LONDÝN, BRATISLAVA. Minulý rok ich britská prokuratúra obvinila zo zanedbania starostlivosti o dieťa a týranie, keď svojho päťročného syna Ashyia proti vôli lekárov odviezli z kliniky v anglickom Southamptone do Španielska.

Rodičov tam na žiadosť britských úradov na krátko zatkli.Nevzdali to a syna v auguste minulého roka odviezli zo Španielska do Prahy na protónovú liečbu, ktorú britský zdravotný systém neposkytuje. Chlapec tam absolvoval 30 ožarovaní.

 

 

Urobili by sme to opäť, vravia rodičia

Teraz otec malého chlapca pre bulvárny denník The Sun povedal, že rakovinu zrejme porazili.  Februárová magnetická rezonancia neukázala podľa Bretta Kinga žiadnu stopu rakovinového bujnenia. Chlapec sa teraz zotavuje v Španielsku.

 „Sme absolútne nadšení. Keby sme nechali Ashyu v starostlivosti v Británii, dnes by tu s nami nebol. Bol príliš slabý a neprežil by to,“ povedal pre The Sun otec s tým, že by sa aj dnes rozhodli všetkým tými problémami prejsť.

Malého Ashya v Británii niekoľkokrát operovali, keď mu zistili nádor na mozgu, neskôr rodičom oznámili, že už nemôžu nič robiť.

Rodičia preto syna odviezli najprv do Španielska a neskôr do Prahy.

 

Ešte je skoro 

Primára z pražského Protonového centra Jiří Kubeš podľa agentúry ČTK správa potešila, povedal však, že na hodnotenie je ešte skoro. „Viac ako 80 percent detských pacientov sa úspešne vylieči,“ dodal Kubeš.

Protónové žiarenie má podľa Českého rozhlasu najväčší prínos v liečbe nádorov v blízkosti rizikových štruktúr, ako sú nádory blízko mozgu, hlavy a krku, nádory očí či pľúc. Vo svete sa liečba používa od roku 1992. Pražské centrum je len piatym centrom v Európe. Otvorili ho v roku 2012.

Reportéri britskej televízie Sky News, ktorý sa prípad venovali, zistili, pri liečbe rakoviny, ktorá v Británii nie je dostupná, posielajú britský zdravotnícky systém pacientov do Spojených štátov namiesto do Európy a stojí ich to milióny libier navyše. V Británii by preto mali vzniknúť v budúcnosti dve protónové centrá podobné tomu pražskému.