Sedeli sme s mojou staršou dcérou na zemi, lebo pred letným kinom na Magio pláži už boli všetky lehátka obsadené. Než film začali premietať, dozvedeli sme sa, že je to jedna z mála príležitostí, keď si ho môžeme na veľkom plátne pozrieť. Distribútori o film pre kiná, kam chodí hlavne biely divák, až taký záujem nemajú.

Reč bola o filme Skryté čísla (Hidden Figures), ktorý získal tri nominácie na Oscara a dostal sa do rebríčka desiatich najlepších filmov roka 2016 organizácie National Board of Review. Je to skutočný príbeh o troch čiernych matematičkách, ktoré pomohli Spojeným štátom vyhrať preteky o vesmír.

Na veľkom plátne sme pod holým nebom sledovali príbeh o tom, na čo všetko čierne ženy mali, ale nemohli to robiť. Všetky tri pracovali v NASA v čase, keď museli jesť v oddelených miestnostiach, piť kávu z oddelených kávovarov a nemohli sa zapojiť do programu pre inžinierov. 

Mary Jacksonová šla na súd, aby sa nakoniec stala prvou afroamerickou inžinierkou v NASA. Dorothy Vaughanová sa stala prvou afroamerickou vedúcou v NASA, ktorá dostala na starosť zamestnancov, lebo ju neodradilo, keď niekto povedal, že ako čierna žena nemôže šéfovať. Obe už v reálnom živote zomreli. Ale hlavná hrdinka príbehu stále žije.

Je to Katherine Johnsonová, úspešná afroamerická matematička, ktorá má dnes 98 rokov. Žena, ktorá v roku 2015 získala od Baracka Obamu Prezidentskú medailu slobody a BBC ju zaradila medzi 100 najvplyvnejších žien 20. storočia, musela v NASA chodiť takmer kilometer do inej budovy na toaletu pre čiernych.

 

Katherine G. Johnsonová.   Foto - NASA

 

Katherine Johnsonová si uznanie užila až na dôchodku, hoci ju NASA označila za jednu z najvýraznejších osobností celej agentúry. “Jej výpočty boli kritické pre úspech pristátia misie Apollo na Mesiaci aj pre štart raketoplánu, rovnako ako boli zásadné pre prvé kroky našej vlasti do kozmu,” uviedla NASA.

Film ukázal, ako ďaleko sa viete dostať, keď využijete schopnosti všetkých nadaných ľudí, bez ohľadu na ich vek, pohlavie a farbu pleti. NASA v 60. rokoch minulého storočia prijímala do zamestnania všetkých, aj čierne ženy. Potrebovala nadaných ľudí, aby vyhrala preteky o vesmír so Sovietskym zväzom. Potrebovala ich tak, že vo svojich priestoroch zrušila segregáciu a to jej pomohlo napredovať. Vďaka vonkajšiemu nepriateľovi sa stala konkurencieschopnejšou. Dôležitý bol úspech samotný, nie to, kto ho dosiahol.

Na Magio pláži si ten odkaz našiel fanúšikov. Na konci publikum bielych mužov a žien tlieskalo a moja 16-ročná dcéra mala radosť z každej repliky, v ktorej, ako to sama nazvala, dala čierna žena dole bieleho muža. Schopnosťami a podrezaným jazykom. 

 

 

Prečítajte si aj Sex pre ženy po päťdesiatke povolený!