Tu sú niektoré tipy na sobotu a nedeľú, ktoré by vás mohli zaujať. 

SOBOTA:

Vyhliadkové plavby loďou po Dunaji  
Bezplatné vstupenky (pre obyvateľov s trvalým pobytom na základe preukázania občianskym preukazom) na jednotlivé plavby v počte max. 4 kusy na osobu. Miesto a čas budú upresnené na webstránke. Počet plavieb je 5, na každú je 200 vstupeniek, vstupenky potrebujú aj deti. Pripravilo BKIS v spolupráci so Slovenskou plavbou a prístavmi – lodná osobná doprava, a. s.

 

Zoologická záhrada, Mlynská dolina 1
Vstup voľný, komentované kŕmenie, náučné aktivity, vozenie na koňoch, horné detské ihrisko, od 11:00 do 18:00, len za priaznivého počasia.

 

Bratislavská ZOO.  Foto - TASR

 

Tématické prehliadky mesta

Sobota 11:30 - 500 rokov reformácie v Bratislave
Na trase Františkánske námestie – Panenská ulica sa dozviete, kde sa stretávali reformovaní kresťania – evanjelici a ako sa reformácia prejavila v živote mesta (centra dnešnej Bratislavy). Miesto stretnutia: Františkánske námestie, sprevádza: Dagmar GubováSobota 10:30 – 12:30: (Veľkolepá) Štúrova ulica 
Jedna z najvýstavnejších ulíc Bratislavy, ktorá spája Dunaj s centrom. Veľkoleposť založená na stretnutí secesie s modernou. Poďte s nami spoznať budovu po budove. Miesto stretnutia: Generálna prokuratúra SR, sprevádza: Katarína Gašparová.Sobota 13:30 – 15:30: Architektúra v dobe Márie Terézie 
Počas prehliadky vám pripomenieme architektúru z doby Márie Terézie. V Prešporku v tomto čase vybudovali množstvo verejných, ale aj súkromných budov. Vnímajte životný štýl 18. storočia a význam nášho mesta počas 40 rokov panovania Márie Terézie na trase Primaciálne námestie – Hlavné námestie – Michalská ulica – Bratislavský hrad. Miesto stretnutia: pri studni na Primaciálnom námestí, sprevádza: Dagmar Gubová.

 

Foto - TASR

 

Sobota 16:00 – 18:00: Kriminálna Bratislava 
Chvíľami krutá a temná, chvíľami aj trochu úsmevná spomienka na kriminálne prípady v pamäti mesta povedie od Katedrály sv. Martina na Továrenskú ulicu. Dozviete sa o viac či menej závažných skutkoch proti zákonu od stredoveku až po našu súčasnosť. Miesto stretnutia: pred vstupom do Katedrá- ly sv. Martina, sprevádza: Ľubomíra Černáková.

 

Sobota 16:00 – 18:00: Plesy, bály a tanečné divadlo v časoch Márie Terézie 
Mária Terézia bola aj napriek neustálym tehotenstvám vynikajúcou tanečnicou a obdivovateľkou tanca. Bratislava sa môže pochvá- liť hneď niekoľkými miestami, ktoré cisárovná poctila svojou návštevou. Navštívte ich s nami na trase Bratislavský hrad – Staré Mesto – Grassalkovičov palác. Miesto stretnutia: nádvorie Bratislavského hradu, sprevádza: Helena Navrátilová.

 

NEDEĽA:

Jazda historickou električkou 

sobota a nedeľa 10:00 – 17:00

 

Foto - TASR

 

Prehliadky mesta:

Nedeľa 10:00 – 12:00: Tajomstvá židovskej Bratislavy 
Na vychádzke vám predstavíme históriu židovskej komunity na území dnešnej Bratislavy. Prejdete sa od miesta najstaršieho židovského osídlenia až do Podhradia. V tajomnom Podhradí si vypočujete príbehy zo židovského geta a osudy jeho známych i menej známych obyvateľov. Miesto stretnutia: pri studni na Primaciálnom námestí, sprevádza: Zuzana Tomčániová.

 

Nedeľa 14:30 – 16:30: Sad Janka Kráľa – najstarší verejný park v strednej Európe 
Historické udalosti spojené s jeho fungovaním – korunovačné slávnosti, zemetrasenia, Napoleonove záujmy, prvý parník v Bratislave, električka Prešporok – Viedeň. Zákutia, významné pomníky, architektúra, fl óra. Spoznajte unikátne miesto zábavy a kultúry. Miesto stretnutia: pri soche Janka Kráľa, sprevádza: Štefan Kmeť.

 

Foto - TASR

 

Nedeľa 15:30 – 17:30: Priateľská Lazaretská ulica 
Pohostinné správanie k cudzincom mala táto ulica zakotvené už vo svojom prvom názve „Platea xenodochialis“. Prečo ju tak volali a  či je rovnako priateľská aj dnes, zistíte, keď prídete na prehliadku plnú prekvapujú- cich zaujímavostí z dávnej i menej dávnej minulosti na trase od Dvoch levov po Jakubovo námestie. Miesto stretnutia: roh Špitálskej a Lazaretskej ulice, sprevádza: Ľubomíra Černáková.

 

Pešie prehliadky v anglickom a nemeckom jazyku 
Sobota 22. 4. 14:00 – 15:30
Bratislava – Pressburg – Pozsony 
Prehliadka historického centra mesta v anglickom jazyku – Eva Čubríková, Annamária Marettová. Miesto stretnutia: pri studni na Primaciálnom námestí.


Sobota 14:00 – 15:30
Bratislava – Pressburg – Pozsony 
Prehliadka historického centra mesta v nemeckom jazyku – Dagmar Čechová, Mária Hoťková. Miesto stretnutia: pri studni na Primaciálnom námestí.
 

Jazda lanovkou Železná studnička

Bezplatne bude prevážať návštevníkov v nedeľu

 

Foto - TASR

 

.

Prečítajte si aj Ako vyzeral ženský pôst, prečo bolo pivo nad vodu a čo mali na veľkonočný obed pred 500 rokmi Bratislavčania