Český prezident Miloš Zeman v relácii Partie na CNN Prima opakovane urážal skúsenú moderátorku Tereziu Tománkovú. “Ste pôvabná, ale to, čo vám chcem povedať, by ste nepochopili,” povedal Zeman podľa Lidových novín.

Zeman a moderátorka: naštvali ho otázky ku kauze Vrbětice

Zeman v relácii najprv predniesol prejav k občanom, kde vysvetľoval aj kauzu Vrbětice. K tej sa dlho nevyjadroval a aj teraz bol vo vyhlásení opatrný. Uviedol, že kauza ešte nie je spoľahlivo uzatvorená a nie sú preukázateľné dôkazy, že za výbuchmi z roku 2014 stála ruská rozviedka GRU. Slovensko v reakcii na túto kauzu ako prvé vypovedalo zo svojho územia ruských diplomatov.

Zemanovi sa zrejme preto nepáčili otázky, ktoré moderátorka Tománková kládla ku kauze Vrbětice. „Vy si dnes naozaj sedíte na ušiach, opakujem to tretíkrát,” povedal Zeman. „Dnes naozaj nie ste vo forme,” dodal po ďalšej otázke.

Zeman je známy neslušným až hulvátskym správaním sa k novinárom a novinárkam. Tentoraz komentoval takmer každú otázku a spochybňoval či urážal moderátorku. Správanie prezidenta vyvolalo množstvo kritických reakcií. Politici na Twittri  označili jeho správanie za odporné, neohrabané a sprosté.

Zeman uráža často

“Vážne sa takto ešte niekto verejne správa k ženám v roku 2021? Urážky, že by moderátorka niečo nepochopila? Urážky za opakovanie otázok? Urážky, že je zle pripravená? Hrozný príklad celej verejnosti, že niečo také je prijateľné a snáď normálne. Nie je. Slušnosť nie je slabosť,” zareagovala na sociálnej sieti Šárka Jelínková, podpredsedníčka ľudovcov (KDU-ČSL).

Prezident Zeman je známy urážlivými vyjadreniami na novinárov a novinárky. Ako pripomenul denník MF Dnes, naposledy pri vymenovaní ministra zdravotníctva Petra Arenbergera na adresu novinárov povedal: pusťte hyeny.

V minulosti sa vyjadril, že „inteligencia českých novinárov je niekedy na úrovni blbouna nejapného“. Ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi sa posťažoval, že novinárov je príliš mnoho a mali by sa likvidovať.