BRATISLAVA. Na pódiu Mestského divadla P.O. Hviezdoslava stáli doteraz väčšinou muži a ženy, ktorí upozornili na zlyhania štátu. Tento rok dostali ceny za občiansku statočnosť Biela vrana ľudia, ktorí bojujú proti extrémizmu. Prvýkrát získala cenu cudzinka – somálska utečenkyňa Khadra Abdile, ktorú napadli v električke v Bratislave pre jej pôvod. Spolu s ňou si Bielu vranu prevzala aj pracovníčka charity Emília Trepáčová, ktorá ju pri útoku bránila.

Za dlhoročnú prácu s rómskymi deťmi získala Bielu vranu učiteľka a bývalá riaditeľka čisto rómskej základnej školy z Muránskej Dlhej Lúky Monika Podolinská. Bloger Ján Benčík dostal ocenenie za systematické monitorovanie výrokov extrémistov, za čo sa mu v minulosti niekoľkokrát vyhrážali.  

 

 

Prekonávať strach 

„Biele vrany nám svojou odvahou odhaľovať extrémistov a svojím bojom proti segregácii a predsudkom ukazujú, aké dôležité je dnes pre zachovanie slobody a demokracie prekonávať našu individuálnu komfortnú zónu, prekážky a strach. Sú to odvážne osobnosti, ktoré nám všetkým idú príkladom,“ povedal Milan Šagát, riaditeľ Via Iuris, ktorá spolu s Alianciou Fair-Play Biele vrany každý rok udeľuje v Deň boja za slobodu a demokraciu 17. novembra.  

„Chcem sa všetkým, ktorí mi pomáhajú veľmi poďakovať,“ povedala anglicky na pódiu ocenená Somálčanka Khadra Abdile. Cenu si prevzala spolu so svojím synom Hamzom, s ktorým v roku 2013 ušla zo Somálska pred prenasledovaním, keď mal rok. Na Slovensku žije bez manžela, so synom dostali humanitárny azyl. Problémy sa pre ňu začali až po prepuknutí utečeneckej krízy, to zažila niekoľko urážok a  pre svoj vzhľad a  a šatku, ktorú nosí. Abdile podala od roku 2013 na Slovensku už štyri trestné oznámenia, iba v jednom prípade polícia vzniesla aj obvinenie. Útočník jej v električke stiahol šatku pod krk a škrtil ju, až kým ju nestrhol. O pár dní neskôr po nich so synom u lekára hádzal kamene.

Somálčanka už mestskou dopravou nechodí, chcela by si spraviť vodičský preukaz a nájsť si zamestnanie. Prispieť na vodičský preukaz jej môžete aj vy.

 

Biele vrany 2016.

 

Bloger na dôchodku

Khadre pomáha pracovníčka Slovenskej katolíckej charity Emília Trepáčová, ktorá pomáha utečencom. Khadru bránila aj pri útoku v ambulancii, útočníkovi sa postavila do cesty. Opľul ju a dal jej dve facky.

Bez ohľadu na to, či pracovala ako riaditeľka alebo teraz ako učiteľka, učí Monika Podolinská svojich 66 rómskych detí na základnej školy v obci Muránska Dlhá Lúka s rovnakým nadšením. Učí ich aj ich rodičov, že sú to plnohodnotné bytosti, ktoré majú právo na plnohodnotný život. Deti z miestnej osady tak častejšie získajú stredoškolský diplom.  

 

 

Bielu vranu včera získal aj bloger Ján Benčík, ktorý systematicky monitoruje výroky extrémistov. Na dôchodku tak publikuje verejné vyjadrenia konšpirátorov, slovenských žoldnierov na Ukrajine a rôznych iných extrémistov, podáva na nich trestné oznámenia. Aj vďaka nemu sa verejnosť dozvedela, že poslanci Mariana Kotlebu nemajú radi označovanie za extrémistov, ale popri tom šíria neonacistické symboly, vychvaľujú Hitlera a spochybňujú holokaust.

„Dúfam, že to aspoň niekomu otvorí oči a ľudia uvidia ich pravú tvár,“ povedal Ján Benčík, ktorý včera dojatý ďakoval svojej manželke, so synmi a vnukom, pre ktorých chce lepšiu spoločnosť, než akú počas komunizmu zažil on.

Na slávnostnom odovzdávaní cien vystúpila kapela Pražský výběr s Michaelom Kocábom, tvárou novembra 1989. Kapela Vrbovské vŕby zahrala na počesť Mareka Kalužu, 23-ročného mladíka, ktorého vo Vrbovom brutálne ubili na smrť Róbert R. so svojím 13-ročným synom a vykrikovali pri tom rasistické heslá. Marek sa zastal svojho kamaráta, keď ho napadli. Ten ušiel, Marek útok neprežil.

Prejav predniesol prezident Andrej Kiska, ktorý držiteľov Bielej vrany pravidelne prijíma a ich statočnosť oceňuje.

 

 

 

Prečítajte si aj Biela vrana Lapinová: Má cenu za odvahu, ale mesačne musí vyžiť zo 180 eur