BRATISLAVA. Kedysi to bol veľmi úsporne riešený obchodný dom, ktorý koncom 30. rokov dokončil pre obchodníkov Brouka a Babku bratislavský architekt Christian Ludwig. V súčasnosti je národnou kultúrnou pamiatkou, ktorú dnes OZ Proti prúdu netradične oživilo.

 

Herec Ady Hajdu vo výklade Obchodného domu Dunaj.  Foto - Vladimír Benko

 

Bezdomovci ako vo výklade alebo Pomáhať je ľahké

„Ľudia bez domova žijú ako vo výklade dennodenne, no na rozdiel od lákavo naaranžovaných tovarov im okoloidúci často až toľko pozornosti nevenujú,“ hovorí Sandra Tordová, štatutárna zástupkyňa Proti prúdu, ktoré sa dnes v rámci kampane Pomáhať je ľahké  snaží upozorniť svojou výstavou Obývačka vo výklade na problém bezdomovectva. Dokopy oživili 16 výkladov a v tradičnej červeno-žltej veste predajcov sa vo výklade objavia aj známe tváre ako Zuzana Fialová, Ady Hajdu, Juraj Bača, Lujza Garajová-Schrameková či Robo Jakab.

„Touto výstavou chceme poukázať na to, že každý potrebuje svoj domov, no nie každý má k nemu prístup. A hlavne, aby okoloidúci nahliadli, ako predajcovia pouličného časopisu skutočné žijú,“ približuje zámer výstavy Sandra Pazman Tordová. Podľa nej títo ľudia bez domova naozaj žijú ako vo výklade. „Bez súkromia a napriek tomu sú pre nás neviditeľní. Rovnako ako bezdomovectvo vo všeobecnosti. Stále tu chýba systémová podpora, stále to neriešime tak, ako by bolo treba,“ dodáva.

 

Predajkyňa Petra na uybtovni.  Foto - Braňo Bibel


Obývačka pre Janku vo výklade ateliéru

Svoju jednodňovú vysnívanú obývačku si vo výklade vytvorila aj jedna z predajkýň časopisu Janka. „Dva výklady nám poskytla majiteľka tamojšieho odevného ateliéru a keď sme premýšľali, ako ju do výstavy zapojíme, prišla nám na um naša predajkyňa, ktorá predáva len kúsok odtiaľ.“ Janka miluje etnografické knihy a folklórne motívy. Spoločne tak vytvorili inštaláciu domova zariadeného v duchu tradícií aj s vianočným stromčekom.

Návštevníci Obývačky vo výklade sa môžu zoznámiť aj s príbehom predajkyne Anky, ktorá denne na vozíčku urazí takmer tri kilometre, len aby predávala časopis. Ďalšie osudy zasa približujú fotografie Alana Hyžu. Nebude chýbať ani netradičná videoinštalácia, ktorá ponúkne aj pohľad na to, ako vyzerá bežná hodina predajcu.

 

Zapojila sa ja herečka Zuzana Fialová.  Foto - Vladimír Benko

 

Ľudia bez domova potrebujú žiť

A potom je tu ešte jedna špeciálna výkladová performancia, v rámci ktorej si dvaja ľudia budú pinkať balón. „Jeden predstavuje štát, druhý mesto. Chceme tým upozorniť na to, že bezdomovectvo je ako horúci zemiak, ktorý si štát a samospráva navzájom pohadzujú,“ zdôrazňuje Sandra Tordová.

Kampaň Pomáhať je ľahké, ktorú môžete už dnes podporiť aj vy, aj takýmto spôsobom poukazuje na to, že bývať potrebujeme všetci a nie všetci ľudia medzi nami túto šancu majú. Ak sa dnes nachádzate v Bratislave, zastavte sa aj vy v Obývačke vo výklade alebo podporte projekt NOTA BENE, aby združenie v budúcom roku ešte viac mohlo pomôcť ľuďom z ulice.

 

Pomáhal aj herec Vlado Kobielsky.  Foto - Vlasimír Benko