O vstupe do politiky si uvažovala už pred dvoma rokmi, napokon si to neurobila. Prečo?

„Prvé náznaky od ľudí prichádzali už pred predchádzajúcimi komunálnymi voľbami, ale ja som nemala ambíciu ísť do politiky. Mám prácu, ktorá ma baví a napĺňa, pomáha aj iným ľuďom, segmentu a prepájaniu komunít. Lenže potom sme sa stretli s komunálnou politikou vo viacerých projektoch a pri každom nás limitovala. Necítili sme podporu, necítili sme fungujúci systém, nemali sme kontaktnú osobu, ktorá by vedela pomôcť. Stretli sme sa s tým, že úradníci (česť výnimkám) nerozumejú tomu, čo robíme a rozhodujú o tom. “

 

Pri ktorom projekte si to pociťovala najviac?

„Určite to bol projekt Šafko. Tam som zažila, že napriek tomu, že vás starostka pozve k projektu, povie vám, že chce, aby ste ho robili, vy ho spravíte a to „zdola“ s vlastnými financiami, a potom prídu voľby a zo dňa na deň nastane výmena, ktorá spôsobí, že sa celý projekt zastaví a energia ľudí vyjde navnivoč. Robiť si politickú kampaň na úkor občianskych aktivít „zdola“ je skrátka nefér.“

 

 

Čo ťa presvedčilo napokon do politiky ísť?

„Najviac rozhodol moment, že v tom nie som sama. Je v tom celkom kritická masa ľudí, ktorí idú z odborného prostredia do komunálnej politiky. S Matúšom Vallom sme sa rozprávali už pred dvoma rokmi, že on zvažuje kandidatúru na primátora a ja na starostku Starého Mesta. Celé dva roky sme spolu s 80 ľuďmi diskutovali, v mnohých veciach sme sa nezhodovali, ale našli sme konsenzus, naučili sme sa spolu baviť v odbornej rovine. Toto nastavenie bolo zásadne.“

 

Si dizajnérka, riaditeľka Slovak Fashion Council. Nebudú to ľudia brať ako nedostatok skúseností pre politiku?

„Nikto sa nenarodí priamo do politiky. Je však dobré, keď ľudia so skúsenosťou z praxe vedia posunúť politiku na kvalitnejšiu úroveň. Moje pôvodné povolenie je dizajnérka, ale nikdy som neostala len pritom, všetky moje projekty mali hlbší presah. Založila som Slovak Fashion Council, aby pomohol rásť dizajnérom, pretože tí potom poskytnú pracovné miesta a pritiahnu turistov, aby tu ostávali dlhšie a vracali sa. Tým sa stanú benefitom pre mesto. Ďalším nástrojom bola Módna mapa Bratislavy, z ktorej sa onedlho stane aplikácia. Z 99 percent času som manažérka projektov, slovenských i zahraničných.  Manažovanie a spájanie správnych ľudí je pre mňa veľmi dôležité. To bude moja silná stránka aj v politike.“

 

 

Problémom mnohých občianskych osobností je, že bez politickej podpory nedokážu presadzovať zmeny. Budeš mať podporu miestnych poslancov?

„Politická podpora je dôležitá, to je aj silná stránka trojkoalície – Team Vallo, Progresívne Slovensko a SPOLU. Už na júnovú schôdzu parlamentu sme predložili návrh zákona na zdanenie vonkajšej reklamy, čo je jeden z nástrojov na znižovanie nástroj na znižovanie vizuálneho smogu. Takže už spolupracujeme. Tú naivitu mám a chcem si ju udržať, že ľudia fungujú na dobrom princípe, asi nie všetci, ale je tu masa ľudí, ktorá sa nechá nadchnúť pre dobrú vec. Vrátane poslancov a úradníkov.“

 

Dlhé roky funguješ ako aktivistka, nebude pre teba prechod do politiky tvrdý?

„Nedá sa všetko robiť len z pozície aktivizmu, v istej chvíli príde ten strop a musíte sa na veci pozrieť z inej strany, ak chcete zmeniť systém a nastaviť veci inak. To ma na tom baví.“

 

 

Si pripravená na riešenie problémov, ktoré ti možno nebudú také blízke? Možno dopravná politika v meste?

 „Som rodená Staromešťanka, žijem tu od detstva, študovala som tu, poznám Staré Mesto ako mama troch detí, ako cyklistka, ako vodička, ako podnikateľka v oblasti služieb. Ako organizátorka akcií. Mňa tie presahy veľmi bavia, preto si myslím, že keď mamy budú tvrdiť, že mesto má veľa bariér pre kočíky a zároveň sa budú báť cyklistov, ktorí chcú väčší priestor, dokážeme zladiť aj protichodné názory ľudí, ktorí sú si v podstate hodnotovo blízki, ale majú v danej chvíli iné preferencie. To platí aj o viac vyhranených postojoch, samozrejme.“

 

 

Foto - archív DK

 

 

Ako by si riešila tragédiu, ktorá sa nedávno stala na Obchodnej ulici, kde na smrť dobili Filipínca, lebo sa zastal dvoch žien?

