Štatistiky UNIQA poisťovne potvrdzujú, že slovenské ženy sa neboja cestovať ani vo vyššom štádiu tehotenstva a radi si užívajú slnečnú dovolenku pri mori alebo len tak vycestujú za zážitkami. V prípade, že budúce mamičky nemajú žiadne zdravotné komplikácie a cestu im odporučil aj ich lekár, radíme dobre si prečítať podmienky cestovného poistenia. Štandardne sú totiž kryté náklady na ošetrenie súvisiace s komplikáciami v tehotenstve len do 26.týždňa. Existuje však aj možnosť poistiť sa počas celého tehotenstva. Pripomíname budúcim mamičkám niekoľko rád, na čo pred cestou nezabudnúť a kedy radšej neriskovať a zostať doma.

Poisťovne štandardne kryjú ošetrenie zdravotných komplikácií počas pobytu v zahraničí do 26.týždňa tehotenstva. Znamená to, že náklady na ambulantné ošetrenie, prevoz do najbližšej nemocnice ako aj hospitalizáciu budúcej mamičky napríklad počas dovolenky do tohto obdobia tehotenstva poisťovňa uhradí. V prípade, že je tehotná žena hospitalizovaná dlhšie ako 5 dní, v rámci liečebných nákladov má nárok aj na návštevu blízkej osoby, ktorej poisťovňa preplatí cestu a nocľah. V prípade, že o tom rozhodne lekár, má tiež budúca mamička nárok na transport domov. Nie vždy je to však pre komplikácie možné.

„Preto by si mali tehotné pred cestou dôkladne skontrolovať, či a ako majú v rámci cestovného poistenia kryté aj tehotenstvo. Ich pobyt v zahraničí sa totiž môže nečakane predĺžiť aj kvôli tomu, že kvôli komplikáciám prevoz domov nie je možný,“  hovorí riaditeľka oddelenia komunikácie UNIQA poisťovne Silvia Vlasková.

 

Ilustračné foto - pixabay.com

 

Poistenie počas celého tehotenstva

Väčšina lekárov pripomína, že najvhodnejším termínom na dovolenku pre budúcu mamičku je druhý trimester (4.-7.mesiac), kedy je tehotenstvo najstabilnejšie. Vo väčšine poisťovní aj preto pre úhradu všetkých nákladov na ošetrenie zdravotných komplikácií súvisiacich s tehotenstvom štandardne platí medzník 26.týždeň. Po tomto termíne si budúca mamička hradí akékoľvek ošetrenie súvisiace s graviditou sama.

„Táto výluka po 26.týždni sa však týka iba liečebných nákladov súvisiacich s komplikáciami v  tehotenstve. Samozrejme, všetky ostané ošetrenia či hospitalizácia v prípade úrazu či choroby sú normálne hradené z liečebných nákladov v rámci cestovného poistenia,“ vysvetľuje S. Vlasková  z UNIQA poisťovne.

Ak však chcete cestovať aj po 26.týždni tehotenstva a mať platné poistenie pre liečebné náklady v súvislosti s komplikáciami v  tehotenstve, možnosť poistiť sa existuje. „V prípade, že sa tehotná žena poistí online cez náš web www.uniqa.sk alebo si uzatvorí poistenie v zmluvnej cestovnej kancelárii k zakúpenému zájazdu, poistenie platí počas celého tehotenstva, “ vysvetľuje S. Vlasková.

 

 

Pozor na výluky!

Čo sa týka liečebných nákladov, cestovné poistenie kryje len ošetrenie akútnych komplikácií v tehotenstve, nie preventívne vyšetrenia, ktoré mohla tehotná žena absolvovať aj doma. „Laboratórne a ultrazvukovú vyšetrenia na zistenie tehotenstva, preventívne prehliadky a pravidelné kontrolné vyšetrenia, náklady spojené so zámerným ukončením tehotenstva, ošetrenia súvisiace s rizikovým tehotenstvom bez súhlasu lekára pred cestou ako aj samotný pôrod sú vo výlukách a nie sú poistením kryté,“  hovorí Vlasková  z UNIQA poisťovne. Tehotné ženy by si teda mali dovolenku naplánovať mimo termínov povinných prehliadok a nespoliehať sa, že ultrazvuk alebo pravidelnú kontrolu absolvujú v zdravotníckom zariadení na dovolenke.

Cestu by mali zvážiť aj v záverečnom štádiu tehotenstva, pretože pôrod sa môže ohlásiť nečakane a žena vtedy potrebuje dôkladnú zdravotnú starostlivosť. Ak sa však stane, že žena nečakane porodí v zahraničí, nemusí sa obávať, pokiaľ má Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). Ten jej garantuje zdravotnú starostlivosť v rovnakom rozsahu ako má v krajine domáci občan. Aj keď náklady na pôrod v zahraničí komerčné cestovné poistenie nekryje, v krajinách EÚ pomôže práve EPZP, na základe ktorého pôrod v členskom štáte EÚ uhradí slovenská zdravotná poisťovňa do výšky ceny pôrodu na Slovensku.

 

Ilustračné foto - pixabay.com

 

Storno zájazdu, len ak potvrdí komplikácie lekár

Štatistiky UNIQA poisťovne potvrdzujú, že doba sa zmenila a slovenské ženy sa neboja cestovať ani vo vyššom štádiu tehotenstva. K poisteniu však pristupujú zodpovedne a zaujímajú sa o podmienky cestovného poistenia ako aj zdravotnú starostlivosť v krajine, kde chcú vycestovať. Veľmi často si tiež poisťujú aj storno zájazdu. Pozor, storno zájazdu si  však môže tehotná žena uplatniť len v prípade, ak vážne komplikácie potvrdí ošetrujúci  lekár. „Ak má žena zaplatenú dovolenku, nastanú vážne komplikácie a cestu chce zrušiť, poisťovňa potrebuje potvrdenie od lekára, že nemôže vycestovať. V takomto prípade náklady za zrušenú dovolenku preplatíme. Storno zájazdu sa ale netýka prípadu, ak žena v čase zakúpenia zájazdu má známe tehotenstvo a následne pre komplikácie v tehotenstve chce zakúpenú cestu zrušiť, “ hovorí S. Vlasková.