mladá astronautka Sarah na sebe tvrdo pracuje

Francúzska mladá astronautka Sarah (Eva Green) sa pripravuje na vesmírnu misiu Proxima. Robí na sebe veľmi tvrdo, zdoláva aj tie najnáročnejšie úlohy v extrémnych podmienkach, ktoré simulujú beztiažový stav a krízové situácie najvyššieho zaťaženia. Pracuje pre Európsku vesmírnu agentúru a jej príbeh sa odohráva posledné obdobie pred štartom na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Odlieta na Mars, let bude trvať celý jeden rok. Stratí Zem z dohľadu.

Foto - filmtopia.sk

Trénuje, ako bude na svet hľadieť z diaľky a naopak, aké to bude žiť bez gravitácie – bez tiaže, bez potu a bez sĺz. Tie sa totiž vo vesmíre menia na guličky, ktoré sa kotúľajú, nestekajú po lícach ako na zemi. Vie, že ak nemá zlyhať, ak sa nemá zmariť jej ťažko vydretá cesta a ak sa má splniť jej sen, musí sa stopercetne sústrediť, nesmie sa báť o vlastnú bezpečnosť a zároveň sa musí odstrihnúť od všetkého pozemského.  

Rovnako ťažký – ak aj nie ťažší – je však iný výcvik. Ten, ktorý má ju a jej sedemročnú dcéru Stellu (Zélie Boulant) pripraviť na dlhé odlúčenie. Pripraviť sa na život bez milovanej dcéry, na život bez milovanej mamy. Obe sú na seba naviazané. Sarah nežije s Thomasom  (Lars Eidinger), otcom svojho dieťaťa. No sú v kontakte, podporuje ju v jej kariére a zdá sa, že sa dokáže o Stellu postarať. Ale naozaj to zvládne?

Vzťah s dcérou Stellou

Stella je taká krehká. Všetkému však rozumie, jej otázky sú presné. Bojí sa, že mama zomrie skôr než ona, že nebude tu, keď sa jej niečo stane, bojí sa, že jej to v novej škole nepôjde, má obavy aj o to, ako túto zmenu zvládne ich mačka, ryšavá Lajka. Sarah je trpezlivá, neustále koncentrovaná a pritom absolútne prirodzená. „Nesmieš sa o mňa báť,“ pripomína jej neustále.   

Foto - filmtopia.sk

Scény, ktoré vykresľujú ich vzťah, patria medzi najsilnejšie. Sú dojemné, nie však patetické. Nepadajú veľké slová, ani hysterické plače či iné dramatické emócie. Sledujeme charaktery zvnútra. A to je cenné. Stella zaspáva s tričkom svojej mamy, lúčia sa cez sklo v prísnej karanténe, daný sľub, že Sarah ukáže dcére raketu.

Celé svoje snaženie vložila hlavná hrdinka do jednej vety: „Dlho trénujem, aby som opustila zem a keď prichádza ten čas, cítim sa byť k nej pripútaná“. A práve to  najsilnejšie puto je Stella. Eva Green doslova žiari. V jej tvári aj v celom tele je neustále prítomné maximálne sústredenie, snaha o dokonalosť, zvnútornenie, ktoré je vidno, aby intenzívne účinkovalo. A pritom pracuje na báze minimalizmu. 

Režisérka a scenáristka Alice Winocour nemohla vybrať lepšie prostredie, či profesiu, cez ktorú by jednoznačnejšie vytvorila mužský svet. Je to vesmír, ale je to aj Zem. Muži sú stvorení na tie veľké veci, posolstvá, misie, lety. Ženu tam nik nečaká a napriek jej nesporným kvalitám ju tam nik ani nechce. Odporúčajú jej znížiť zaťaženie a tréningové nasadenie, čo by ju samozrejme vylúčilo z hry. Ona to odmieta. Je jej ťažko, no nikoho neobťažuje so svojím trápením a obavami, bojuje sama. A opäť tvrdo. Je to ring pre najsilnejšie. V jednej chvíli jej Američan Mike (Matt Dillon), člen rovnakej pripravovanej posádky povie, že neexistuje perfektný astronaut, práve tak ako neexistuje perfektná mama. Chvíľkové pochopenie, ktoré nesie v sebe životné snahy mnohých žien. 

Proxima nie je sci-fi, a to napriek tomu, že sa odohráva v prostredí príprav letu do vesmíru a že je hlavná predstaviteľka je astronautka. Jeho misia je väčšia, svojím obsahom a univerzálnosťou až vesmírna. Je silným hlasom porozumenia ženám, ktoré sa snažia nezlyhať na žiadnom fronte – chcú si čo najlepšie robiť svoju prácu a zároveň chcú byť nechybujúcimi mamami. Skĺbenie týchto dvoch svetov, či vesmírom je sci-fi samé o sebe. Zatrasie aj ženami nematkami a snáď aj mužmi. Je aj pre nás, ľudí na Zemi, bez skafandra.   

A ešte niečo. Záverečné titulky prerušujú fotografie konkrétnych astronautiek so svojimi deťmi. Boli tu a sú tu. Pokúsili sa a pokúšajú sa o nemožné. Na Zemi aj vo vesmíre. Elena Kondakova, Ellen Ochoa, Cady Coleman, Naoko Yamazaki, Susan Kilrain, Shannon Lucid, Julie Payette, Nicole Stott, Claudie Haigneré, Anna Lee Fisher. Všetka česť! 

Snímku ocenili aj prestížne medzinárodné filmové festivaly - na MFF Toronto aj San Sebastián získala špeciálne ocenenia - zvláštne ceny poroty, kritikov a kritičiek.