Britská premiérka Liz Trussová vo štvrtok oznámila, že odstupuje z funkcie predsedníčky vlády. TASR o tom informuje na základe správy stanice BBC.

Britská premiérka Trussová končí

V úrade bola necelých šiestich týždňov. Na čele vlády zostane, kým konzervatívci nezvolia svojho nového vodcu či líderku.

Premiérka rezignovala po vládnej krízy, ktorú v posledných dňoch prehĺbili ekonomické reformné plány, od ktorých bola Trussová nútená postupne ustúpiť.

Premiérka priznala, že nemôže "naplniť mandát", s ktorým bola zvolená.

"Do funkcie som nastúpila v období veľkej hospodárskej a medzinárodnej nestability," povedala s tým, že domácnosti aj podniky v krajine majú problémy platiť účty.

Trussová podľa svojich slov o svojej rezignácii hovorila s kráľom Karolom III. Vo štvrtok popoludní absolvovala stretnutie so šéfom parlamentného výboru Konzervatívnej strany Grahamom Bradym.

Trussová bola treťou ženou

Predsedníčkou konzervatívcov sa Trussová stala 5. septembra a 6. septembra ju kráľovná Alžbeta II. – dva dni pred svojou smrťou – oficiálne poverila zostavením vlády. Navrhované daňové úľavy, ktoré Trussovej vláda v septembri predstavila, spôsobili v krajine finančný chaos.

Návrh rozpočtu, ktorý viedol k turbulenciám na finančných trhoch, stál už minulý týždeň kreslo ministra financií Kwasiho Kwartenga.

Trussová bola treťou ženou na poste premiérky. Éru žien v úrade britského premiéra začala Margaret Thatcherová, ktorá od mája 1979 do novembra 1990 trikrát vyhrala voľby. Bola známa tvrdou reformnou politikou a dokázala zlomiť moc odborov, ktoré ochromovali Britániu.

Druhou premiérkou bola Theresa Mayová, ktorej trojročný mandát od júla 2016 do júla 2019 bol poznačený neľahkým vyjednávaním o brexite.