PRAHA. Bývalá manželka českého premiéra Andreja Babiša Beata vo videu odvysielanom v nedeľu večer TV Nova odsúdila novinárov servera Seznam Zprávy Sabinu Slonkovú a Jiřího Kubíka za to, že skrytou kamerou natáčali vo Švajčiarsku rozhovor s jej chorým synom. Ich reportáž považuje za útok na ich súkromie. Premiér Andrej Babiš ten istý deň na svojom facebookovom profile uviedol, že so synom sa stretol v sobotu v Ženeve, informovali Novinky.cz.

 

Babišová: Útok na naše súkromie

"Ako matka Andreja Babiša mladšieho cítim zásadnú povinnosť vyjadriť sa ku škandalóznemu útoku proti súkromiu môjho syna a mňa. Napriek tomu, že som reportérov Slonkovú a Kubíka výslovne upozornila na to, že môj syn je chorý a preto rozhovor s ním nepripadá do úvahy, urobili to, že skrytou kamerou rozhovor so mnou a mojím synom natočili a zverejnili," povedala po slovensky Beata Babišová. Lekárka Beata Babišová bola spolužiačkou Andreja Babiša na gymnáziu, neskôr sa vzali a mali spolu dcéru Adrianu, dnes Bobekovú, a syna Andreja Babiša. 

Po týždni tak zareagovala na reportáž spomínaných novinárov, v ktorej Babišov syn Andrej povedal, že bol proti svojej vôli odvezený na polostrov Krym anektovaný Ruskom. Premiér podľa svojho syna chcel, aby zmizol z Česka kvôli vyšetrovaniu dotácií pre farmu Čapí hnízdo.

 

Prečítajte si

 

Adresu nezverejnili novinári, ale Babiš

Babišová mala výhrady aj k forme rozhovoru: "Tento rozhovor sugestívnymi otázkami viedli tak, aby vyznel v neprospech Andreja Babiša staršieho a škandalizácii našej rodiny. Ako matka chorého syna tento postup novinárov Slonkovej a Kubíka striktne odsudzujem a žiadam všetkých slušných novinárov, aby sa k tejto nehoráznej kampani nepripájali. A ďalej neubližovali mojim deťom a celej našej rodine."

Tým, že bola zverejnená adresa ich bydliska vo Švajčiarsku, obaja podľa Babišovej nemôžu ani slobodne vyjsť na ulicu. V reportáži servera Seznam Zprávy však nijaká adresa nezaznela. „To zverejnil až Andrej Babiš vo svojom príspevku na sociálnych sieťach," uviedli s tým, že Syndikát novinárov označil ich reportáž za etickú.

Andrej Babiš mladší je dôležitým článkom v kauze Čapí hnízdo a dosiaľ nevypovedal. Reportéri Televize Seznam ho vypátrali v Ženeve, kde žije so svojou matkou.

Tá bola po celý čas rozhovoru prítomná, do rozhovoru nevstupovala, len prikyvovala a synovým tvrdeniam neprotirečila.