BRATISLAVA. Bol to krátky rozhovor pri rannej káve. O tom, aké je zložité ráno dievčatá obliecť a trafiť sa do ich vkusu alebo im zapliesť vrkoče tak, aby s účesom boli spokojné. Akurát rozhovor neviedli ženy, ale muži.

Opýtali sme sa preto niekoľkých otcov, aké to je mať doma iba dcéry a prežívať s nimi každodenné veci. „Vrkoče zapletať neviem a do obliekania mi už hovoriť nedovolia a to majú len 3 a 9 rokov. Ale naučil som ich fénovať si dlhé vlasy,“ hovorí spokojne Richard Fides, bývalý hovorca ministerstva spravodlivosti, dnes riaditeľ vlastnej PR spoločnosti a otec dvoch dcér.

Pre speváka Roba Pappa je najťažšie 5-ročnú dcéru Isabellu zabaviť. „Je to malé šidlo, nikdy nemám šancu si pri nej sadnúť,“ hovorí. Ani inokedy sa s ňou nenudí. „Mám šťastie, že ju nebavia bábiky, ale skôr draky, dinosaury a lopty.“ 

Manažér Radovan Vargic hovorí, že s každou z jeho troch dcér je ťažké niečo iné. „Jedna nechce nič zjesť, druhá je bordelárka, tretia by sa len hrala s legom a tabletom. Všetky moje zlé vlastnosti sa spravodlivo rozdelili,“ smeje sa a hovorí, že jediná otázka dcér, ktorá ho naozaj zaskočí je: „Kedy budeme jesť?“

 

Richard Fides s dcérami.

 

Lintnerove dcéry hrajú futbal

Stereotypy, že majú mať syna, aby zachovali rod, riešia dnešní otcovia veľmi málo.  Najviac sa ako muži učia porozumieť dievčenskému svetu. „Dcéry sa ma snažia priučiť väčšej empatii a citlivosti. Predsa len, pre nich sú tieto vlastnosti prirodzené,“ hovorí Fides.  

Manažér Vargic vraví, že dcéry ho naučili jednu zásadnú vec: „Že mama má vždy pravdu.“ A čo naučil on ich ako muž? „Snažím sa ich viesť k tomu, aby zbytočne nefňukali, ak napríklad spadnú. Buď chlap sa síce nehodí, ale buď veľké dievčatko funguje rovnako dobre,“ vysvetľuje.

Hokejista a športový spolukomentátor Richard Lintner sa dodnes nenaučil dobre zapletať vrkoče, ale so svojimi dcérami si užíva aj chlapčenské veci.

„Pozerajú so mnou hokej, ale je zaujímavé, že v poslednom čase hrávame hlavne futbal. Môj otec je futbalový tréner, vždy prinesie k nám futbalovú loptu na dvor. V poslednom čase hrávame spolu dvaja na dvoch s babami, to ich teraz baví najviac. Už sme skúšali minulý rok aj hrať hokej, teraz futbal, hrajú hádzanú a tancujú. Asi také tie predsudky, ktoré už sa naozaj vytrácajú, že sú čisto len dievčenské a mužské športy, ony neriešia, čo je fajn,“ hovorí Lintner.

Najstaršia Lintnerova dcéra je plavkyňa a niekoľkonásobná majsterka Slovenska. Dvojičky sú tanečníčky, ale baví ich aj hádzaná a podľa otca sú súťaživé, čo je perfektné.

 

 

Partner ako otec?

Ak sa otcovia niečoho obávajú, tak partnerov, ktorých si ich dcéry raz privedú domov. „Aj keď sa hovorí, že dcéry si vyberajú partnerov podľa otca, musím povedať, že niektoré moje vlastnosti moje dcéry rozčuľujú. A ak sa nechcú rozčuľovať celý život, budú si musieť nájsť životného partnera podľa iných kritérií. Ako každý rodič, aj ja chcem pre svoje dcéry to najlepšie a verím, že budú v živote šťastné,“ hovorí Fides. Radovan Vargic má ešte malé dcéry, ale už dnes vie, že si „našťastie povolenie pýtať nebudú, inak by museli zostať otcovi na krku.“ 

 

 

Bez ohľadu na to, či je deň detí alebo nie, snažia sa zaneprázdnení otcovia hlavne byť s deťmi. „Bez ohľadu na to, či máte dcéru alebo syna, najťažšie je nájsť si čas a venovať sa deťom, nestratiť ako otec dôveru a byť pre nich mužom číslo jedna,“ hovorí Fides. Podobne reaguje aj Lintner, ktorému dcéry vyčítajú, že spolu netrávia dosť času. „Nie je to jednoduché, ale snažím sa im vysvetliť, že to má zmysel a že sú niektoré veci, pred ktorými zatvárať oči nemôžeme a v konečnom dôsledku si uvedomíme, že to aj pre nás ako rodinu malo istý zmysel v rámci postupnej výchovy a napredovania. Snažím sa byť hlavne dobrým vzorom pre moje deti,“ dodáva Lintner.