Herečka Dagmar Havlová Veškrnová vytvorila na divadelných scénach i na filmovom plátne množstvo komediálnych aj dramaticky ladených úloh. Najvážnejšiu rolu jej však nachystal osud vo chvíli, keď sa stala manželkou českého prezidenta Václava Havla.

Stála po jeho boku takmer 15 rokov a ako prvá dáma sa zhostila rôznych charitatívnych aktivít. Po smrti českého prezidenta sa vrátila k hereckej práci.

Divadlu sa venovala 43 rokov

Manželka prezidenta Václava Havla a herečka Dagmar Havlová Veškrnová sa narodila 22. marca 1953 v Brne. V roku 1971 absolvovala dramatický odbor brnianskeho Štátneho konzervatória. V období rokov 1971 až 1975 študovala na Janáčkovej akadémii múzických umení (JAMU) v Brne.

Už počas štúdií sa stala členkou Divadla na provázku (dnes Divadlo Husa na provázku) a po príchode do Prahy pôsobila v Divadle Jiřího Wolkera. Vystupovala tiež v pražskom divadle Semafor a od roku 1979 bola členkou Divadla na Vinohradech, kde – s prestávkou, kedy sa nevenovala hereckej profesii – strávila 43 rokov až do minuloročného odchodu do dôchodku.

Dáša Veškrnová-Havlová v muzikálovej úprave Cyrana z Bergeracu v Divadle Na Vinohradech 13. decembra 2012. Foto - TASR

Patrila k najobsadzovanejším českým herečkám

Už počas vysokoškolského štúdia si mladú a temperamentnú herečku všimol režisér Juraj Herz, aby ju obsadil do filmu Holky z porcelánu (1974). Výraznú rolu s komediálnym ladením, no dramatickým až tragickým podtónom jej zveril Herz aj vo svojej detektívnej snímke Holka na zabití (1975), v komédii Buldoci a třešně horore Upír z Feratu (1981). Veškrnovej talent využil Petr Schulhoff vo svojich divácky obľúbených komunálnych satirách Zítra to roztočíme, drahoušku...! a Co je doma, to se počítá, pánové.

V tom čase už patrila Dagmar Veškrnová k najobsadzovanejším herečkám a ročne nakrúcala päť až desať filmov – prevažne televíznych. V 80. rokoch jej na popularite pridali postavy v seriáloch – v pokračovaní legendárnej Nemocnice na okraji mesta (1981), v sci-fi seriáli Návštěvníci (1983), a tiež v seriáloch Rozpaky kuchaře Svatopluka (1984) a Chobotnice z II. patra (1986). Popri tom ju Václav Matějka obsadil do filmu Muj hříšný muž (1986).

V 90. rokoch čakala na Dagmar Veškrnovú úloha v komédii Věry Chytilovej Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992), stvárnila tiež jednu z hlavných postáv v nezabudnuteľnom seriáli Bylo nás pět (1994).

Najvážnejšiu rolu zažila v úlohe prvej dámy

Dňa 4. januára 1997 sa Dagmar Veškrnová vydala za českého prezidenta Václava Havla. Oženil sa s ňou len desať dní po prepustení z nemocnice, kde mu odstránili zhubný nádor na pľúcach.

Po svadbe jej obľuba klesla a niekdajšia populárna herečka len pomaly získavala sympatie verejnosti späť. Časť verejnosti sa dlho nemohla s novou prvou dámou zmieriť. Uškodila jej aj niektoré neobratné vyjadrenia či pískanie na prsty v Snemovni, napísal portál idnes.cz

Pomohlo jej, keď na jar 1998, rok a štvrť po svadbe, opäť sa starala o vážne chorého Havla.

Ako prvá dáma sa venovala Dagmar Havlová Veškrnová charitatívnej činnosti.  Spolu s manželom stáli pri zrode Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97, ktorá sa venuje podpore vzdelávacích či zdravotníckych projektov (aktuálne poskytla pomoc napríklad Turecku postihnutému zemetrasením).

V roku 2004 spoluzakladala Knižnicu Václava Havla. K herectvu sa vracala len sporadicky, napríklad v autobiografickej snímke Odcházení (2011), ktorú Havel sám režíroval.

Na archívnej snímke Dagmar Havlová s manželom, českým prezidentom Václavom Havlom. Foto - TASR

Havlová Veškrnová získala veľa ocenení

Posledný československý a prvý český prezident Václav Havel zomrel 18. decembra 2011. Rok po jeho smrti 13. decembra 2012 sa Dagmar Havlová Veškrnová opäť objavila na verejnosti v úlohe herečky. V muzikálovej úprave Cyrana z Bergeracu v Divadle Na Vinohradech stvárnila Roxanu (Cyrana si zahral Martin Stropnický).

Dagmar Havlová Veškrnová získala cenu Hercova misia, ktorú si prevzala na 13. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Art Film v Trenčianskych Tepliciach 18. júna 2005. Na tamojšom Moste slávy zároveň pripevnila mosadznú tabuľku so svojím menom. Je tiež laureátkou Ceny TýTý, herečka roku 2014.

Úspech v podobe nominácie na Českého leva v kategórii najlepšej herečky jej nedávno priniesol film Vlastníci, ktorý v roku 2019 nakrútil český režisér Jiří Havelka.

Aj viac ako desať rokov po smrti manžela sa Dagmar Havlová Veškrnová neprestáva angažovať v najrôznejších aktivitách spojených s menom prvého prezidenta. Viac ako štvrťstoročie tiež pôsobí v Nadácii Dagmar a Václava Havlových VÍZIA 97, venuje sa aj fungovaniu Knižnice Václava Havla.