Bol to zaujímavý článok o tom, čo čakajú rodičia od učiteľov a nebolo celkom jasné, či chcú, aby boli učitelia autoritami alebo priateľskými sprievodcami vo svete informácií. Oveľa väčšia zhoda vládla v názore, že učiteľ nielen vzdeláva, ale aj rozvíja postoje a hodnoty detí. Na tom sa zhodlo 61 percent respondentov. Podľa rodičov nie je výchova k morálnym zásadám v dnešných školách dostatočná. Až 57 percent rodičov školopovinných detí uviedlo, že sa zhoršila oproti obdobiu, kedy školu navštevovali oni sami.

To všetko som sa dozvedela z prieskumu, ktorý urobili v rámci kampane Chceme vedieť viac o budúcnosti vzdelávania na Slovensku. Do toho som si prečítala príbeh mladého muža, ktorý raz takým učiteľom má byť a o budúcnosť vzdelávania som sa začala naozaj báť.

Budúci učiteľ sa volá Jozef Repka a študuje Pedagogickú fakultu na Trnavskej univerzite. Na mladého muža upozornil známy bloger Ján Benčík, ktorý systematicky zhrnul jeho názory v blogu s titulom: Budúci pán učiteľ, ktorého hrdinami sú Kotleba, Magát, Švec, Putin a Kaddáfí.

Bývalý učiteľ Kotleba má nástupcu medzi budúcimi učiteľmi a to nesmierne oddaného. "Ak je Marián Kotleba fašista, tak som aj ja. Som taký istý ako on a jemu podobní. Ak je fašizmus to, že milujem svoju vlasť, tak som vinní (ani slovenčinu by Repka nemal učiť –  poz.aut.). Kým ma neobesíte budem hlásať pravdu a bojovať za svoju zem do poslednej kvapky krvi, ktorá vrie v mojom slovanskom tele," cituje Repku v blogu Benčík.

Slepo oddaný je mladík s tvárou sympaťáka Mariánovi Magátovi, obdivovateľovi Adolfa Hitlera a popieračovi holokaustu, Vladimirovi Putinovi autoritatívnemu ruskému prezidentovi či Muammarovi Kaddáfímu, zosnulému líbyjskému diktátorovi. Naopak, neznáša Kisku, Havla, Rómov, židov a cudzincov.  

Ministrov školstva meníme rýchlejšie ako vlády, keď sa ohlásia reformy, už ani nezbystríme pozornosť, štrajk si zjednodušíme na debatu o platoch. Ale ak bude naše deti učiť niekto ako Repka, tak nič z toho nebude dôležité. Lebo v škole ich naučí, že môžu urážať, ponižovať, pohŕdať a štvať a každé takéto zlo si ospravedlnia láskou k Slovensku na kotlebovský spôsob.  

Obyčajne by sa u nás príbeh s týmto povzdychom skončil. Lenže tentoraz nie. Ozval sa dekan fakulty, kde Jozef Repka študuje a presne pomenoval, kde vidí problém. „Zoznámil som sa s obsahom týchto vyjadrení a pokladám ich za absolútne neprijateľné a nebezpečné, pretože sú založené na princípe rasovej a sociálnej neznášanlivosti a obdive voči tomu najhoršiemu, čo, žiaľ, tvorí súčasť moderných dejín ľudskej civilizácie. Súčasne konštatujem, že ide o názory a konanie, ktoré hrubo poškodzujú meno Trnavskej univerzity v Trnave i jej pedagogickej fakulty,“ napísal dekan René Bílik a nechal preveriť, ako názory študenta porušujú pravidlá školy.

Reakcia univerzity ma upokojila. Je v nej jasný odkaz všetkým, čo si slobodu prejavu mýlia so slobodou beztrestne urážať a utvrdzujú sa vo svojej nadradenosti.  

Veď, všetci si želáme, aby školy nielen vzdelávali, ale aj rozvíjali postoje a hodnoty našich detí. Aby bolo Repkov čo najmenej. 

 

Prečítajte si aj Ženy v pyžamách