Psychológovia na univerzite v Augsburgu v Minnesote vytvorili na počítačoch tváre žien so svetlými, hnedými a čiernymi vlasmi a ukázali ich 110 mužom. Mali povedať, aký dojem na nich robia.

Ako napísal britský denník DailyMail, väčšina mužov označila blondíny za zdravšie a mladšie ako brunetky a čiernovlásky. Zároveň však uviedli, že sa podľa nich správajú promiskuitne, teda, že striedajú partnerov. Podľa psychológov to znamená, že sa muži skôr odhodlajú pozvať na rande ženu so svetlejšími vlasmi, pretože si myslia, že majú väčšiu šancu na úspech.

 

Foto - pexels.com

 

Brunetky  ako manželky a matky 

Brunetky ale nedopadli zle. Podľa opýtaných mužov majú brunetky i blondínky vyšší rodičovský potenciál a sú teda vhodnejšie ako manželky a matky v porovnaní s čiernovláskami.

„Mužskí účastníci štúdie boli schopní si vytvoriť úsudky (pomerne komplexné a evidentne významné) na základe rýchleho prehliadnutia obrázkov. Z mnohých dôvodov, vrátane spojenia blond vlasov a dojmu promiskuity, je možné, že muži môžu preferovať na randenie plavovlasé ženy a na plodenie potomkov hnedovlásky,“ píše sa v závere štúdie zverejnenej na Žurnále sociálnej psychológie.

 

Foto - pexels.com

 

Blond čašníčky sú na tom lepšie

Podľa psychológov pretrvávajú tieto stereotypy z viacerých dôvodov. Súvisí to s vekom, keďže vlasy rokmi prirodzene tmavnú, svetlé vlasy tak pre našich predkov boli znakom väčšej plodnosti. K tomu treba prirátať silnú prevahu blondínok v médiách – od herečiek, cez moderátorky, až po modelky a celebrity.

Štúdia univerzity vo francúzskej Bretani zase zistila, že čašníčky, ktoré si vzali parochňu a boli blondíny, dostávali od mužských zákazníkov viac prepitného, než keď mali parochňu s hnedými, čiernymi alebo ryšavými vlasmi. U žien rozdiel vo výške prepitného nebol.