V noci zo soboty na nedeľu nás nečaká len prechod na zimný čas, ale aj výnimočné vesmírne divadlo. Na Slovensku bude v sobotu (28. 10.) večer možné aj bez ďalekohľadu sledovať čiastočné zatmenie Mesiaca.

Čiastočné zatmenie Mesiaca

Najvyššie šance na pozorovanie majú obyvatelia na juhu a východe a naopak najmenšia pravdepodobnosť viditeľného zatmenia Mesiaca je na severozápade krajiny, uviedol portál iMeteo.

Už okolo 21.00 h bude možné pozorovať mierne stmavnutý ľavý spodný okraj Mesiaca, čiastočné zatmenie sa začne o 21.35 h. Koniec javu nastane o 22.53 h, pričom ešte ďalšiu polhodinu bude možné sledovať, ako sa Mesiac pomaly dostáva z polotieňa. V maximálnej fáze bude o 22.14 h a viditeľné bude aj bez ďalekohľadu. TASR o tom informoval Slovenský zväz astronómov.

Viditeľné aj bez ďalekohľadu

"Je dobre viditeľné aj bez ďalekohľadu, no ak použijeme triéder alebo aspoň malý ďalekohľad, budeme nadšení. V ďalekohľade si všimneme, že aj časť Mesiaca ponorená do tieňa nie je úplne tmavá, bude červenohnedá, keďže v dôsledku lomu svetla v zemskej atmosfére sa časť slnečného svetla dostáva aj do úplného tieňa Zeme," vysvetlil zväz.

Ďalšie čiastočné zatmenie bude možné pozorovať 18. septembra a úplné až 7. septembra 2025.