Cenu Biela vrana včera získala dlhoročná enviro-aktivistka martina Paulíková, dlhoročný LGBTI+ aktivista a majiteľ kaviarne Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave Roman Samotný a tretia cena bola výnimočná.

Biela vrana 2022 - vynimočná cena

Prvý raz v histórii udelili ocenenie symbolicky otvorené pre každého, kto v tejto dejinnej situácii nestratil kompas a pomohol po ruskej invázii na Ukrajinu legitímne sa brániacemu štátu a jeho obyvateľom pred neprijateľnou agresiou alebo sa pokúsil akokoľvek zmierniť dôsledky hrôz vojny.

Ocenenie Biela vrana, ktorá sa včera udeľovalo už po pätnásty raz, tak zviditeľnilo príbehy, čo ukazujú, ako môže každý z nás čeliť historickým skúškam. Príbehy spájalo motto 15. ročníka: Obstáť v historických chvíľach a silu nájsť v sebe to najlepšie. 

„Žijeme obdobie veľkých historických výziev, ktoré nás testujú na dreň. Historici raz budú hodnotiť, ako sa zachovala naša generácia v rozhodujúcich chvíľach. Opäť raz tvoríme základy väčších dejín. Tohtoročné biele vrany nám ukazujú, ako môže každý za seba v rámci svojich možností prispieť i to, že na každom záleží,“ povedala médiám členka Rady Bielej vrany Zuzana Wienk.

Biela vrana 2022 pre Martinu Paulikovú

Cenu Biela vrana 2022 získala Martina Paulíková, dlhoročná enviro-aktivistka, ktorá sa takmer tridsať rokov spolu s ďalšími snažila zabrániť výstavbe vodnej nádrže v okolí Slatinky. Nádrž by zaplavila nielen dedinu, ale aj vzácne prírodné biotopy. Tento rok sa to aj vďaka nej podarilo. Vláda vyhlásila oblasť za chránené územie európskeho významu a zaviazala štát, aby na ňom nestaval. Aktivisti zachránili aj dedinu a život v nej.

Enviroaktivistka Martina Paulíková.  Foto TASR - Martin Baumann

„Tento príbeh jasne ukazuje silu vytrvalosti, principiálnosti a konštruktívneho prístupu aj napriek zdanlivo beznádejnej situácii, ktorá nás ďaleko presahuje. Prístup Martiny Paulíkovej a komunity okolo nej je v našich končinách výnimočný a dokazuje silu občianskej spoločnosti,“ uviedla pre médiá členka Rady Eva Kováčechová.

Bielu vranu dostal Roman Samotný

Bielu vranu 2022 dostal tiež Roman Samotný, dlhoročný LGBTI+ aktivista a majiteľ kaviarne Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave. Rada Bielej vrany mu udelila ocenenie za ľudskú odvahu, otvorenosť a za dlhodobé vytváranie bezpečného slobodného priestoru pre LGBTI+ komunitu napriek dlhotrvajúcim stupňujúcim sa útokom časti spoločnosti, za vernosť ideálom a občiansku odvahu pokračovať v reprezentácii LGBTI+ komunity aj po teroristickom útoku na návštevníkov jeho kaviarne.

Dlhoročný LGBTI+ aktivista a majiteľ kaviarne Tepláreň Roman Samotný.  Foto TASR - Martin Baumann

„Roman sa po útoku stal viditeľným terčom a zažil traumu, s akou drvivá väčšina z nás nemusí byť nikdy konfrontovaná. Bolo by pochopiteľné, keby sa stiahol. On mal však silu pretaviť zažitú hrôzu na inšpiráciu a povzbudenie pre celú komunitu. To je veľmi výnimočné. Je povinnosťou spoločnosti urobiť všetko preto, aby sa členovia LGBTI+ komunity cítili bezpečne a slobodne,“ povedala členka Rady Zuzana Wienk.

Výnimočná Biela vrana za pomoc Ukrajine

Tretie ocenenie Biela vrana 2022 bolo výnimočná. Rada sa po prvý raz v histórii ocenenia rozhodla udeliť ocenenie ako otvorené symbolicky pre každého, kto v tejto dejinnej situácii nestratil kompas a pomohol po ruskej invázii na Ukrajinu legitímne sa brániacemu štátu a jeho obyvateľom pred neprijateľnou agresiou alebo sa pokúsil akokoľvek zmierniť dôsledky hrôz vojny.

Na snímke ocenení za pomoc Ukrajine 17. novembra 2022 v Bratislave. Foto TASR - Martin Baumann

Rozsah solidarity a pomoci poskytnutej Ukrajine je výnimočný a Rada Bielej vrany vyjadrila veľké poďakovanie všetkým ľuďom, ktorí sa do nej zapojili. Zároveň priznala, že nie je v silách nikoho poctivo zmapovať jej celý rozsah a činy každého jednotlivca, či skupiny, ani príbehy pomoci a odvahy zmerať alebo objektívne porovnať.

„Také porovnanie by Rada ani nepovažovala za správne. Správny a odvážny je každý čin, ktorý vychádza z hodnôt a reálnych možností daného jednotlivca. Preto tento rok udeľuje Rada BV výnimočne ocenenie Biela vrana symbolicky skupine vybraných aktérov z najrôznejších častí spoločnosti, ktorých pomoc a podpora boli výnimočné a nespochybniteľné. Tento výber je pripravený v spolupráci so širokým okruhom aktérov a s rešpektom k regionálnej, profesijnej, či inej diverzite. Neašpiruje však na objektivitu,“ priblížil stanovisko členov Rady médiám jej zástupca Tomáš Němeček.