Prokuratúra v nemeckom meste Itzehoe vzniesla obvinenia voči bývalej sekretárke a stenografke z bývalého nacistického koncentračného tábora Stutthof. V piatok o tom informovala agentúra AFP.

Spoluúčasť na vraždách viac ako 10-tisíc ľudí 

Nemenovaná žena je obvinená zo spoluúčasti na vraždách viac ako 10.000 ľudí v koncentračnom tábore Stutthof, ktorý sa nachádzal na severe Poľska neďaleko mesta Gdansk. Podľa prokuratúry napomáhala vedeniu tábora "v systematickom zabíjaní židovských väzňov, poľských partizánov a vojnových zajatcov zo sovietskeho Ruska".

Obvinená žena však počas práce v koncentračnom tábore nedosiahla vek 21 rokov, preto jej prípad prevzal súd pre maloletých. Ten musí teraz rozhodnúť o prijatí obžaloby a začatí procesu, doplnila prokuratúra. V súčasnosti 95-ročná žena pracovala ako sekretárka a stenografka veliteľa koncentračného tábora od júna 1943 do apríla 1945.

Nemecko sa v posledných rokoch snaží urýchliť procesy s ešte žijúcimi členmi vedení nacistických koncentračných táborov. Spúšťačom bol prípad bývalého dozorcu vo vyhladzovacom tábore Sobibor Johna Demjanjuka v roku 2011, odsúdeného za spoluúčasť na vraždách, ktoré mal podľa súdu na svedomí vtedajší nacistický režim.

Súdy s nacistickými pohlavármi

Odvtedy nemecké súdy poslali do väzenia ďalších predstaviteľov nacistického režimu, medzi nimi bývalých príslušníkov jednotiek Schutzstaffel (SS) - dozorcu z koncentračného tábora Auschwitz Reinholda Hanninga a účtovníka Oskara Gröninga. Oboch odsúdili za spoluúčasť na hromadných vraždách vo veku 94 rokov, avšak zomreli ešte pred nástupom do výkonu trestu.

Vlani v júni súd uznal za vinného bývalého dozorcu z koncentračného tábora Stutthof, vtedy 93-ročného Bruna Deya, ktorého odsúdil na dva roky podmienečne.

Koncentračný tábor Stutthof vznikol v roku 1939. Spočiatku tam umiestňovali poľských politických väzňov, neskôr sa tam nachádzalo až 110.000 väzňov vrátane mnohých Židov. Zomrelo v ňom približne 65.000 ľudí.