„Myslím, že problém na Obchodnej ulici je dlhodobo známy a mal sa riešiť. Môjho manžela dokopali na Michalskej len preto, že kráčal a niekomu prekážal. Môjho bratranca takmer zabili na Klariskej, potom je tu prípad Daniela Tupého. Prvé kroky musia viesť k Magistrátu a riešiť ako vieme zapojiť políciu mestskú a štátnu, ako vieme zapojiť obyvateľov aj obchodníkov z ktorých mnohí z Obchodnej, ktorých si najímajú SBS-károv, a zladiť to. Viac osvetliť ulicu, dať viacej kamier. Mesto si môže prenajať nejaký priestor, kde by bol open office mestskej polície, už to má účinok.“

 

Vnímaš to len ako bezpečnostné zlyhanie alebo ide aj o rasizmus?

„Výzva politikom by mala znieť, aby viac nepolarizovali spoločnosť, nemali elastickú morálku, že veď to je v pohode, že to tak nemyslel. Mala by tu byť nulová tolerancia k akejkoľvek forme nenávisti, lebo to len podnecuje takéto správanie.“

 

Na sociálnych sieťach sa po čine objavila fotografiu Juraja H. Je riešenie nasmerovať na neho nenávisť a urobiť z neho terč?

„Keď hovoríme o nulovej tolerancii k nenávisti, platí to aj opačne. Želať niekomu to najhoršie je taký prvotný pud človeka, ale my by sme už mali vedieť to ovládať, lebo nenávisť plodí len ďalšiu nenávisť, akokoľvek si myslíme, že naša má väčšie opodstatnenie. Mali by sme správať tak, aby Henryho smrť nebola zbytočná. Pretože je to strašná tragédia.“

 

Ako vnímaš zlyhanie polície, ktorá útočníka hneď po čine prepustila na slobodu?

„To hovorí o celkovom marazme v spoločnosti, tá morálka má elasticitu z pohľadu vládnej moci a to nie je normálne. Sme tak popretkávaní chobotnicou nemorálneho správania a neprofesionality, že potom sa stane toto. Nakoniec sa to zmení až tlakom verejnej mienky.“

 

Kandidátky na starostky: Táňa Kratochvílová za Petržalku, Jana Poliačiková za Ružinov a Dana Kleinert za Staré Mesto. Foto - Viktor Cicko

 

Z čoho budeš financovať kampaň?

„Mám založený transparentný účet, z ktorého budem financovať kampaň, budem žiadať ľudí, aby mi prispeli na kampaň, čo bude pre mňa nová skúsenosť Doteraz som vždy zbierala peniaze pre iných, ale verím, že ma ľudia poznajú a podporia zmenu.“

 

Más obavy z požiadaviek darcov?

„To je základná premia, že darca prispeje len za podmienky, že nebude mať žiadne požiadavky. Ani si neviem predstaviť, že by som sa niekomu takto zaviazala.“

 

Myslíš, že v kampani a voľbách zohrá úlohu to, že si žena?

„Verím, že nie. Ja som bola celý život obklopená prajnými mužmi a veľmi dobre sa cítim aj v ženskej spoločnosti, v zásade to nerozlišujem.“

 

Potrebujeme viac žien v politike?

„Na starostky budeme v trojkoalícii Team Vallo, Progresívne Slovensko a SPOLU kandidovať tri ženy. Ak budeme úspešné, bude to úspech aj pre iné ženy. Máme vo veľkej politike ministerky, ale tá kvalita je aj tragédia. Žena v politike automaticky neznamená, že robí kvalitnú prácu.“

 

Foto - facebook DK

 

Má tvoja rodina nejaké obavy spojené s tvojím rozhodnutím vstúpiť do politiky?

„Od začiatku sme to riešili spoločne, podporili ma, môj manžel stojí za mnou.  Obavy sú v tom, že idem do prostredia, ktoré je v súčasnosti v spoločnosti nastavené negatívne a ja sa hýbem vo väčšine projektov medzi ľuďmi, ktorí sú nastavení proaktívne a chcú veci riešiť. Nie je im to jedno, ani mne nie je, ale som pripravená na ťažkú a zmysluplnú robotu.“

 

Je hranica, ktorú by si v politike neprekročila?

„Určite otázka morálky. Neviem si predstaviť, ako by som so sebou mohla existovať, ak by som ju prekročila.“

 

Čo ak neuspeješ a nestaneš sa starostkou Starého mesta?

„Uspejem. Myslím si, že sa to podarí, možno to znie neskromne, ale to moje presvedčenie robiť veci férovo a  profesionálne je autentické a osloví ľudí.“