Tento rozhovor sme nemohli urobiť osobne, pretože ste sa v strane dohodli, že rozhovory budete poskytovať už iba písomne. Prečo?

„Zdravotníctvo je veľmi citlivou oblasťou a pre lepšie vysvetlenie jeho zložitej problematiky je dobré mať na odpovede dostatok času. Médiá riešia mnoho vecí skratkovito, v titulku sa neraz ocitnú slová, ktoré respondent vôbec nepovedal, dokonca niektorí novinári kladú mimoriadne sugestívne, kapciózne otázky, ktoré vopred pokladajú nejakú skutočnosť za istú, hoci to tak vôbec nie je a predurčujú tak odpoveď respondenta. Preto preferujem písomnú formu.“

 

Ste pripravená na to, že nie vždy možno budete môcť za seba povedať pod hlavičkou Siete svoj názor?

„SIEŤ ma oslovila práve preto, že moje názory boli pre ňu zaujímavé a preto sa ich budem držať. Som však aj tímový hráč so zmyslom počúvať a rešpektovať názory iných.“

 

Na otázku, prečo ste sa rozhodli ísť do politiky, ako uznávaná odborníčka neustále odpovedáte, že po zlej skúsenosti, keď vaša dcérka potrebovala lekársku starostlivosť. Ste lekárka roky. To ste roky ako lekárka nemali pocit, že nás zdravotný systém má vážny problém?

„To, že slovenské zdravotníctvo potrebuje zásadné zmeny, vie dnes väčšina ľudí, vrátane lekárov. Vedela som to aj ja, hoci práca v Národnom onkologickom ústave so zásadným dôrazom na pacienta niekedy svojím obrazom fungujúceho mikrosveta zacláňa pohľad na množstvo iných úsekov, ktoré zlyhávajú. Moja skúsenosť s dcérkou mi umožnila naplno uvidieť práve nefungujúce súčasti systému a priviedla ma definitívne k myšlienke aktívne sa pokúsiť pomôcť.“

 

V  diskusiách pod vašimi vyjadreniami sa ľudia pýtajú, prečo si každý odborník myslí, že by vedel zdravotníctvo aj riadiť.

„Nechcem sa púšťať do polemík s internetovými diskutérmi, či už sa označujú za mojich neprajníkov alebo pravicových voličov. Chcem presvedčiť ľudí, že SIEŤ má zmysluplný program v oblasti zdravotníctva.“

 

 

Mnohí diskutéri nerozumejú prečo sa dobrí odborníci túžia stať mizernými politikmi. Ako ich chcete presvedčiť?

„Neexistuje špeciálna škola na výchovu ministrov zdravotníctva. Človek na tomto poste môže uspieť, ak má dostatok odvahy, riadiacich zručností, odborných vedomostí a politickej podpory.“

 

A vy ich máte?

„Verím, že moje vlastné očakávania i očakávania celého tímu #SIETE nesklamem.“

 

Koľko rokov ste mali, keď ste sa stali primárkou? Ako sa vám podarila taká rýchla kariéra ?

„Mala som 29 rokov. Hneď po ukončení medicíny som nastúpila do Národného onkologického ústavu. Venujem sa veľmi špecifickej oblasti v genetike, ktorú ovládajú možno traja klinickí genetici - lekári. Vedenie ústavu mi dalo dôveru, pretože som bola atestovaná, s niekoľkoročnou praxou a postavenie insidera mi dávalo výhodu v rámci znalosti interných pravidiel a medziľudských vzťahov.“

 

Čo považujete za päť najvážnejších problémov v zdravotníctve?

„Neefektívne hospodárenie, nefungujúce DRG, chýbajúci e-health, takmer žiaden tlak na výstupy a slabá orientácia na pacienta.“

 

Aj na diskusii Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku (HPI) to vyzeralo tak, že keby to počúval pacient, tak má pocit, že je až na chvoste záujmu. Jediný raz nezaznelo úcta k pacientovi.

„Pacient v žiadnom prípade nie je na chvoste a aj v spomenutej diskusii sa o pacientovi hovorilo veľmi často. Som presvedčená, že pacient musí vedieť, na čo má presne nárok, a že je nevyhnutné vniesť do zdravotníctva ohodnotenie aj na základe dotazníkov spokojnosti. V SIETI sme vypracovali presný plán pre efektívnu dostupnosť zdravotnej starostlivosti vo forme jasného definovania čakacích lehôt, na čo pacienti poukazujú veľmi často.“

 

 

Kedy ste naposledy navštívili lekára vy ako obyčajná pacientka? A nie po známosti ako primárka?

