BRATISLAVA. Niektorí len začínajú a robia to popri inej práci, iní už svoj nový projekt rozbehli a rozširujú biznis. Pravidelne prichádzajú, aby získali obchodné kontakty a právnické či finančné poznatky a neoplatí sa im platiť a viesť vlastný pracovný priestor. Preto navštevujú najznámejšie coworkingové centrum na Slovensku. Do Connectu na Kramároch budú chodiť hlavne ženy.

„Chceme začať pracovať so ženami podnikateľkami a rodičmi, ktorí podnikajú, pomáhať im rozbehnúť biznis, poskytnúť inšpiráciu, ponúknuť mentoring, vytvoriť biznis plán, a ak už majú projekt rozbehnutý, tak im pomôcť posunúť sa ďalej,“ hovorí pre Ženy v meste spoluzakladateľka centra Connect Jana Shafique Bieliková. Nie je to prvý priestor, ktorý rozbieha.

 

 

Pomoc mamám i otcom 

Connect funguje od roku 2012 a jeho podujatia a priestory navštevuje ročne 12 tisíc ľudí. Teraz sa prvý raz chcú zamerať hlavne na ženy a matky, prípadne otcov, ktorí ostanú na rodičovskej dovolenke. 

Za nápadom sú dve ženy, ktoré chcú pomôcť hlavne matkám. „To rozhodlo, že sme si prenajali tieto priestory, pretože oproti máme rodinný klub Kids Point, s ktorým spolupracujeme,“ vysvetľuje spoluautorka projektu Naďa Stránská a ukazuje na detský klub vzdialený necelé dva metre od vchodu do ich pracovného priestoru. Členovia Connect Olive na Stromovej ulici budú mať zľavy a špeciálne balíčky na krátkodobé opatrovania, poldennú škôlku, využiť môžu stráženie aj na večerné akcie.

 

 

Od 19 do 219 eur

Coworkingové centrum už funguje, otvorené majú od pol deviatej ráno do siedmej večer. Členstvo v Connect je rozdelené na flexibilné, ktoré sa využíva desať dní v mesiaci, neobmedzené, či dokonca s fixným stolom.

„Flexibilná pracovná zóna je pre tých, čo majú freelancer členstvo. Majú v tom pracovné priestor s internetom, servis nášho hosťa, meetingovú miestnosť, tlačiareň, poradenstvo, za zvýhodnené ceny workshopy a rôzne podujatia,“ hovorí Jana Shafique Bieliková a ukazuje na predné stoly. Za nimi sú fixné stoly pre tých, čo potrebujú väčšie pevné počítače, ktoré neprenášajú a potrebujú stabilné miesto. „Väčšinou sú to programátori či programátorky alebo dizajnéri a dizajnérky,“ dodáva.

Ceny sa pohybujú od 19 po 219 eur na mesiac, podľa toho, ako často chodíte a ktoré služby využijete. Používať môžete všetky priestory Connectu, teda aj priestory na Košickej a v Starej Tržnici.

 

 

Pre rodičov chorých detí

Connect ešte hľadá partnera pre mamy a otcov, ktoré často chodia do neďalekej detskej nemocnice Na Kramároch so svojimi deťmi. „Mohli by k nám prísť a využiť ten čas na pracovné veci a trochu si oddýchnuť v našej kaviarenskej časti. Kým partnera nájdeme, môžu priestor využívať jeden deň zdarma,“ hovorí Jana Shafique Bieliková.

Nápad vytvoriť coworkingové centrum vznikol pred piatimi rokmi. „Videli sme to vo Viedni a veľmi sa nám to páčilo, tak sme sa rozhodli, že to skúsime aj u nás.  Veľmi nám spočiatku s priestormi i financiami pomohol majiteľ Cvernovky, iba tak sme to mohli rýchlo naštartovať. Prvý polrok sme sedeli vo veľkej miestnosti 400 metrov štvorcových a boli sme tam traja,“ smeje sa Jana. Dnes otvárajú tretí pracovný priestor a ich služby niektorí podnikatelia či podnikateľky využívajú roky. Teraz mysleli hlavne na ženy. „Sme traja zakladatelia Connect a tento projekt realizujú dve ženy, spolu s našou kolegyňou. Tiež chceme mať v budúcnosti deti, takže myslíme tak trochu aj na nás,“ dodáva.

 

 

 

Prečítajte si aj V 42 rokoch opustila pozíciu manažérky v korporácii, aby začala odznova