Nie, v tomto stĺpčeku nepôjde o redukčnú diétu ani o návštevu fitka, či odporúčania omladzujúcich a zoštíhľujúcich kúr. Pôjde o knihu. O knihu, ktorá pohladí celé naše telo, nech máte koľkoľvek rokov. A pohladí dušu, dodá sebavedomie a sebahodnotu.

Treba povedať, že už dlho som nečítala knihu, ktorá mi tak rozpráva z duše. Je to kniha Do plaviek Evy Borušovičovej, ktorá prináša sériu krátkych útvarov, zamyslení, stĺpčekov… dosaďte si, čo len chcete.

Všetky sú o nás ženách, ženách okolo 40, ktoré si samy sebe často kladú do cesty prekážky. Akosi sa nechceme zmieriť s tým, že žijeme vo svete, kde sa “nepatrí” mať 40 a nosiť 40. Vo svete, ktorý na nás tlačí, aby sme boli večne mladé, večne štíhle, aby sme súperili s dvadsaťročnými, aj keď na to nemáme dôvod.

Kniha Do plaviek nás núti zastaviť sa a popremýšľať. Položiť otázky svojmu vnútornému ja. Kto som, v akej fáze života sa nachádzam, čo mi naznačuje moja vráska na čele, za čo vďačím svojmu telu, ktoré vynosilo a porodilo moje deti…

 

Kúpiť ako audioknihu - kliknite tu: 

 

Je to kniha, kde si chcete podčiarknuť a zapísať do svojho debilníčka asi všetko. Lebo jednotlivé riadky vám pripomenú múdrosti našich starých mám, iné našu žiarlivosť, iné nezmyselnú snahu porovnávať sa.

Eva Brušovičová nenapísala motivačnú knihu, ani príručku ako sa stať sebavedomou ženou, napísala knihu od srdca. Od srdca svojho k srdciam iných žien, ktoré sa každé ráno budia zdanlivo nedokonalé, bez make-upu, neučesané, nenastylované, ale prirodzené a sami sebou.

V poviedke Krása vlastného príbehu Borušovičová píše: “Každá žena sa v skutočnosti potrebuje páčiť len dvom ľuďom: Sebe a človeku, ktorého miluje. Potreba všeobecného obdivu – obdivu nekonkrétneho okolia, potreba potvrdenia, že naša krása je univerzálna – tá je pomýlená, pretože tento obdiv je nám nanič, ak sa nepáčime sebe a konkrétnemu človeku.”

Takýchto perál v knihe nájdete veľa, takmer na každej strane je niečo, čo vás chytí za srdce alebo minimálne za ruku. Niečo, čo vás potľapká po chrbte alebo objíme. Vidíte, aj knihy a slová v nich vedia objímať, viem o tom svoje.

 

Prečítajte si

Žijeme, žiaľ, v pomerne pubertálnej spoločnosti. Stále sa nám snaží vnucovať myšlienku, že večne mladá a výkonná sila a energia je najlepšia. Že chovať sa po štyridsiatke ako nezrelí puberťáci je sexy a dobre. Lenže my niekde vo vnútri vieme, že životná múdrosť, skúsenosť, sebaláska, prijatie samej seba aj s chybami je najviac.

To nám nezaručí ani botox, výplne, či nová kabelka, ktorá nás stále dve výplaty. Keď sa budete baliť na dovolenku a stáť pred zrkadlom v plavkách, usmejte sa.

Noste ich s hrdosťou a sebavedomím pretože: “Estetické je všetko – a teraz pozor – čo nás robí šťastnými. Ak nás toho veľa šťastnými nerobí, nebude problém v tele nevhodnom do plaviek. Takže plavky sú v podstate takou skúškou správnosti. Do plaviek nie je treba schudnúť, opáliť sa, ani sa inak zdokonaliť. Do plaviek sa treba obliecť.”

A pribaľte si so sebou aj dávku životnej láskavosti v podobe knihy Evy Borušovičovej Do plaviek. Vrátite sa plné sily a energie. Ja si ju so sebou beriem, hoci ju už mám prečítanú. Dám si je ešte raz od začiatku. Krásne leto v plavkách vám želám.

 

Prečítajte si