Mám kamarátku. Je veľmi úspešná v práci, má dve zdravé a šikovné deti, krásny byt s výhľadom na more, precestovala takmer celý svet. Stále však o niečom pochybuje, má pocit, že by mohla urobiť viac, že nie je dokonalá. Pohybuje sa v prostredí, ktoré je veľmi súťaživé, predháňa sa, vystatuje.

Súťaží sa tam nielen v tom, koho dieťa chodí na viac krúžkov, komu prišlo na večierok viac ľudí, kto rýchlejšie zabehol maratón, ale aj v tom, kto si čo naštudoval o výchove detí a o tom, aká by mala byť správna mama. Často sú to rozporuplné informácie, zle interpretované prieskumy, bludy, ktoré zneužívajú neistotu ľudí v dobe, ktorej najvyšším imperatívom je byť perfektný.

Vidím, že moja kamarátka sa trápi. Jej prváčka neprešla testom, ktoré v tunajších školách robia, aby identifikovali nadané deti. S tými sa potom viac pracuje, dostávajú náročnejšie domáce úlohy, robia projekty. Sú rodičia, ktorí si najmú špeciálneho učiteľa, ktorý deti pripraví, aby testom prešli.

Niekedy sa stane, že skutočne nadané dieťa testom neprejde, lebo má zlý deň, je vystrašené, necíti sa dobre. Naviac test je zameraný len na matematiku, takže ukazuje nadanie v jednej jedinej oblasti. Nikde nie je napísané a x učiteľov to potvrdí, že ten, kto vynikal v matematike ako prvák na základnej škole, ju bude študovať aj na univerzite alebo v nej urobí akademickú kariéru.

Moja kamarátka to však takto nevidí. Je nešťastná a svoje nešťastie prenáša na dcéru. Všetko ešte zhoršuje fakt, že viaceré deti jej ambicióznych priateliek testom prešli. Cíti sa menejcenná, neschopná, obviňuje sa, že je zlá mama. Pýta sa, či dcéru namiesto klavíru, plávania, gymnastiky a šachu, nemala zapísať na prípravný kurz na zvládnutie spomínaného testu.

Keď o tom rozpráva, svoju dcéru nespomenie ani raz. Nediskutuje o tom, čo by dievča chcelo (obávam sa, že to ani nevie), čo ho skutočne baví, z čoho má radosť.

Dokonalosť predsa nie je o radosti. Dokonalosť je drina, pachtenie sa, stres, výčitky, pocit nedostatočnosti. Túžba po dokonalom dieťati môže to dieťa dokonale otráviť, zadusiť v ňom zdravú ambíciu, prirodzený talent, pracovitosť aj odolnosť v prípade zlyhania.