„Niekoľkokrát. Počas rizikového tehotenstva som bola hospitalizovaná v nemocnici a žiaľ, nemôžem povedať, že by všetci zdravotníci mali ku mne milý a profesionálny prístup.“

 

Podľa analýz sa z ročného rozpočtu zdravotníctva 4,5 miliardy eur, stratí asi  800 miliónov.  Môžeme jednoznačne povedať, že systém niekto vykráda, ak orgány činné v trestnom konaní a súdy ešte pre korupciu nikoho neodsúdili?

„Všetky indície smerujú k odôvodneným podozreniam, že na systéme sa niekto neoprávnene priživuje. Skutočnosť, že nikto zatiaľ nebol odsúdený, hovorí zrejme viac o nedokonalosti zákonov a možno aj chýbajúcej vôli naplniť nielen ich literu, ale aj ducha. Aj preto presadzujeme osobnú hmotnú zodpovednosť verejných funkcionárov a zákaz schránkových firiem vo verejnom priestore.“

 

Podpisy pod petíciu za zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov a vylúčenie schránkových firiem z verejného priestoru. 

 

 

Prečo ešte Sieť pri kauze maséra Kostku nepodala trestné oznámenie?

„SIEŤ vyzvala predsedu vlády, aby sa osobne zasadil o zrušenie škandalóznej zmluvy doktora Kostku s VšZP. Ďalšie kroky zvažujeme.“

 

Čím to podľa vás je, že roky tunelovanie zdravotníctva podľa výsledkov volieb voličom neprekáža?

„Som presvedčená, že tunelovanie zdravotníctva prekáža takmer všetkým voličom a že v najbližších voľbách to aj dajú najavo.“

 

Ak ostanete v opozícii, ste pripravená na to, že vaše návrhy na zlepšenie budú končiť v koši?

„SIEŤ si pýta od ľudí mandát na to, aby svoje riešenia mohla presadiť z pozície vládnej strany.“

 

Spojili by ste sa zo Smerom – SD, ako to povedal váš predseda, aby ste radšej mohli robiť zmeny k lepšiemu?

„Možnosť koalície so Smerom je pre SIEŤ nulová.“

 

Vy naozaj považujete vysvetlenie zmeny názoru vášho predsedu ohľadom financovania kampane, či budúcej spolupráce  so Smerom, za dostatočné?

„Naozaj.“

 

 

Odkiaľ má SIEŤ na kampaň 3 milióny eur?

„SIEŤ sa uchádza o mandát na zostavenie vlády, pretože to je zárukou, že gro programu sa stane základom programového vyhlásenia novej vlády. Zásadne odmietam, že SIEŤ alebo jej predseda nevedia dokladovať pôvod financií na kampaň. SIEŤ je financovaná transparentne prostredníctvom bankového úveru v českej Fio banke, pričom informácie o tomto úvere zverejnila vysoko nad rámec zákona. Novinárom, ktorí o to prejavili záujem, umožnila nazrieť priamo do úverovej zmluvy. Okrem úveru je SIEŤ financovaná z členských príspevkov a darov fyzických osôb, ktoré pravidelne zverejňujeme na našom webe.“

 

Prečo je dôležité, aby ľudia išli voliť?

„Ľudia by malí ísť voliť, pretože len raz za štyri roky môžu skutočne prehovoriť do toho, akým smerom sa bude krajina uberať. Teraz 5. marca majú napríklad v rukách rozhodnutie o tom, či naše zdravotníctvo bude naďalej vyzerať ako doteraz, alebo či sa zmení k lepšiemu.“

 

Čo si myslíte o ľuďoch, ktorí nevolia?

„Právo voliť i právo nevoliť neoddeliteľne patria k demokracii.“

 

Sama ste predchádzajúce voľby nevolili. Ak ste nevolili, podporili ste Smer. Nemáte preto výčitky svedomia?

„Z pohľadu výsledkov volieb je mi ľúto, že som túto možnosť nevyužila.“

 

 

Čo si myslíte o princípe solidárnosti pri poskytovaní zdravotnej  starostlivosti a výšky odvodov? Je podľa vás spravodlivé, aby človek, ktorý denne robí dlhé roky dvanásť hodín denne, či zamestnáva množstvo ľudí,  dostal napríklad pri infarkte tú istú starostlivosť ako človek, ktorý nikdy nechcel pracovať?

Solidárnosť v zdravotníctve je veľmi dôležitá. Inak by ťažko chorí, bezvládni, či matky alebo starí ľudia nevedeli zdravotnú starostlivosť utiahnuť, prípadne by ju nemuseli mať adekvátnu. Je však dôležité definovať štandard a určiť hranice solidárnosti.“

 

Trúfate si to urobiť vy? Je to mimoriadne nepopulárne opatrenie, ktorého sa každý politik bojí, vrátanie rušenia nemocníc, ktoré už dávno nespĺňajú svoju funkciu.

