Priznám sa, že neviem, či je to veľmi alebo len trocha zlá správa. Neviem, o čo prichádzame, lebo doposiaľ som nikdy nemusela takú službu využiť. Našťastie. Ale znepokojilo ma, keď som si prečítala, že v Šamoríne zrušili začiatkom januára lekársku službu prvej pomoci pre dospelých. Po viac ako 50 rokoch fungovania! Teraz môžu ľudia využívať lekársku pohotovosť v Dunajskej Strede, čiže 24 kilometrov ďalej. Že vraj o pár dní má do Šamorína prísť nový prevádzkovateľ, ktorý ešte čaká na vydanie licencie. Ktovie na ako dlho, lebo ministerstvo zdravotníctva pripravuje rušenie pohotovostí na Slovensku. Zo siete má vypadnúť aj Šamorín a niekoľko iných miest. Nie je to teda len nejaký lokálny problém.

„My sme nikdy tieto služby nevyužívali,“ hovorí moja suseda a hneď aj dodáva, že keby k niečomu prišlo, zavolala by si radšej záchranku. Ale potom si spomenie na istú známu, ktorej návšteva pohotovosti v Šamoríne zachránila život – keďže sa zle cítila išla na pohotovosť a tam zistili, že je pred infarktom. V jej prípade rozhodovali minúty. Našťastie k lekárovi mala blízko.

Už vyše desať rokov žijeme s manželom na dedine neďaleko Šamorína a tešíme sa zo všetkých dobrých zmien v tom meste. Veď lokálny patriotizmus funguje  – tak by som to pomenovala. Fandím tomuto mestu, sledujem, testujem a využívam všetky novinky, vymoženosti, ponuky atď.

Tešili sme sa s manželom, keď v Šamoríne začali organizovať festival vína, lebo je to dobrá príležitosť zabaviť sa, stretnúť v peknom parku so známymi, okoštovať rôzne dobroty a pozrieť v amfiteátri zaujímavý program. Ten minuloročný festival nás dostal, lebo balkánska hudba patrí k mojim srdcovkám, napriek tomu, že pochádzam z Poľska. Alebo možno práve preto? A tak nás súbor Bobana Markoviča v septembrový večer tak roztancoval, že sa nám nechcelo ísť domov!

 

 

Zakaždým ocením, keď sa v meste pustia do opravovania pamiatok. Som hrdá na šamorínsku synagógu, pekný je aj katolícky kostol v centre mesta, aj keď vedľajšia budova až kričí, že by chcela opravu. Napriek tomu, že stred mesta sa mi zdá príliš zasiahnutý socializmom, mám ho rada.

Keď vynovili hotel v blízkosti Dunaja, mala som radosť, lebo tam vznikla krásna záhrada. V nej sa nachádzajú nielen pekné rastliny, lavičky na posedenie, výhľad na rameno Dunaja, ale aj mini knižnice, z ktorých si môžete zobrať knihu na čítanie. Letné soboty park využívajú na sobáše v prírode. Paráda! Ako v amerických filmoch!

Veľmi som ocenila, keď pri tom istom ramene Dunaja, na jeho druhom brehu, oproti parku vznikla piesočnatá pláž s bufetom a loďkami na požičanie. Tešila som sa, keď po ceste k tej pláži pribudlo mini zoo. Rada som navštevovala kaviareň na lodi, ktorá kotvila na Dunaji - z tej som v lete pozorovala krásny západ slnka.

Úplná bomba bola, keď vznikol veľký športový komplex, nie len pre milovníkov koní, či iné vrcholové športov, ale aj pre obyčajných ľudí. Najviac ma potešili bazény (aj krytý), ktoré v meste chýbali. V tomto areáli boli v lete aj kultúrne podujatia, ktoré nás spolu s našou návštevou z Varšavy prilákali a očarili aj hostí zo zahraničia.

Najnovšie navštevujem aj kino a to nie hocijaké, ale s tuli vakmi! Tento jedinečný projekt je naozaj skvelý nápad - veď si predstavte, že sedíte alebo aj ležíte (podľa toho ako si vaky prispôsobíte) na farebných, mäkkých vankúšoch ako vo vlastnej obývačke a pozeráte na veľkom platne filmovú novinku!

Páčilo sa mi aj to, keď sem postupne prichádzali obchodné reťazce, ktoré začali medzi sebou o nás – zákazníkov, bojovať lepšími ponukami a širším výberom tovaru. Všetko, aby sa nám žilo lepšie. Ešte, keď nám tu vybudujú parádnu rýchlocestu z Bratislavy, ktorej prvé práce už v našom okolí začali, bude to takmer perfektné! Takmer! Lebo, čo nám po tom, keď sa o obyvateľov Šamorína alebo okolitých obci, v akútnych prípadoch nebude mať po zdravotnej stránke kto postarať? O vyspelostí krajiny nesvedčia vyblýskané, krásne, moderné investície, či obchody plné tovaru. Lakmusovým papierikom vyspelosti je starostlivosť o základné potreby, na ktoré sa už dávno pýtal Shakespeare: To be, or not to be?

 

Prečítajte si aj Ako sa nedať ovládať deťmi