LONDÝN. Britská konzervatívna vláda premiérky Theresy Mayovej, ktorá ma v parlamente menšinu, sa vyhla potenciálne tesnému hlasovaniu parlamentu, keď súhlasila s tým, že bude ženám zo Severného Írska financovať umelé prerušenie tehotenstva v Anglicku.

 

Labouristov podporili aj konzervatívci

Niektorí konzervatívni poslanci podporili návrh Labouristickej strany na financovanie týchto interrupcií. Korigovali tým nový program Mayovej vlády na najbližšie dva roky, ktorý v parlamente minulý týždeň predstavila kráľovná Alžbeta II.

Britská ministerka pre rovnosť príležitostí Justine Greeningová informovala v liste poslancov parlamentu, že jej ministerstvo bude financovať interrupcie, ktoré sú v Severnom Írsku s výnimkou zdravotných dôvodov zakázané. "Nič z tohto však nemení zásadný postoj, že umelé prerušenie tehotenstva je autonómna záležitosť Severného Írska," zdôraznila v ňom.

 

Cestujú za zákrokom do Británie

Na rozdiel od zvyšku Spojeného kráľovstva sú interrupcie v Severnom Írsku prísne obmedzené a stovky žien cestujú každý rok do Británie, aby im tam lekári umelo prerušili tehotenstvo. Doteraz museli za zákrok platiť.

Išlo o jeden z pokusov opozičných labouristov poraziť pri hlasovaní menšinovú konzervatívnu vládu, ktorá sa po voľbách dohodla na podpore s 10 poslancami severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP).

V stredu Mayovej vláda obstála v prvej skúške v parlamente od volieb, v ktorých konzervatívci stratili parlamentnú väčšinu. Zákonodarcovia v hlasovaní odmietli požiadavku opozície ukončiť škrty vo verejných výdavkoch.

.

Prečítajte si aj Poľky vedú vešiakovú vojnu proti totálnemu zákazu potratov