Známa aktivistka Ľubica Lapinová, ktorá v roku 2014 získala ocenenie Biela vrana, tragicky zahynula pri dopravnej nehode. Ľubica Lapinová sa v nedeľu večer vracala z folklórneho festivalu aj so svojou sesternicou. Tragickú dopravnú nehodu pri obci Kriváň v smere na Lučenec, keď sa ich auto čelne zrazilo s druhým autom, neprežila ani ona, ani jej sesternica.

Zomrela Ľubica Lapinová

“Verejnosť oslovila svojou odvahou, ľudským prístupom a empatiou, ale aj vytrvalosťou a pevnými zásadami. Témou ochrany oznamovateliek a oznamovateľov nekalého konania žila i po uzatvorení jej niekoľkoročného sporu, zdieľala svoje skúsenosti s inými, zároveň si však rada vypočula, ako sa rozširujú možnosti boja proti korupcii a na ochranu tých, ktorí sa rozhodnú nemlčať o neprávostiach v zamestnaní,” uviedla organizácia Transparency International, s ktorou spolupracovala a zúčastňovala sa debát o whistleblowingu.

Ľubica Lapinová pracovala v štátnej organizácii Lesoprojekt Zvolen a neskôr v Národnom lesníckom centre 32 rokov, z toho 25 rokov na úseku vnútornej kontroly, pod ktorý od roku 2008 patrila i finančná kontrola. Keď odhalila závažné porušenie zákona o verejnom obstarávaní za viac ako pol milióna eur, v januári 2012 dostala výpoveď.

Biela vrana Ľubica Lapinová

Ľubica Lapinová získala v roku 2014 ocenenie Biela vrana, ktoré sa udeľuje za vykonanie spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu. „Keď sa budeme všetci báť, tak toto nikdy neskončí, iba sa to bude nabaľovať a rozvetvovať,“ povedala ocenená Biela vrana Ľubica Lapinová.

Keď sme sa s Ľubicou Lapinovou v roku 2019 rozprávali, opisovala, aké pomocné práce robí na obecnom úrade v Podkriváni. Nahadzovala veci do počítača, zakladala informácie, pomáhala kontrolovať veci matrikárke, starala sa o knižnicu, občas poupratovala. Za aktivačné práce dostávala mesačne 180 eur, hoci mala certifikát proti korupcii a certifikát na prevenciu kriminality. Aj tak verila, že to najhoršie má za sebou.

V júni 2019 Národné lesnícke centrum (NLC) jej po siedmich rokoch sporov vyplatilo náhradu mzdy za to, že s ňou nezákonne ukončilo pracovný pomer. Ľubica Lapinová v roku 2020 neúspešne kandidovala za hnutie OĽaNO do parlamentu.

Pri našej otázke, či by opäť upozornila na nezrovnalosti, neváhala s odpoveďou „Ako kontrolórku ma to veľmi hnevalo. V novinách som čítala o rôznych kauzách a u nás v Národnom lesníckom centre sa prepúšťalo, pretože neboli peniaze. Tak som si robila svoju prácu, aby tie peniaze išli tam, kam majú, aby sme ich nevyhadzovali. Ak môžete kúpiť niečo za päť eur, tak to nebudete kupovať za 50 eur,“ povedala odvážna žena, ktorá poukázala na to, že sa v rokoch 2010-2011 zneužívali verejné zdroje pri nákupoch, služobných cestách, či prebudovávaní nehnuteľností.