Chodí do deviatej triedy a ešte stále sa mu pri písaní stane, že napíše dve písmená po slovensky a dve po ukrajinsky. Väčšinu svojho mladého života prežil v ukrajinskej škole a hoci sa v tej slovenskej rýchlo naučil po slovensky čítať, písanie ho vie potrápiť.

Ale mal šťastie. Našiel si v triede prvú lásku, spolužiačku s výborným prospechom, ktorá sa s ním hodiny učí. Zo slovenčiny ho naučila viac ako učiteľka, ktorej rodičia päť rokov platia za doučovanie. Párik je nešťastný len preto, že ich teraz rozdelí stredná škola.

Deviatak má mladšieho brata, štvrtáka. Ten sa so slovenčinou netrápi, lebo väčšiu svojho života už prežil na Slovensku. V škole sa rýchlo učí, rozumie učivu bez ohľadu na to, či sa ho učí v slovenčine alebo v angličtine. Problém má iba so správaním. Jeho rodičov si často volá riaditeľ základnej školy a rieši pokarhania a zhoršenú známku zo správania. Bije sa so spolužiakmi, nepáči sa mu v škole. Aj preto, že mu zvyknú nadávať do Ukrajincov.   

Chlapec občas potrápi aj moju dcéru. To, keď jej jeden deň donesie valentínku, že ju má rád a o dva dni neskôr jej virtuálne cez viber nadáva, že je gramblavá, aj keď chodí na tenis štyrikrát do týždňa. Často riešime, prečo trápi iných, a netušíme, že sa trápi sám. 

Dvaja bratia, ktorí sa narodili na Ukrajine, žijú na Slovensku rozdielne životy. Staršiemu bratovi sa v škole darí, prijali ho na dve stredné školy, takže si môže vybrať. Má skvelú priateľku a veľa kamarátov. I tak veľakrát povie, že ak by Boh dal, najradšej by sa vrátil späť na Ukrajinu. Tam je jeho domov.

Jeho mladší brat si už Ukrajinu nepamätá a doma sa cíti na Slovensku, hoci tu zatiaľ nie je celkom šťastný a svoje miesto si stále hľadá.

Ich rodičia prišli na Slovensko za prácou, zarobili a na Ukrajine si postavili veľký dom. Nevedia sa však vrátiť. Dvojpodlažný dom chátra, pretože si doma nemôžu nájsť prácu, z ktorej by živili rodinu a udržiavali dom.

O tom, čo prežívajú ľudia a ich deti, ktorí opustili rodnú krajinu, aby žili obyčajný život v inom štáte, toho ešte tak veľa nevieme.

 

Prečítajte si aj Ženská energia