WASHINGTON, BRATISLAVA. Americká speváčka a herečka Barbra Streisand dostala od amerického prezidenta Baracka Obamu najvyššie civilné ocenenie v Spojených štátoch. Prezidentskú medailu slobodu udelil v Bielom dome Obama 17 osobnostiam, štyri in memoriam.

 

Podľa agentúry DPA Obama nazval Streisand „globálnou senzáciou s hlasom ako tekuté diamanty“. Streisand je jednou z najúspešnejších žien v modernej histórii zábavného priemyslu a patrí medzi najpredávanejšie hudobné umelkyne v Spojených štátoch. Na celom svete sa predalo viac ako 100 miliónov jej albumov.

Najvyššie ocenenie tiež získal režisér Steven Spielberg, speváčka Gloria Estefan a jej manžel, producent Emilio Estefan, alebo bejzbalista Willie Mays, ale aj matematička Katherine G. Johnsonová, ktorá spočítala dráhy letu pre americkú prvú misiu vo vesmíre. Ocenená bola aj Shirley Chisholm, ktorá sa v roku 1968 stala prvou afro-americkou ženou zvolenou do Kongresu.

 

 

V minulosti získali toto významné ocenenie aj herečka Meryl Streep, moderátorka Oprah Winfrey, hudobník Bob Dylan, bývalý americký prezident Bill Clinton, ale aj komik Bill Cosby, ktorý čelí obvineniam zo sexuálneho obťažovania viacerých žien.

 

Prečítajte si aj Merkelová vládne 10 rokov. Stala sa krízovou kancelárkou