Zmenila pandémia požiadavky na dizajn bytov a domov, kde trávime oveľa viac času - pracujeme, cvičíme, oddychujeme?
“Zatiaľ nie je cítiť veľký a výrazný rozdiel. Ľudia si ešte myslia, že to čoskoro pominie. Predpokladáme však, že ak by táto situácia trvala dlhší čas, roky, určite tieto požiadavky zo strany klientov pridu. Ak budú musieť doma aj pracovať, variť počas celého dňa a starať sa o deti, budú musieť prísť zmeny aj z našej strany a budeme zohľadňovať tieto faktory. Malo by to naozaj výrazný vplyv na zariaďovanie interiérov, zatiaľ sa to však nedeje.”
Aké trendy čakajú dizajn v roku 2022?
“Dnes je už trošku iná doba, trendy v interiérovom dizajne sa už nemenia z roka na rok. Trendy sa menia v priebehu niekoľkých rokov a niekoľko rokov sú aktuálne. Zväčša sú však rozdiely pri jednotlivých krajinách a tieto trendy dnes zohľadňujú, čo chce klientela v danej krajine. Aj v každom väčšom meste je tzv. leader v interiérovom dizajne, ktorý tieto trendy určuje a zvyšok architektov sa ich snaží kopírovať, u nás na Slovensku je to tiež tak.
Za posledné roky si však všímame, že sa mení aj klientela u nás, klient má vyššie očakávania od dizajnéra na tzv. jedinečnosť interiéru, zákazník potrebuje vidieť, že dizajnér vymyslel niečo, čo tu ešte nebolo. Aj my sa teda musíme s návrhmi interiérov viac zaoberať a dávať do toho niečo nové. Sledujeme tiež, že trendy v Európe udávajú najmä Rusi a Ukrajinci, ktorí sú špičkou interiérového dizajnu v Európe a už ich kopíruje niekoľko krajín."
Foto - leeu design
Aký štýl dnes klienti vyhľadávajú?
“Interiéry sa dnes navrhujú ľahko a vzdušne s tým, že nájdete v návrhu vždy niečo, čo vám vyrazí dych. Zvyčajne sa používajú neobyčajné lampy, jedálenské stoličky či kreslá. Dávajú do návrhov krásny akcent, ktorý oživí tu jednoduchosť návrhu. Sledujeme, že tieto princípy prevzali už aj niektoré slovenské ateliéry.”
Bude to v niečom iné ako v roku 2021?
“Jedinú zmenu, ktorú zatiaľ očakávame a ktorá sa už deje je, že ľudia si budú musieť na všetko počkať. Je akútny nedostatok materiálov a ceny išli hore. Ľudia si pri zariaďovaní interiéru musia pripraviť peňaženky a nastaviť sa, že už za vybavenie interiéru zaplatia podstatne viac ako doteraz a týka sa to úplne všetkého.”
Pribúda ľudí na Slovensku, ktorí si objednajú profesionálneho dizajnéra, aby si zariadili byt, dom alebo kanceláriu?
“Áno, toto naozaj registrujeme, aspoň tu v Bratislave. Ľudia sú celý deň v práci a majú naozaj kopu povinností a nie každý má možnosť sa venovať zariadeniu svojho bývania dva mesiace nonstop. Ľudia zároveň chcú mať krásne interiéry a chcú sa tam cítiť dobre. Táto služba je u nás relatívne cenovo dostupná, takže ľudia tieto služby naozaj využívajú.”
Foto - leeu design
Komunikujete viac so ženami alebo s mužmi?
“Viac, samozrejme, komunikujeme so ženskými klientkami, je to zvyčajne ich parketa (smiech). Túto úlohu v rodine má žena. Samozrejme, občas komunikujeme aj s mužmi, ale zvyčajne len vtedy, ak ide o slobodných mužov.”
Ako tvoríte návrh na dizajn? Ako to vyzerá v praxi a koľko to trvá?
“Čo sa týka navrhovania interiérov, snažíme sa tiež ísť s vlnou. Musíme sa, samozrejme, prispôsobiť požiadavkám klienta, my sa veľmi výrazne orientujeme na zistenie potrieb zákazníka a na zistenie jeho predstáv. Každý človek má rád niečo iné, niekto preferuje jednoduchý minimalizmus, niekto industriálny interiér a podobne. Samozrejme, my ako dizajnéri musíme potom do toho vložiť niečo viac, aby vznikol jedinečný interiér a aby klient videl pridanú hodnotu.
V praxi trvá pomerne dlho, kým krásny interiér navrhneme, zakreslíme, pripravíme a zrealizujeme. Musíme klientom na začiatku povedať, koľko času to bude trvať. Mnohokrát majú klienti predstavu, že spravíme dve čiarky a máme hotové (smiech). Ak trvanie prác odkomunikujeme hneď na začiatku, klienti to chápu.”
Iba navrhujete alebo sa podieľate aj na realizácii?
“Robíme, samozrejme, aj samotnú realizáciu interiérov, klienti to zvyčajne vyžadujú. Ide teda primárne o faktor času, klienti nemajú čas a priestor sa venovať zariadeniu interiéru naplno. Máme radi realizácie, lebo v realite vidíme, čo sme navrhli a máme potom z výsledku veľkú radosť. Je to iné ako vidieť návrhy iba na obrázku.”
Je viac dizajnérov alebo dizajnérok?
“Ja by som povedala, ze je to tak 50 na 50.”
Aký je tvoj profesionálny príbeh? Ako si sa dostala k dizajnu?
“Ja v dizajne pracujem už v podstate 14 rokov, začala som ešte počas štúdia na vysokej škole a vždy som vedela, že chcem robiť túto prácu (smiech). Veľmi ma baví a napĺňa. Nejaký čas som bola aj zamestnaná, ale väčšinu z tých 14 rokov som pracovala sama na seba a tento rok som sa rozhodla, že sa skúsim pohnúť vpred a založiť si vlastný ateliér. Momentálne sme 3 kolegovia a každý máme svoje úlohy v rámci firmy. Určite by sme sa chceli rozrásť a našou ambíciou je dostať sa do popredia interiérového dizajnu na Slovensku. Samozrejme nás čaká ešte dlhá cesta, ale usilovne na tom pracujeme.”
Foto - leeu design
Čo ťa na dizajne baví najviac?
“Milujem navrhovať. Milujem riešiť každý posledný detail interiéru a veľmi ma baví, keď vidím spokojnosť klienta, keď sa úprimne teší z návrhov. Je to ťažká práca, ale výsledok vždy stojí za to.”
Ako si zvládala pandémiu, keď nebolo možné stretávať sa s klientmi a klientkami?
“Nebolo to ľahké obdobie, keďže ja preferujem osobný kontakt s klientom, viem lepšie porozumieť osobne, čo by si ako želal, ako keď musíme komunikovať online, vtedy občas dochádza k nedorozumeniam. Ale zvládli sme to v poriadku, čo sa týka dopytov, klienti aj počas pandémie riešili svoje interiéry, keďže bývanie je základná potreba človeka. Krízu sme vzhľadom na pandémiu nemali, ale osobný kontakt s klientom chýbal určite.”