BRATISLAVA. Ľaváci tvoria len niečo vyše desatiny svetovej populácie. Nezostáva im tak nič iné ako sa prispôsobiť svetu, ktorý je zariadený pre pravákov. Od malička si musia zvyknúť na otváranie dverí, používanie počítačovej myši či stolovanie.

Časom si deti-ľaváci na pravoruký svet síce zvyknú, no pre deti môže byť mätúci. Sledujú totiž rodičov a kamarátov, ako robia veci pravou rukou a často sa ich pokúšajú napodobniť, hoci je to pre nich neprirodzené.

 

 

Uprednostňuje vaše dieťa ľavú ruku?

„Väčšinou sa dominancia ruky vyhraní medzi piatym a šiestym rokom života dieťaťa. Rozhodne nie je dobré písať, či kresliť oboma rukami či preučovať ľaváka na praváka,“ hovorí pre Key Communications špeciálna pedagogička Světlana Drábová. Násilné preučovanie je už, našťastie, minulosťou, dodáva.

Napriek tomu sú detskí ľaváci vystavení mnohým nedorozumeniam a zmätočným situáciám. Chybu robia rodičia, ktorí intuitívne podávajú malému ľavákovi veci do pravej ruky alebo ukazujú, ako správne robiť nejakú praktickú činnosť pravou rukou, vysvetľuje.

S ďalšími ťažkosťami sa deti- ľaváci stretávajú pri nástupe do školy. Učiť sa písať prvé písmenká atramentom je pre nich náročné a takmer vždy skončí s machuľou v zošite a zašpinením rúk. Problémy majú aj pri rysovaní, kedy nevidia na čísla a kvôli tomu sú často ich úlohy nepresné, prerušované alebo kostrbaté.

Ľavákom sa v škole podobne nedarí ani v kreatívnych predmetoch, napríklad pri strihaní nožnicami prispôsobenými pre pravákov či strúhaním ceruziek. Celková nešikovnosť pri manipulácii so školskými pomôckami a zaostávanie za spolužiakmi môžu mať negatívny dosah na psychiku dieťaťa. Nepomáhajú ani rodičia, ktorí majú problém nacvičovať s malými ľavákom písanie, pretože ľaváci majú iný úchop a sklon ruky než praváci.

 

 

V škole pomôže sedieť vľavo

Keď dieťa začína svoju povinnú školskú dochádzku, malo by už byť jednoznačné, či je ľavák alebo pravák, pretože jeho nerozhodnosť by mu mohla spôsobiť nemalé problémy pri písaní prvých písmeniek, rysovaní, napĺňaní kreatívnych úloh a celkovej manipulácii so školskými pomôckami.

Dieťa treba uistiť, že byť ľavákom je úplne normálne, že niektorí píšu viac pravou rukou a iní ľavou.

Dôležitá je trpezlivosť, aby sa necítilo pod tlakom. Aby bol pobyt v škole pre ľaváka príjemný, mal by sedieť v lavici vždy vľavo, aby mal dostatok priestoru na písanie, a mal by pracovať so školskými pomôckami určenými pre ľavákov.

Pomôžu aj špeciálne školské pomôcky pre ľavákov – od ceruziek, pier, farbičiek až po strúhadlá, pravítka a nožničky. Tie každý prst nasmerujú na jeho miesto a zaistia správne držanie. Výrazne sa tak uľahčí vznik a zafixovanie vlastného rukopisu.

 

 

Známe ľaváčky:

Johanka z Arku, Martina Navrátilová, Monica Selešová, Whoopi Goldberg, Demi Moore, Sarah Jessica Parker, Nicole Kidman, Milla Jovovich.

 

Prečítajte si aj Najlepšie jedlo pre deti? Doma varené