BRATISLAVA. Tohtoročné americké voľby sú výnimočné. Špeciálne pre ženy, ktoré sa narodili pred rokom 1920 – práve v tomto roku dostali ženy v Spojených štátoch právo prvýkrát voliť. Nielenže sa narodili v časoch, keď sa na ženy začalo pozerať inak ako na domáce paničky (samozrejme, toto chcelo oveľa dlhší čas, a možno stále chce), ale prvýkrát v histórii môžu voliť za „prezidenta“ ženu!

Jednou z nich je aj 98-ročná Estelle Schultz, ktorá poprosila svoju vnučku Sarah, aby zverejnila jej fotku na sociálnej sieti, keďže sama počítač nepoužíva. Na fotke drží označený hlasovací lístok pre Hillary pripravený do pošty. Estelle žije v hospici so stálou zdravotnou starostlivosťou. „Rozhodla som sa, že budem žiť tak dlho, kým neuvidím zvolenie našej prvej prezidentky,“ povedala.

 

 

Fotka získala tisíce likov. Následne Sarah rozbehla stránku I waited 96 years (čakala som 96 rokov) s fotkami žien v podobnom veku, ktoré budú voliť prezidentku. Zatiaľ ich je tam vyše 120. Informovalo o tom aj BBC News.

 

 

Medzi ženami, ktoré zaslali svoju fotku je aj 98-ročná Lea Silver Berliner z Hamdenu v Connecticate. Pracovala pre Planned parenthood a iné organizácie – venovala sa právam detí a žien.

 

 

Alebo 105-ročná Bea Egelman Ide z Bloomfieldu v Connecticate. „Myslím si, že bude dobrou prezidentkou,“ napísala o Hillary. Bea pracovala ako interiérová dizajnérka, má dve deti, dve vnúčatá a päť pravnúčat. Mimochodom svoju dlhovekosť pripisuje zelenine, ovociu, orechom, pravidelnému cvičeniu a smiechu!

 

 

„Som vzrušená, že je tam ženská a že ženy môžu byť teraz na rovnakej úrovni s mužmi,“ vysvetľuje svoju voľbu Florence Stein z East Windsoru v štáte New Jersey. Florence skončila štúdium sociálnej práce na Kolumbijskej univerzite.

 

 

Fotku zaslala aj 98-ročná Lung Hsin Wu z Portlandu. Lung prišla do USA z Číny v 1941 študovať na Stanford. Späť sa nikdy nevrátila. Až do dôchodku pracovala na výskumnom ústave Stanfordskej univerzity. „Môj hlas znamená ďalší krok v rovnosti pre ženy! Volila som Hillary už pred ôsmymi rokmi, stále žijem, aby som ju volila opäť. Tentokrát vyhrá,“ predpovedá.

 

 

Súhlasí s ňou aj Mary Sue Wilson z Bakersville v Severnej Karolíne. Mary má 101 rokov a pamätá si ešte časy, keď ženy získali volebné právo. Mala vtedy 5 rokov. „Myslím si, že počas svojho života uvidím ženu-prezidentku – a myslím si, že ňou bude Hillary Clintonovú,“ napísala k svojej fotke. Prvýkrát volila ako 21-ročná v roku 1936.

 

 

Hillary má hlas aj u 99-ročnej Louise Rucker z Redwood City v Kalifornii. Verí, že Clintonová má stabilnú, spravodlivú myseľ a bude úžasná na čele krajiny. „Chcela by som, aby krajinu viedla žena. A tiež Trump mi môže pobozkať môj z***, počkať, nechcem ho mať v blízkosti môjho z***,“ vysvetlila Lousie.

 

Prečítajte si aj