Práve na základe referencií od cestovateľov a turistov sme vybrali rebríček desiatich najkrajších kultúrnych atrakcií, ktoré by ste si mali v Dolnom Rakúsku určite pozrieť.

 


10. Winzer Krems


Víno patrí k najpopulárnejším a najvyhľadávanejším dôvodom, pre ktoré turisti cestujú do Dolného Rakúska. Jedným z najznámejších vinárskych adries v Rakúsku je zážitkový svet vína Winzer Krems, ktorý je zameraný na dodržiavanie vinárskych tradícií. Zaujímavosťou je, že ho vlastní 981 členov, ktorí pestujú hrozno na vyše 990 hektároch viníc. Výroba vína, efektné expozície, ochutnávky, krásne záhrady, terasy a bohatý program zaradili toto vinárstvo na 10. miesto v našom rebríčku.


9. Mestečko Perchtoldsdorf

Tomuto mestečku sa hovorí aj "Trhovisko" alebo "Trhové mesto", pretože už v roku 1140 sa objavili prvé zmienky o jeho rozkvete vďaka obchodu s vínom. Mestečko leží na južnej hranici Viedenského lesa s Viedňou a jeho najväčšími lákadlami sú Perchtoldsdorfský hrad, veža a gotický farský kostol. Zvláštnosťou Perchtoldsdorfu sú aj vresoviská, vzácne suché trávnaté oblasty na svahoch Viedenského lesa, ktoré sú populárne najmä pre milovníkov prírody. Ak sa chcete na chvíľu vrátiť do histórie, vrelo odporúčame návštevu Perchtoldsdorfu.

 

8. Festspielhaus v St. Poelten

Od roku 1997 je Festspielhaus najväčším dolnorakúskym kultúrnym centrom so širokou ponukou koncertov, divadelných predstavení, vystúpení tanečných súborov a folklórnych skupín a ďalších kultúrnych i spoločenských podujatí. Je to miesto konania premiér, často tu hosťujú významní zahraniční umelci. Populárne je najmä pre modernú architektúru, krásny technický vzhľad, 150 vlastných podujatí počas sezóny, 50 000 návštevníkov ročne. Vo vnútri sa nachádza druhé najväčšie javisko v Rakúsku.

 

7. Zrúcanina Rauheneck

Zrúcanina Rauheneck sa nachádza na jednom výbežku predhoria Lindkogel na pravom prebhu rieky Schwechat. Pôvodný hrad bol vybudovaný ešte v stredoveku spoločne s aktuálnou zrúcaninou hradu Rauhenstein a hradom Scharfeneck na hlavnej dopravnej ceste z Badenu cez Helental, Heiligenkreuz až do Triestingtalu. Neďaleko zrúcaniny sa nachádza "kráľova jaskyňa" s významnými archeologickými vykopávkami ešte z mladšej doby kamennej.

 

6. Kláštor Heiligenkreuz

 

Kláštor Heiligenkreuz je cisterciánsky kláštor v obci Heiligenkreuz v Rakúsku. Je nazývaný aj tajuplným srdcom Viedenského lesa. Kláštor založili v roku 1133 Babenbergovci, v tunajšej kapitulskej sieni sú aj pochovaní 4 členovia tejto najstaršej rakúskej panovníckej dynastie. Je to najstarší cisterciátsky kláštor na svete, v ktorom nepretržite od založenia žijú mnísi a nachádza sa tu aj významná relikvia: najväčší kus dreva z Kristovho kríža severne od Álp.

 

5. Veterný mlyn v Retz

Veterný mlyn v mestečku Retz je jediným zachovalým a funkčným veterným mlynom na území Rakúska. Uprostred viníc stojí už od roku 1853 a oficiálne mlel obilie do roku 1927. Výhľad z kopca, na ktorom mlyn stojí, patrí k najkrajším miestam Dolného Rakúska. Vidíte z neho na celý Retz, neďaleko sa nachádza i kalvária a vzácne vresoviská. Vďaka prechádzke, ktorá v návštevníkoch vzbudzuje pocit slobody a historickému zvuku otáčajúcich sa mlynských ramien patrí veterný mlyn v Retzi na 5. miesto.

 

4. Bazilika Maria Taferl

Vysoko nad údolím Dunaja leží najnavštevovanejší pútnický kostol Dolného Rakúska s bohatou barokovou výzdobou. Už v roku 1660 bol pod odumretým dubom položený základný kameň na stavbu tohto kostola. Vidieť tu môžete monumentálny hlavný oltár, pozlátenú kazateľňu, rokokové varhany a umelecké diela svetových tvorcov. Maria Taferl patrí k najvýznamnejším a po Maria Zell najnavštevovanejším pútnickým miestam Rakúska.

 

3. Kláštor Göttweig

Kláštor Göttweig je mužský benediktínsky kláštor na južnom brehu Dunaja v obci Furth bei Göttweig neďaleko dolnorakúskeho mesta Krems an der Donau. Dodnes fungujúci kláštor bol založený v roku 1083 a v roku 1094 sa tu usadil benediktínsky konvent z kláštora v St. Blasien v Schwarzwalde. Po rozmachu nasledovali požiare, drancovanie tureckými vojakmi a devastácia v období reformácie. Prestavba areálu pochádza z 18. storočia.

 

2. Zámok Schloss Hof

Len kúsok za hranicami pri Bratislave leží zámok Schloss Hof, najväčší a najkrajší barokový komplex celej Rakúsko-Uhorskej monarchie. Pri zámku sa na ploche päťdesiatich hektárov rozprestiera terasovitá záhrada s fontánami a tisíckami rôznofarebných kvetov. Zámok je blízko a má čo ponúknuť - to z neho robí jedno z najnavštevovanejších miesto v Rakúsku. Vystavených je tu mnoho dobových exponátov a originálna garbiareň, pálenica, remeselnícke dielne či statok s desiatkami zvierat. Toto miesto každý rok ponúka množstvo výnimočných expozícií, výstav, festivalov, trhov a atrakcií.

 

1. Opátstvo Melk

 

Nádherné opátstvo imponuje predovšetkým svojou výraznou architektúrou, ako aj mnohorakosťou umelecko-historického bohatstva a patrí k najvýznamnejším barokovým stavbám Európy. V roku 2008 sa stalo opátstvo víťazom najkrajšieho cestovateľského miesta na svete v súťaži, ktorú organizovali cestovatelia National Geographic. Už od 11. storočia je Melk duchovným a kultúrnym centrom Dolného Rakúska, najskôr ako hrad Babenbergovcov a potom ako benediktínsky kláštor. Začiatkom 18. storočia bol kláštor nanovo prestavaný podľa plánov Jakoba Prandtauera.  V priľahlom parku poskytujú 250 rokov staré lipy počas horúcich letných dní príjemný chládok a benediktínska cesta s najdôležitejšími radami mníchov a zakladateľov rádu prehlbujú náladu na rozjímanie.  Neobyčajné zážitky prinášajú i pravidelné výstavy, hudobné koncerty, neuveriteľne majestátna mramorová hala a historická knižnica s viac ako 100 000 zväzkami starých kníh. Opátstvo Melk si bezkonkurenčne zaslúži prvé miesto v našom rebríčku.

 

Prečítajte si aj V Dolnom Rakúsku sa začína vinárska jeseň. Tu je 5 dôvodov, pre ktoré by ste ju mali zažiť