Belgický kráľ Filip v nedeľu oficiálne vymenoval ministerku pre rozpočet Sophie Wilmesovú za dočasnú premiérku. Wilmesová sa tak stala prvou ženou v tomto úrade, informuje tlačová agentúra AFP. Wilmesová, liberálna frankofónka, nahradila expremiéra Charlesa Michela, ktorý sa v decembri ujme funkcie predsedu Európskej rady.

 

Wilmesová je poslankyňa od roku 2014

Wilmesová (44) zaznamenala svoj politický debut v roku 2000 ako členka magistrátu v meste Uccle pri Bruseli. Poslankyňou parlamentu sa stala v roku 2014 a o rok neskôr vstúpila do federálnej vlády. Za dočasnú premiérku ju vybral v sobotu neskoro večer malý ministerský výbor, podporu väčšiny zákonodarného zboru však nemá.

Belgicko nedisponuje plne fungujúcou federálnou vládou od decembra 2018, keď došlo k rozpadu koalície na čele s Michelom. Rozhovory o vytvorení novej koalície sú pozastavené od mája, keď parlamentné voľby priniesli veľmi rozdrobené výsledky. Od začiatku októbra zlyháva i dialóg medzi frankofónnou Socialistickou stranou (PS) a flámskou nacionalistickou stranou Nová flámska aliancia (N-VA) o sformovaní novej vlády.

 

 

Belgicko a obdobie bez vlády

Strany musia najskôr premostiť rozdiely, následne zostaviť vládu a prizvať iné politické subjekty. Prvá správa o ich vyjednávaní musí byť predložená kráľovi Filipovi do 4. novembra.

Belgicko, kde sídlia centrály Európskej únie a Severoatlantickej aliancie, má povesť neovládateľného štátu; v rokoch 2010-11 zaznamenalo Belgicko rekordných 541 dní bez vlády.