#SIEŤ jasne povedala, že situácia v zdravotníctve sa zmení vtedy, ak sa táto oblasť stane osobnou prioritou predsedu vlády, ministra financií a rezortnej ministerky. Nemám žiadne pochybnosti, že ak #SIEŤ dostane od ľudí mandát na zostavenie vlády, táto podmienka bude splnená. So silnou politickou podporou a vlastnou kompetenčnou výbavou sa môžu ministri pustiť aj do nepopulárnych, ale potrebných opatrení.“

 

Ak kolega urobí chybu, vedeli by ste ho nahlásiť a predísť tak budúcim chybám? V zahraničí je to pre bezpečnosť pacientov bežné. Priam sa to prikazuje.

„V Národnom onkologickom ústave sa presne vďaka takémuto prístupu odhalilo nemorálne kšeftovanie s liekmi.“

 

Nahlásili ste takéhoto kolegu aj vy?

Zatiaľ som sa osobne nestretla s prípadom, ktorý by bolo nutné riešiť týmto spôsobom.“

 

 

 

Zvýšili by ste platy sestrám a ešte aj lekárom? Celoplošne, alebo podľa kvality vykonanej práce?

„Vyhoveli by sme sestrám. Ďalej by sme nastavili odmeňovanie zdravotníkov podľa hospodárskych výsledkov, dodržiavania čakacích lehôt aj relevantných indikátorov kvality a spokojnosti pacientov.“

 

Ako je možné podľa zverejnených prípadov, že ešte aj po zvýšení platov lekárom, sú takí, ktorí berú úplatky ?

„Systém to umožňuje a je tam vysoké riziko zlyhania jednotlivca.“

 

Štrajkovali ste za ministra Uhliarika? Dali ste 1.11.2011 výpoveď?

„V Národnom onkologickom ústave sme neštrajkovali, vyjadrili sme však podporu našim kolegom a boli sme v práci.“

 

Čo si myslíte o verejne prezentovanom prepychovom živote vášho šéfa Onkologického ústavu?

„Pán riaditeľ je odborník v onkológii a úspešne vedie ústav už niekoľko rokov.“

 

Neodpovedali ste mi na otázku.  Čo si o tejto prezentácii myslíte?

„Odpovedala som v tom zmysle, čo je pre mňa na práci riaditeľa podstatné. Zvyšok nemám dôvod komentovať.“

 

 

Ktorý minister zdravotníctva za samostatnosti Slovenska bol podľa vás najlepším ministrom a v čom?

„Nemám medzi nimi favorita, každý z nich urobil aj pozitívne kroky, no sklamanie z ich pôsobenia u mňa prevyšuje nad prínosmi pre zdravotníctvo.“

 

Čo si myslíte o najväčšej reforme zdravotníctva v strednej Európe, ktorú urobil ešte Rudolf Zajac?

Bola určite veľmi odvážna. Zároveň však ukázala, že na takéto zásadné zmeny by sa mal hľadať širší politický konsenzus, aby ďalšia vláda nezačínala odznova.“

 

Údajne Smer-SD už urobil  poriadok v  poplatkoch. Reálne sú však niekde ešte vyššie. Čo s tým? 

„Riešili by sme ich aj prostredníctvom jasne definovaných čakacích lehôt.“

 

Napríklad, ako v ambulanciách? Najmä pracujúci si nemôžu dovoliť celý deň sedieť v čakárni.

Áno, skrátenie čakacích lehôt sa týka aj čakania v ambulanciách.“

 

Kto by podľa vás mal riadiť štátnu nemocnicu, aby sa nezadlžovala? Lekár alebo skúsený manažér?

„Kombinácia oboch. Lekár je dôležitý z hľadiska medicínskej odbornosti, každopádne by však mal mať vzdelanie aj v oblasti finančného manažmentu v zdravotníctve spolu s konkrétnymi skúsenosťami.“

 

Mali by ženy voliť ženy?

„Ženy by mali voliť tých, ktorí majú silný program zameraný pre rodiny, budúcnosť , zdravotníctvo, vzdelanie, a to bez ohľadu, či s touto ponukou prichádza žena alebo muž.“

 

Dokážu sa podľa vás ženy vôbec podporiť?

„Viem si predstaviť aj podstatne silnejšiu spolupatričnosť.“

 

Prečítajte si aj Lucia Nicholsonová (SaS): Alfa samci majú v parlamente ústavnú väčšinu