A na to budem potrebovať aj vašu pomoc, aby sme vyskladali príbeh pomoci k 75. výročiu, ktoré UNICEF tento rok oslávi. Hľadáme pamätníkov pomoci UNRRA po 2. svetovej vojne v Československu.

Príbehy pomoci

Máte starých rodičov, ktorí si pamätajú na pomoc UNRRA v Československu po 2. svetovej vojne? Ak áno, napíšte nám na pamatnici@unicef.sk. Zaujíma nás, aká pomoc sa ku nim dostala. Potraviny, oblečenie, obuv? Ak potraviny, chutili im? Čo robili s tým, čo im nechutilo? Rozdávala sa pomoc férovo? Boli spokojní  s oblečením či inou formou pomoci? Bola pomoc dostatočná? Kto ju rozdával? Čo dostávali domov, čo im dávali v škole, prípadne niekde inde. Máte aj nejaké vtipné príhody?

Chceli by sme priblížiť pomoc takú, aká naozaj je. Bez prikrášlenia. Pretože poskytovanie pomoci v humanitárnych krízach nikdy neprebieha ideálne. Ak sa vám otázky nepozdávajú a zdajú sa vám s ohľadom na pomoc problematické, to je presne ten dôvod, prečo sa budeme tento rok snažiť rozprávať o pomoci cez ľudí, ktorí pomoc dostali.

Humanitárna pomoc sa neposkytuje jednoducho. Nie každý dostane vždy to, čo naozaj potrebuje. Pomoc sa poskytuje v krajinách, kde nefunguje veľa vecí a cesty sú často nepriechodné. Vedeli ste napríklad, že pomoc po vojne ku nám cestovala až z prístavu v Rumunsku? A po vojne nebolo ani veľa áut, ani pevné diaľnice a mosty boli poškodené. 

Hľadá sa dievčatko

Jedno z detí, ktoré by si mohlo pamätať na pomoc UNRRA je dievčatko, ktoré zachytili fotograf v roku 1946. Zachytil ju stáť bosú na snehu pred domčekom v Rožňave, keď fotil distribúcie pomoci UNRRA.

 

Pomôžete nájsť dievčatko z Rožňavy, ktoré v tom čase malo deväť rokov.  Foto - UNICEF 

     

Dodnes je jednou z mála pamiatok na pomoc UNRRA v Československu, ktoré sa nachádzajú v medzinárodnej databáze UNICEF. Vieme o nej len toľko, že v roku 1946 mala 9 rokov. Počas vojny stratila oboch rodičov a preto žila so strýkom a tetou.

Zaujíma vás jej príbeh? Dostala sa jej pomoc? Kam sa jej život ďalej uberal? Bol to úspešný príbeh pomoci alebo nie? Pomôžte nám ju nájsť. Aby sme aj jej príbeh zachytili do elektronickej knihy, filmu či konferencie, ktoré pripravujeme k narodeninám UNICEFu.