PRAHA. Česko prežíva príbeh, ktorý by už teraz vydal na niekoľkodielny dramatický seriál. Eva Michaláková žila so svojimi dvoma synmi v Nórsku, v roku 2011 jej však nórske úrady deti odobrali pre podozrenie zo zanedbania starostlivosti a zo zneužívania. Mladší syn mal neskôr údajne hovoriť o zneužívaní v škôlke, matka neskôr pred súdom priznala, že staršieho chlapca raz silno udrela. Nič z toho sa polícii preukázať nepodarilo, nórske súdy však aj napriek tomu oboch synov zverili do pestúnskej starostlivosti. A začal sa dlhý boj matky o deti, ktorý stále nemá konca.

 

Mladší syn Dávid a starší syn Denis. 

 

Mladší syn na adopciu

Eva Michaláková koncom roka 2014 požiadala súdy o preskúmaní prípadu. Žiadala, aby jej synov vrátili. Neuspela. Súd začiatkom októbra 2015 rozhodol o zbavení jej rodičovských práv a povolil adopciu mladšieho syna. To nebolo jediná zlá správa. Čo sa týka staršieho syna, má byť jeho matka zbavená rodičovských práv a nesmie ho naďalej vídať. Eva Michaláková sa rozhodla pre odvolanie. Ak by tak neurobila, mladšieho syna by dali na adopciu a stratil by tak české občianstvo. Jeho návrat domov do Česka by už bol veľmi zložitý.

Celý prípad prežíva nielen Česko, ale aj Nórsko. V oboch krajinách ľudia demonštrujú na podporu matky. Nórske úrady podľa protestujúcich aj podľa niektorých odborníkov nepostupujú správne. Komisia, ktorá o definitívnom odobratí detí rozhodovala, totiž posudzovala len to, že deti sú už za 4,5 roka citovo veľmi silne viazané na svojich pestúnov. Právami matky sa, bohužiaľ, nikto nezaoberal. Podľa nórskych úradov matka svojou snahou o ich vrátenie naopak narušuje citovú stabilitu svojich detí.

"Nórske rozhodnutie je jednoznačne v rozpore s medzinárodnými normami a princípy na ochranu detí," povedal pre agentúru ČTK po rozhodnutí nórskych úradov právny zástupca matky Pavel Hasenkopf.

Do boja za návrat detí matke sa pustili aj niektorí českí europoslanci. Ľudovec Tomáš Zdechovský žiada o prerušenie diplomatických vzťahov s Nórskom. "Táto krajina ukradla českej matke deti. Je to nevídané a pripomína mi to nacistické postupy,“ vyhlásil.

 

Eva Michaláková na proteste v Nórsku.

 

Bojuje aj prezident Zeman

Za Evu Michalákovú a jej deti sa postavil aj český prezident Miloš Zeman. Kvôli tomu, ako postupujú nórske úrady, zrušil pozvanie nórskej veľvyslankyne Siri Ellen Sletnerové na oslavy pri príležitosti štátneho sviatku vzniku republiky 28. októbra. Ministerstvo zahraničia poslalo do Nórska protestnú nótu. Česko v nej konštatuje, že je rozhodnutím nórskych úradov znepokojené a pochybuje aj o tom, že by bolo v súlade s medzinárodnými záväzkami Nórska.

Prípad odobraných detí v Nórsku môže skončiť pred súdom pre ľudské práva v Štrasburgu. Tu by podľa niektorých názorov mohla matka vyhrať. Myslí si to aj Michalákovej nórska právnička. „Nórsky štát tam v predchádzajúcich kauzách prehrával,“ povedala Janne Fjelnsethová pre denník iDnes.cz

Súd v Štrasburgu by však trval veľmi dlho. Starší Denis už má desať rokov, mladší Dávid šesť. Bez matky sú už viac ako 4 roky. Mladšieho syna videla Eva Michaláková v marci, o staršom nemá vôbec žiadne správy. Celý proces tak škodí hlavne im. Podľa psychológov by prípadný návrat k matke bol už veľmi ťažký. Ich vzťah k pestúnom je totiž veľmi silný. Eva Michaláková sa v kauze dlhodobo príliš nevyjadruje. Len jedným si je podľa dostupných informácií úplne istá, že boj o deti nikdy nevzdá. Prípad neustále vzbudzuje veľa otázok a odpovedí je veľmi málo. V záujme detí by sa táto kauza mala rozhodnúť čo najskôr. 

 

Prečítajte si aj České deti užívajú najviac návykových látok v Európe. Školy zavedú testovanie