Bývalú novinárku, občiansku aktivistku, zakladateľku Aliancie Fair-play a dnes riaditeľku OZ Bystriny – Zuzanu Wienk mnohí poznáme ako ženu, ktorej meno sa spájalo s bojom proti korupcií a kauzami, ktoré traumatizovali našu krajinu. Na konte však má aj detskú knihu Vraniak Albín. 

Biela vrana 2023 aj pre deti

„Je to príbeh vrany, ktorá sa narodí ako obyčajné vranie mláďa. Teda bežné čierne, často bojazlivé. Ale keďže ho trápilo, keď niekomu ubližovali, začne robiť drobné skutky odvahy a pribúdajú mu biele pierka – symbol inakosti, ktorou sa pri skutkoch odvahy vyčleníte z kŕdľa, a ktorý vás otestuje na dreň. Albín tomu nerozumie, okolie sa mu vysmieva, z kŕdľa zo zúfalstva utečie a myslí si, že nastal koniec sveta. Na pomoc mu však prichádza starý biely vraniak, vďaka ktorému pochopí, že nie je sám a nie je úplne netypický. Pomôže mu v tom celom nájsť krásu,“ opisuje Zuzana Wienk svoj knižný príbeh, ktorý nabral zaujímavé pokračovanie.

Spolu s kolegami vymysleli v rámci oceňovania Biela vrana Albínovu výzvu, do ktorej sa aktuálne môžu zapojiť aj vaše deti či vnúčatá. 

Výzva má motivovať deti, aby konali dobré skutky, resp. tridsať skutkov dobra alebo odvahy a keď sa im ich podarí zrealizovať, za každý dostanú biele pierko. Keď ich budú mať tridsať môžu si nažehliť super hrdinu Albína – znak hrdinskosti. No a vôbec po prvý raz, budú tieto skutky ocenené aj 17. novembra 2023, počas oceňovania Biela vrana. 

Ako sa zapojiť do Bielej vrany

Ak chcete vedieť ako sa stať súčasťou najznámejšieho slovenského ocenenia občianskej odvahy a posilniť dobro a odvahu v deťoch, tu je malý návod ako na to:

1, Zapojte vašu školu do SÚŤAŽE 

Posuňte túto informáciu o súťaži triednym učiteľom/kám prvého stupňa a vychovávateľom/kám. 

2, Objednajte si do triedy / tried denníček odvahy 

Hru na 30 skutočných skutkov odvahy a dobra, ktoré deti spoločne vymyslia a plnia počas obdobia súťaže. Skutky pomáha deťom v triede sledovať denníček a plagátik s nálepkami. Najlepší skutok môže získať nažehľovačku superhrdinu, ktorá je súčasťou denníčka.

3, Pošlite fotky záznamu 3 NAJ skutkov odvahy a dobra z denníčka organizátorom

Vyberte 3 najsilnejšie skutky z Denníčka odvahy, odfoťte dané strany denníčka a pošlite ich aj s adresou školy, triedou a kontaktnou osobou do 16.10. 2023 na info@bielavrana.sk

Organizátori pošlú vašim deťom za námahu nálepky a odznaky superhrdinu pre celú triedu.

Nezabudnite, skutky musia byť splnené a zaznamenané. Deti sa môžu rozhodnúť pre 30 kolektívnych skutkov, ktoré si spolu vymyslia, ale môžu si skutky aj rozdeliť medzi seba alebo skupinky. Do denníčka tak zaznamenajú plán aj splnenie všetkých činov, či už kolektívnych alebo individuálnych. 

Deti môžu napríklad pomôcť vyzbierať odpadky na sídlisku, v lese, čítať starším ľuďom v domove dôchodcov z kníh, pomôcť zveľadiť školu, pomôcť spolužiakom s úlohami alebo prekonaním strachu z nejakej aktivity.

4, Následne budú vybrané 3 triedy z rôznych škôl, 

ktoré pri príležitosti slávnostného oceňovania bielych vrán 17. novembra 2023 za prítomnosti významných hostí odmenia priamo na pódiu Slovenského národného divadla  + 10 ďalších tried získa knihu Vraniak Albín.

Ak hľadáte inšpiráciu : Takto vnímajú odvážne skutky deti, ktoré už Albínovu výzvu absolvovali 

Nezabudnite, súťaž trvá do 16. Októbra. 

V prípade záujmu prosíme kontaktujte na info@bielavrana.sk, kde si môžete objednať "Albínovu výzvu" za zvýhodnenú cenu pre školy - 8 eur.