Koncom minulého roka istá poľská blogerka na sociálnych sieťach napísala o 3-ročnom dievčatku, ktoré stratilo plyšového medvedíka. Bolo to také volanie o pomoc. Kto má alebo môže poradiť, kde sa dá kúpiť presne taký macík, aký bol na fotke.

V statuse napísala, že jej rodičia už všetko v dome prehľadali, prezreli detské ihriská, chodby, výťahy. Nič. Navštívili aj niekoľko obchodov, obvolali veľkosklady ale, bohužiaľ, dozvedeli sa, že táto hračka sa už nevyrába.

A dievčatko plakalo. Macík jej pomáhal v adaptačnej fáze v škôlke. Taký macík vie byť v istej fáze detstva nejlepším priateľom na svete.

Určite ste aj vy mali svoju obľúbenú hračku. Mne sa hneď vynorili spomienky na môjho macíka, ktorému sa počas nešťastnej nehody odtrhla hlava. To bol plač! Strašne som s ním súcitila a rodičia ma upokojovali, že macíka odvezú do hračkárskej kliniky, kde ho budú operovať. Nejaký čas po nehode sa macík šťastne vrátil domov. Opravený. Potom bol dlhé roky obľúbenou hračkou mojej mladšej sestry. A vlastne dodnes neviem, či ho naozaj zošili, či mi rodičia kúpili novú hračku. Mne, samozrejme, záležalo na tom, aby to bol presne ON. Podobne ako tomu dievčatku, o ktorom som sa dočítala na internete.

A preto veľmi dobre rozumiem tragédii, ktorú prežívala malá slečna. Lebo taký macík je v živote veľmi dôležitý.

Ešte to nie je s nami také zlé, keď to toľko ľudí chápe a súcití. Status mal 430 zdieľaní, takmer 600 lajkov a už ani neviem koľko komentárov. Všetko pre jednu hračku. Do hľadania macíka sa zapájali dospelí, mladí aj starší, z veľkých miest, malých mestečiek aj dedín, rodičia, ale aj takí, ktorí deti ešte nemajú. Cudzí ľudia. Pre cudzie dieťa. Posielali fotky macíkov, ktoré sa podobali na toho hľadaného. Čítala som, že pokiaľ je to presne ten macík, sú ochotní zbaviť sa ho, či kúpiť, zabaliť a ihneď poslať poštou, len aby sa dievčatko potešilo a rodičom sa uľavilo.

 

 

Iní hľadali v internetových, či kamenných obchodoch a posielali linky alebo adresy obchodov. Písali ľudia hádam z celého Poľska.

A viete čo? Našli.V jednom obchode bol ešte na predaj. Keď slečna plyšáka dostala, našťastie ani nespoznala, že to nie je ten istý, o ktorého prišla. Dievčatku sa vrátila viera a chuť navštevovať škôlku a mnohým dospelým viera v ľudí a ich city.

A nehovorte mi, že je to hlúposť a maličkosť. To sú veľmi dôležité veci.

Je to určite lepšia investícia energie ako komentovanie fotiek istej bábiky. Lebo najnovšie v Poľsku veľa ľudí komentuje výzor novej celebrity, ktorá sa predstavuje ako poľská Barbie. Netají sa tým, že prešla niekoľkými plastickými operáciami, len aby sa podobala na obľúbenú hračku z detstva. Je úzka v drieku, má chudé a dlhé nohy, veľké pery, veľké oči atď.

Ako vidno, do čias detstva sa dá vrátiť rôznymi spôsobmi. Niektorí akoby ešte nevyrástli, v infantilnej fáze zaostali a snažia sa z nej ťažiť. Už ani neviem, či je to smiešne alebo skôr hrôzostrašné. Podľa mňa je čudné, ak ľudia venujú toľko času, aby si popozerali fotky celebrity a komentovali, ako táto mladá žena vyzerá. Potešujúce je to, že sa našli ľudia, ktorí venovali svoj čas, aby malému dievčatku vykúzlili čaruplné detstvo. Je to skutočný príbeh s rozprávkovým koncom.