Robia to mnohé firmy. Majú firemný dress code a odporúčajú zamestnancom ako sa obliekať, aby pôsobili profesionálne a reprezentovali značku, pre ktorú pracujú. Dôležitý je štýl i farba, občas i výška opätkov. Platí to aj pre úrady a štátnych úradníkov a úradníčky. Oni reprezentujú štát.

Nie je preto nič zlé na tom, ak prezident žiada, aby jeho zamestnanci a zamestnankyne reprezentovali úrad, v ktorom pracujú a adekvátne tomu sa aj obliekali. Ale keď Donald Trump odkáže svojim zamestnankyniam, aby sa obliekali ako ženy, tak musí naštvať veľa žien.

Lebo Donald Trump má rád okolo seba hlavne krásne ženy, ktorého ho neodmietajú, lebo je hviezda. Vníma ich ako sexuálne objekty a nemá problém ich uraziť či ponížiť. Jeho vnímanie žien zaostáva o pár storočí, keď šlo hlavne a o to, ako ženy vyzerali a nešlo o to, či aj niečo vedeli.

S touto predstavou prišiel Donald Trump aj do Bieleho domu. Ako povedal jeden z jeho spolupracovníkov, ženy, ktoré pre neho pracujú, majú byť dokonale zladené, dobre oblečené, nastajlované, s upravenými vlasmi, s pekným držaním tela, najlepšie v šatách. Akurát teraz je Donald Trump americký prezident a kvalifikácia pre ženy v jeho okolí by nemala byť o vzhľade a o módnych trendoch, ale o odbornosti a profesionalite v službe najmocnejšieho politika krajiny.

Trump dostal odpoveď, akú si zaslúžil. Američanky mu na twitteri posielali fotky zo svojich profesií a pripomínali, že opätky sa ťažko nosia policajtkám, perly patologičkám a šaty vojačkám. S hastagom dresslikewomen mu odkázali, že do práce nechodia pre potešenie mužského oka, ale preto, že sa vyznajú v tom, čo robia. A a rovnakou znalosťou veci sa aj obliekajú. Vkus Trumpovcov sa im nepáči. Mnohé z nich napríklad prestali nakupovať produkty Ivanky Trumpovej v luxusnom obchodnom dome Nordstrom.

Trumpove vnímanie žien je povrchné. Horšie je, že také sú aj mnohé jeho rozhodnutia vo funkcii amerického prezidenta. Vyzerajú dobre iba navonok.

.

 

Prečítajte si aj Rešpekt pre naše deti