BRATISLAVA. V Bratislave budú v troch mestských častiach kandidovať ženy.  O post starostky Petržalky sa uchádza odborníčka na dopravu a ekologická aktivistka Táňa Kratochvílová, o post starostky Ružinova vysokoškolská pedagogička a projektová manažérka pre vedu a výskum Jana Poláčiková a na starostku Starého Mesta kandiduje dizajnérka a aktivistka Dana Kleinert. Na dnešnej tlačovej konferencii kandidátky za Team Vallo, Progresívne Slovensko a SPOLU predstavil Matúš Vallo, ktorý kandiduje na primátora Bratislavy.

„Bratislava potrebuje energického primátora a spoluprácu na úrovni mestských častí. Verím, že ľudia, ktorí stoja za mnou mi pomôžu vrátiť slovo spolupráca do Bratislavy,“ povedal architekt a hudobník Vallo.

 

Matúš Vallo a kandidátky na starostky mestkých častí Petržalka, Ružinov a Staré Mesto.   Foto - Viktor Cicko

 

Kleinert: Potrebujeme spájať

Kandidátky na starostky chcú priniesť zmenu v politike v Bratislave i v mestských častiach.  "Som odhodlaná vstúpiť do komunálnej politiky a urobiť zmenu, po ktorej je veľká spoločenská objednávka - ľudia chcú nových, neskorumpovaných politikov," povedala Poláčiková, ktorá sa chce sústrediť najmä na nekontrolovanú výstavbu, keďže Ružinov je mestská časť s najväčším developerským rastom.

Všetky tri ženy ocenili spoluprácu s teamom Vallo. " Potrebujeme spájať a nie rozdeľovať. Matúš je kombinácia úprimného prístupu k zlepšeniu fungovania mesta, vlastnej odbornosti a schopnosti nadchnúť veľký tím profesionálov," povedala kandidátka na starostku Starého Mesta a rodená Staromešťanka Dana Kleinert.

Táňa Kratochvílová, ktorá žije v Petržalke 34 rokov chce, aby „sa Petržalka stala sebavedomou súčasťou Bratislavy.“ Chce hlavne zlepšiť dopravu a parkovaciu politiku. Kratochvílová bola do konca roku 2015 hlavnou dopravnou inžinierkou Bratislavy a v Karlovej Vsi zavádzala zóny na parkovanie.

 

 

Beblavý: Ženy sa v noci v Bratislave boja

Podľa Matúša Valla je kandidatúra troch žien signálom, že potrebujeme v politike viac političiek, u neho však rozhodovali hlavne charakter a odbornosť. „Je mýtus, že ženy sú lepšie alebo horšie ako muži, sú rovnako hlúpe aj múdre, rovnako charakterné aj bezcharakterné, čo však nie je mýtus je, že ženy do politiky prinášajú iné témy a preto ich tam potrebujeme. Je isté, že ženy sa v Bratislave necítia v noci bezpečne a tragickým príkladom je nedávna smrť Henryho, ktorý sa zastal obťažovaných žien,“ povedal pre Ženy v meste Miroslav Beblavý, predseda strany SPOLU - občianská demokracia s tým, že ženy dávajú väčší dôraz na sociálne témy, ktoré sa ich týkajú viac i na školské zariadenia.

Matúš Vallo včera na tlačovej besede predstavil 25 žiena  mužov, ktorí budú kandidovať za mestských poslancov. Sú medzi nimi zakladateľka viacerých úspešných lokálnych inicatív Lenka Antalová Plavuchová, mestská poslankyňa a aktivistka Lucia Štasselová, či šéf Nadácie otvorenej spoločnosti Ján Orlovský. Podľa Ivana Štefunka predsedu hnutia Progresívne Slovensko až 95 percent týchto ľudí doteraz nepôsobilo v politike, ale chcú sa spojiť pre Bratislavu a priniesť nový štýl politiky.