Mám pocit, že ešte pred pár rokmi život plynul akosi pomalšie a lenivejšie. Dnes sme si z neho urobili preteky. Najdôležitejšie je byť prvý. Vo všetkom. Pridávať do životopisu úspech za úspechom, nech je na čo byť hrdý a nech všetci vedia, čo sme dokázali. Úspech sa stal našou modlou. A tí, ktorým sa nedarí? Akoby ani neboli...

J. K. Rowlingová, autorka Harryho Pottera priznala, že ako mladá sa najviac obávala neúspechu. V jej predstavách bol pre ňu oveľa desivejšou hrozbou, než napríklad chudoba. No keď ho skutočne naplno zažila, pochopila, že jej dal do života oveľa viac ako úspech. Preto keď ju pozvali, aby predniesla prejav absolventom na promócii na Harvardovej univerzite, hovorila práve o výhodách neúspechu. Vznikla z toho drobná  knižka Skvelý život, v ktorej okrem iného píše:

„Možno ste nikdy nezažili taký neúspech ako ja, ale určitý neúspech je v živote nevyhnutný. Nie je možné, aby ste občas neuspeli, pokiaľ nežijete tak opatrne, akoby ste ani vôbec nežili – v takom prípade zlyháte úplne. Neúspech mi priniesol vnútornú istotu, akú som vďaka spraveným skúškam nezískala. Naučil ma to, čo by som sa inak nebola dozvedela. Zistila som, že mám silnú vôľu a som disciplinovanejšia, než som tušila, zistila som aj, že mám priateľov cennejších než drahokamy... Vaša odborná kvalifikácia, váš životopis nie sú vaším životom, hoci mnohí moji rovesníci i starší si tieto dva pojmy zamieňajú. Život je ťažký a zložitý a nikto nemá nad ním úplnú kontrolu. Pokora tohto poznania vám však umožní prežiť údery osudu.“

 

 

Myslím, že absolventom Harvardu sa po týchto slovách Rowlingovej trošičku uľavilo. Už vedia, že nemusia byť vždy, za každých okolností prví. Že niekedy človek môže byť aj posledný. Alebo ho okolnosti úplne vylúčia z preteku a na chvíľu sa stane len divákom, ktorý navyše vôbec netuší, ako sa mohol ocitnúť mimo.

Nehanbite sa za svoje neúspechy. Naopak, hrdo sa k nim hláste. Veď aj vďaka nim ste tým, kým ste. A presne ako vraví Rowlingová, nezabúdajte, že náš život a náš profesionálny životopis nie je jedno a to isté.