BRATISLAVA. Štvorročná Ela ostala zmätená. Part kocúra bol napísaný pre mezzosoprán – pre ženu. Kocúr ale nie je mačka. A tak v Štátnej opere v Banskej Bystrici zmenili part na tenorový, aby to nemiatlo ani Elu, ani malých divákov. Detská opera v Banskej Bystrici Kocúr v čižmách, ktorá bude mať slovenskú premiéru v sobotu, je písaná deťom na mieru.

Malá Ela je dcérou režisérky Danky Dinkovej, ktorá už pre deti robila tanečnú rozprávku Ferdo Mravec v čase, keď bola tehotná a Elu ešte len čakala. Kocúra v čižmách si už pozrú spolu.

„Prečo opera pre deti? Lebo tam máme potencionálnych divákov, deti treba vychovávať k hudbe, k divadlu, k umeniu. A možno sa im aj cez umenie osobne prihovoriť, preto som si v tomto predstavení vymyslela postavu rozprávača - mačacej pestúnky Matildy, ktorá nielen, že deťom rozpráva príbeh o kocúrovi, ale snaží sa im aj prihovoriť do duše. Veď i ona bola raz túlavou mačičkou, voľajakým narodeninovým darčekom, ktorý skončil na ulici,“ hovorí pre Ženy v meste Dana Dinková.

 

 

Deti neoklamete

A detsky je ladený aj vizuál predstavenia. Farebný, hravý, humorný, ale aj poučný. Mačka Matilda má deťom pripomenúť, že domáce zvieratká nie sú u nich len na chvíľku. Ak sa budú o nich starať, odvďačia sa.

Choreografka, režisérka a mama berie detského diváka vážne. „Deti nemožno len tak oklamať. Nenachytáte ich na všelijaké novinky, režijné posuny a novátorské nápady. Detský svet je jedinečný a dieťa sa, našťastie, nedá z neho vytrhnúť,“ povedala Dinková na tlačovej konferencii k premiére.   

„Dovolila som si dve základné zmeny. Pridala som postavu rozprávača, čo je naša mačka Matilda, akoby mačacia pestúnka, ktorá v sirotinci vychováva opustené mačiatka. Opera je síce prebásnená do slovenčiny, no aby bol deťom príbeh ešte zrozumiteľnejší, vždy ho najmenším dovysvetlí,“ hovorí Dinková.

 

 

Banskobystrický kocúr 

Svetovú premiéru malo dielo Kocúr v čižmách v januári 1948 v Gran Teaotro del Liceo v Barcelone. V Babskej Bystrici dielo španielskeho pôvodu nezaznelo v jej 55-fočnej histórii ani raz. Detská opera v dvoch  dejstvách od katalánskeho skladateľa Xaviera Montsalvatgeho bude prvá. Bude mať však banskobystrický nádych.

O ten sa postarala banskobystrický výtvarníčka Ľubica Lintnerová, známa rozprávkovými roztancovanými banskobystrickými vežami. Kocúr tak pobehuje po banskobystrickom námestí, či po strechách domov.    

Vlastne je detská opatera Kocúr v čižmách ženskou záležitosťou. Okrem maliarky obrazov a režisérky, je to aj kostýmová výtvarníčka či scénografka a aj za prebásnením opery je žena. 

 

 

Choreografka verí, že sa opera bude deťom páčiť.  „Na generálke jedno dievčatko začalo plakať, že sa predstavenie už skončilo,“ dodala Dana Dinková.

Kocúra v čižmách si môžete v Štátnej opere v Banskej Bystrici pozrieť od 16. do 18. mája. Prvé predstavenie je už vypredané.

 

 

 

 

Xavier Montsalvatge: Kocúr v čižmách
Detská opera v 2 dejstvách
Slovenská premiéra: 16. a 18. mája 2015

 

Libreto: Néstor Luján
Prebásnenie libreta: Silvia Kaščáková
Prozaické texty: Dana Dinková
Úprava libreta a textu: Alžbeta Lukáčová, Dana Dinková

Hudobné naštudovanie a dirigent: Ján Procházka,
réžia a choreografia: Dana Dinková,
dramaturgia: Alžbeta Lukáčová
kostýmy: Adriena Adamíková,
scéna: Lucia Šedivá,
maľby: Ľubica Lintnerová,
zbormajsterka: Iveta Popovičová.

Osoby a obsadenie:

Kocúr: Robert Smiščík / Dušan Šimo
Mlynár: Csaba Kotlár a. h./ Marek Pobuda a. h.
Princezná: Darina Benčová / Diana Zvaríková
Kráľ: Šimon Svitok / Marián Lukáč a. h.
Čarodejník: Ivan Zvarík / Matúš Bujňák a. h.
Mačka Matilda: Alena Hodálová / Eva Lucká
Mačka Líza: Michaela Almášiová
Mačka Tifany Ivica Danihelová
Tri mačiatka: Adam Haško a. h., Barbora Oravcová a. h., Kristína Svitková a. h.

Spoluúčinkujú orchester, zbor a balet Štátnej opery
Koncertný majster: Oldřich Husák