BRATISLAVA. Organizátori zhromaždení Za slušné Slovensko zvolali na piatok ďalší protesty. Protest sa uskutoční v predvečer svadby zavraždeného noivnára Jána Kuciaka a jeho partnerkou Martinou Kušnírovou, aj preto bude názov protestu Za slušné Slovensko – predvečer svadby, uviedli na sociálnej sieti. „Piatok, v predvečer svadby, ktorú mali mať Ján a Martina si uctíme ich pamiatku zhromaždeniami po celom Slovensku," uviedli organizátori, ktorí sa stretli 30. apríla a 1. mája v Banskej Štiavnici a dohodli sa, že budú v občianskych aktivitách po celom Slovensku pokračovať.

 

Prečítajte si

Sestra Jána Kuciaka: Guľku do srdca dostala celá naša rodina

 

Aby sa ľudia zapojili 

„Občianska iniciatíva Za slušné Slovensko volá po trvalej zmene krajiny. Uvedomujeme si, že zmena nenastane zo dňa na deň, preto budeme robiť všetko preto, aby zo Slovenska bola či už po predčasných alebo riadnych voľbách lepšia, spravodlivejšia a slušnejšia krajina,“ uvádzajú organizátori.

„Vyzývame všetkých ľudí, ktorí majú radi Slovensko, aby sa začali angažovať vo verejnom živote, nebáli sa nahlasovať korupciu a pomenovať problémy, ktoré vo svojom okolí vidia, a navrhovať ich riešenia. Nebojme sa osloviť poslancov obecných zastupiteľstiev, ale aj poslancov v parlamente. Politika musí byť službou,“ dodávajú organizátori.

 

 

Konflikt v RTVS

Témou protestu bude aj situácie vo verejnoprávnej RTVS, kde došlo k otvorenému konfliktu medzi novinármi a vedením televízie. „Jednou z lekcií, ktorú nás smrť Jána Kuciaka naučila je, že za slobodu médií sa musí postaviť aj verejnosť. No ak chceme slušnú políciu, súdy a úrady, potrebujeme aj slušné média, ktoré nie sú sluhami politikov. Preto spoločne verejne odmietame normalizáciu, ktorá začala v RTVS,“ uvádzajú organizátori.

Ostatné iniciatívy, ktoré zbierajú podpisy za referendum o predčasných voľbách, ich budú zbierať aj v piatok, preto občania, ktorí budú chcieť podpísať petíciu, budú mať túto možnosť. Zhromaždenia Za slušné Slovensko podporia aj slovenskí farmári, ktorí v piatok vyjdú do ulíc na poľnohospodárskych strojoch.