WASHINGTON. Senát amerického Kongresu potvrdil vo štvrtok Ginu Haspelovú ako riaditeľku Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Nominantka prezidenta USA Donalda Trumpa je prvou ženou na tomto poste. Išlo o najtesnejšie hlasovanie o kandidátovi na túto funkciu za posledných takmer 70 rokov, uviedla agentúra AP.

Haspelovú schválil 100-členný Senát pomerom hlasov 54-45. Postačovala jej jednoduchá väčšina hlasov. Hlasovala za ňu väčšina republikánov a šiesti demokrati. Dvaja republikáni hlasovali proti.

 

 

Viedla tajnú väznicu v Thajsku

Agentúra Reuters pripomína, že republikánsky senátor John McCain, ktorý bojuje s rakovinou mozgu, vyzýval Senát, aby Haspelovú neschválil. Štvrtkového hlasovania sa nezúčastnil. 

Nástupkyňa Mikea Pompea, ktorý sa stal ministrom zahraničných vecí, pracuje v tajnej službe už 33 rokov. V roku 2002 viedla tajnú väznicu CIA v Thajsku a neskôr bola zapojená do prípadu ničenia nahrávok výsluchov zadržiavaných osôb podozrivých z terorizmu, pri ktorých bola použitá metóda známa ako waterboarding (simulované topenie).

 

Waterboarding už neobnoví

Jej nominácia znovu vyvolala debatu o drsnom vypočúvacom programe CIA, ktorý sa uplatňoval voči podozrivým teroristom. Haspelová v Kongrese uviedla, že tajná služba nemala používať takéto drsné metódy, a zaviazala sa, že ich už neobnoví.

Podľa McCaina, ktorý bol sám mučený ako vojnový zajatec vo Vietname, bolo týranie osôb zadržiavaných Spojenými štátmi v posledných desiatich rokoch jednou z najtemnejších kapitol v amerických dejinách.

Haspelová získala už v stredu podporu senátneho výboru pre tajné služby. Výbor v stredu hlasoval v pomere 10-5, čím odporučil celému Senátu, aby ju na poste šéfky tajnej služby schválil.