Predseda NR SR Andrej Danko naplánoval službu podpredsedníčke NR SR Lucii Ďuriš Nicholsonovej na 6. deň po jej pôrode cisárskym rezom. Podpredsedníčka parlamentu reálne aj schôdzu viedla. Čo si o tom myslíte?

 

Maru Mitlíková, výkonná riaditeľka reklamnej agentúry TRIAD Advertising:

 

"Premýšľam, aké čestné dôvody a odborné argumenty u pána Danka deň pred schôdzou rozhodli o tom, že najvhodnejší kandidát na vedenie schôdze je kolegyňa 6 dní po operácii. Nenachádzam žiadne. Keby takýmto spôsobom a správaním sa k ľuďom viedol Andrej Danko firmu, skrachuje a príde o všetko. Byť vo vedení štátu je očividne iné, keď o niečo niekto príde, tak to budú občania. Lucii Nicholsonovej držím palce, aby vždy vedela nájsť silu v takomto prostredí pracovať, bojovať a nevzdať to. Nielen za seba, ale aj za všetkých ľudí, ktorí si česť, hrdosť a odbornosť predstavujú inak."

 

Katarína Molnárová, CEO Online Toro, Online Marketing Consultant:

 

„Politické zneužitie moci v dnešnej dobe považujem za neakceptovateľné. Či ide o ženu po pôrode, alebo akúkoľvek inú osobu. Pani Nicholsonová určite konala podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, čo sa o pánovi Dankovi povedať nedá. Zjavne mu na takéto správanie ostal ešte stále žalúdok.“

 

Lujza Kuceková, NOVIDEA, s.r.o., personálna poradenská agentúra:

„Rozhodnutie nadriadeného pani Nicholsonovej je zneužitím postavenia a nesie známky bossingu. Súčasne je prejavom  jeho charakteru, svedčí o jeho  nekultivovanosti a nedostatku empatie.“

 

MUDr. Diana Ganajová, všeobecný lekár pre dospelých:"Organizmus ženy po pôrode, či už spontánnom alebo sekciou,prechádza zmenami. Fyzickými, aj psychickými. Pôrod ako taký je krásny,ale zároveň náročný okamih v živote každej ženy. Preto si myslím, že je určite optimálnejšie obdobie "zlaďovania sa " s bábätkom pár dní po pôrode prežiť v pokojnom domácom prostredí. Hovorí zo mňa dvojnásobná matka a zároveň skúsenosti lekárky z praxe. Bez mojej akejkoľvek politickej zaangažovanosti. Ak je pravda, že p.predseda naplánoval a poveril pani podpredsedníčku vedením schôdze NR SR šesť dní po pôrode, príde mi to z jeho strany ako trochu zákerné gesto a zo strany p.podpredsedníčky zároveň pre svoj organizmus a stav pár dní po pôrode riskantné. "

 

Andrea Tittelová, zakladateľka organizacie Youth Politics Education:


„Myslím si, že pani poslankyňa Nicholsonová nedostala nič nakázané. Gratulujem jej k dieťaťu a jej šťastiu. Zdá sa mi však, že väčší odkaz by zanechala ženám, ak by aspoň zopár týždňov v pokoji ostala doma s malým synom a jasne odkomunikovala aj verejnosti a najmä kolegom ako je pre ňu dôležitá rola podpredsedníčky parlamentu SR, aj rola matky. Je to však jej rozhodnutie a treba ju podporiť v tom, čo chce ukázať a zároveň ak rešpektovať.“

 

Alexandra Janiak, Global Supplier Quality Management Advisor (Quality Engineer pre počítačové komponenty):

„Je obdivuhodné, že to Lucia urobila, a vnínam to skutočne ako jej úprimnú snahu búrať predsudky voči rodičom. Na druhej strane, od pána Danka je to jednoznačne snaha Luciu ponížiť a dokázať, že žena s dieťaťom nie je schopná zastávať svoju funkciu, čo je absolútny nonsens a výsmech všetkým ženám a mužom, ktorí sa snažia (nielen z dôvodu straty mandátu, ale často z existenčných dôvodov) svoje rodičovské a pracovné povinnosti skĺbiť. Som presvedčená, že by si zaslúžili podporu a nie naschvály, ako to predviedol pán Danko.“

 

Ivana Molnárová, CEO Profesia, predsedkyňa Správnej rady Nadácie otvorenej spoločnosti: 

"Každá žena si zaslúži čas a úctu po pôrode, minimálne šestonedelie. Keďže výrazne klesá pôrodnosť na Slovensku, politici by mali byť príkladom úcty k ženám - matkám."

 

Adriana Miseje, pilates inštruktorka, pilates inštruktorka, fyzioterapeutka, kondičná trénerka:

"Pre ženu po cisárskom reze je veľmi dôležitý pokoj,  aby sa rana zahojila a aby nenastali komplikácie. Myslím si, že bolo nevhodné,  aby takáto "čerstvá" mamička nastúpila do práce, aj keď asi celý čas pracovala v sede. "

 

Gabriela Nemkyová, konzultantka v oblasti médií a PR, trénerka:

"Celý tento humbug, ktorý šťavnato živí predseda NR SR, má podľa môjho názoru odpútať pozornosť od takých dôležitých vecí, ako sú nastolené návrhy na odvolanie predsedu vlády, resp.  ministra  vnútra, resp. prerokúvanie návrhu štátneho rozpočtu. To vnímam ako nechutnú  politickú hru. Z hľadiska ľudského je celkový postoj predsedu NR SR  k p. Nicholsonovej neľudský.  "

 

Jaroslava Lukačovičová, odborníčka na účtovníctvo a dane, neziskový sektor, členka mimoparlamentnej politickej strany Šanca:

"Aká bola komunikácia medzi pani Nicholsonovou a pánom Dankom vieme len z útržkov z médií a pravda vždy býva niekde uprostred, každopádne zo strany pána Danka je to veľmi necitlivé a neempatické rozhodnutie, ktoré ani trochu nekorešponduje s jeho rolou politika, ktorý tvrdí, že sa správa hrdo, odborne a slušne. Viem si predstaviť, ako sa zdravotne cíti pani Nicholsonová nakoľko som absolvovala podobný chirurgický zákrok a neviem si predstaviť, žeby som v tom stave na šiesty deň nastúpila do práce, na druhej strane chápem jej odhodlanie bojovať a dokázať nielen za seba, ale aj za ostatné ženy, že sa len tak ľahko nenechá zraziť na kolená. Otázkou je, či pán Danko a dokazovanie mu niečoho by som nadradila v osobnom rebríčku vyššie ako rolu čerstvej matky a či by mi fakt, že to aj tak neocení stál za to, aby som ohrozila svoje zdravie a psychickú pohodu. V tejto situácii by som asi zvážila odchod na materskú dovolenku aspoň na nevyhnutné obdobie tak, ako to robia bežné ženy po pôrode - s ohľadom na dieťa." 

 

Prečítajte si aj Ak žena odmietne službu, môže ísť o porušenie pracovnej disciplíny, hovorí právnik