Kauza Borisa Kollára presne vystihuje stav našej spoločnosti. Predseda parlamentu síce priznal, že jednu z matiek svojich detí udrel, zároveň však dodal, že mu to nerobilo radosť….veď to by malo stačiť. Ale jemu to nestačilo, on ešte dodal, že by to urobil znova, v mene ochrany dieťaťa. A Slovensko utrie slzu a ešte aj babky vzdychnú, aký je ten Borisko dobrý otec…

Fenomén Boris Kollár

Rozmýšľam, nakoľko je tento nevysvetliteľný fenomén “kollár” vo svete jedinečný. Muž, pre ktorého je podľa všetkého “monogamia” len neslušné slovo. Muž, ktorý po ceste necháva za sebou deti odsúdené na život so slobodnou matkou. Deti, ktoré budú mať zrejme vďaka tatovi ťažkú pubertu, ale je to dobrý otec. Platí!

Je smutné, že na Slovensku toto stačí na to, aby bol niekto považovaný za dobrého otca. A dokonca mu prepáčime, že v mene ochrany dieťaťa fyzicky napadol jeho matku. Lebo je to dobrý otec, lebo platí…

Dovoľte mi povedať, že toto presne ukazuje, akým skutočným problémom domáce násilie u nás je. Raz som videla rozhovor s idolom celých generácií Seanom Connerym. Sean bol prvý Bond, milovali a obdivovali ho milióny žien po celom svete. A tá, ktorú mal doma od neho dostala sem-tam aj niečo navyše.

Sean sa totiž vo svojich rozhovoroch netajil, že pokiaľ si žena nedá povedať inak, je v poriadku dať jej pár po papuli. Samozrejme, bez plezíru, nemal inú možnosť, nedala si povedať po dobrom…už sa nedozvieme, čím ho tak vyprovokovala, nie je to dôležité, dôležité je, že sa jej to vysvetlilo silou.

Bohužiaľ, je stále dosť mužov, ktorí sú presvedčení, že je to úplne normálna vec. Čo je ale oveľa tragickejšie je, že Sme rodina má na kandidátke 45 žien. Vo svetle posledných dní je už jasné, že sú len na okrasu, majú tam totiž o jednu páku navyše, ktorá ich “uprace”.

Ešte smutnejšie ale je, že ich volí 62 percent žien od 22 do 39 rokov. Žien, ktoré v takomto správaní nevidia nič zlé. Toto je asi tá najsmutnejšia vec, akú som o Slovensku povedala.

Zažila som domáce násilie

Vyrastala som v rodine, v ktorej bolo domáce násilie dennodenným rituálom. Mama si myslela, že to musí vydržať, aby nerozbila rodinu. Ona?!?!? Aby deti mali otca. Nemám pocit, že sme mali otca. Žiadna otcovská spomienka…zato mám veľa spomienok na to, ako moja mama letela do steny, letela zo schodov, ako jej zlomil ruku, nos, pár rebier….lebo mama chcela, aby mali deti otca.

Po rokoch som sa sama dostala do situácie, keď ma partner udrel. Za bieleho dňa, na ulici a od chrbta. Ako správny chlap, poriadne trafil ženu tri týždne po pôrode päsťou zozadu do sánky. Nechcela som mu dať peniaze, ktoré som mala na kočík, čo sme práve kupovali.

Viete, aké to je, keď vás udrie muž, s ktorým máte dieťa? Muž, ktorý neraz prisahal, že nás bude chrániť. Nie je to bolesť, je to hanba a poníženie, čo som cítila. Dostať ranu od partnera je tak paralyzujúce, že sa chvíľku naozaj cítite podradná. A chcete utiecť, zachrániť sa.

Lenže on potom príde po kolenách, ospravedlňuje sa a prosí. On to predsa nerobil z plezíru, tak sa obidvaja vynasnažme, aby sa to neopakovalo…a keď sa to stane 5-10 krát, chuť utiecť sa vytratí a ostane len ten pocit podradnosti….preto trvá na Slovensku v priemere 16 rokov, kým žena opustí násilníka.

Toto je dámy a páni, rodovo podmienené násilie, o tomto je Istanbulský dohovor. Uznajme, že ten problém existuje, verejne ho odsúďme a pomáhajme si navzájom, celá Európa. Toto je význam toho genderu, ktorým strašia. Rodovo podmienené násilie…..slovenskí poslanci ho stále neratifikovali, ako by potom nemohol na pôde parlamentu jeho predseda obhajovať násilie na žene a ešte sa nájdu ľudia, ktorí tomu zatlieskajú.

Prajem im všetkým z celého srdca, aby sa s tým nikdy v živote nestretli. Pokiaľ ich táto porážka morálky utvrdila v tom, že je asi naozaj nutné, aby to trpeli, prajem, aby našli silu odísť. Boris Kollár je možno skvelý otec, lebo platí alimenty (čo je, len tak mimochodom zákonné minimum, čo musí….žiadne gesto), ale je podradný politik, ktorý nie je schopný prijať zodpovednosť za svoje skutky a zachraňuje si kožu aj za cenu rozpútania rozkolov v spoločnosti, ktorej by mal slúžiť.